• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksularda kitlerle koi ölçüm yöntemleri

Serap Töre Çelik

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Merhaba,

Çöp süzüntü suyunda KOI deneyi yapmamız gerekiyor. Sepectrofotometre kullanarak ve kullanmadan kitlerle KOI analizini nasıl yapabilirim. Netten baktım baya ama kitlerle yapılanları bulamadım. Kitler yerine kimyasal maddeleri kullanarak yapılan analizler anlatılmış. Onları yapmaya kalkarsam hata oranım artacak ve kitlere göre daha zor olacak, bu nedenle kit kullanarak yaklaşık sonuç etmek istiyorum.

Konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

@Serap Töre Çelik
Kitlerin üzerinde genellikle kullanım talimatı yer alıyor. Sizin elinizde şuan kit mevcut mu, yoksa temin edecek misiniz?
Örnek çalışma olması açısından bir dosya gönderebilirim size(şuan yanımda değil, akşam yükleyebilirim).

@Melis Kara

Teşekkür ederim, olur tabi. Şöyle şu an kimya mühendisimiz var ve ölçümleri yapıyor, şahit numuneleri vs alıyor. Spektrofotometre cihazı da var. Ölçümleri yapıyor, yalnız KOI değerimiz 7000 mg/L seviyelerinde, elimizdekilerle ölçebileceğimiz KOI ise maksimum 1500 mg/L. Seyreltme işlemleri, spektrofometre ile yapılan işlemler, nasıl yapılması vs onları öğrenmem lazım.

Neden buradaki mühendise sormuyorum, sordum ama aydınlatmadı :) iyi değiliz de :)

yardımlarınız için teşekkür ederim.

@Serap Töre Çelik
Seyreltme yaparak çok doğru sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. Sizin KOI değeriniz rutinde 7000 mg/L civarında ise seçtiğiniz kitlerin maksimum okuma seviyesini bu doğrultuda seçmelisiniz. Elinizde bulunan 1500/lük kit yanlış sonuca götürebilir sizi. Yardımcı olur mu bilmiyorum ama size dosyayı yükleyeceğim gün içerisinde. İyi çalışmalar:)

@Melis Kara

Teşekkür ediyorum. Zaten yaklaşık sonuç elde etmemiz yeterli. Kuracağımız çöp sızıntı suyu arıtma tesisinin çalışma verimlerine bakmaya çalışıyoruz da yaklaşık veri de olsa sorun değil ( prototip arıtmamız üzerinde deneyler yapıyoruz). Teşekkür ederim tekrar ilginiz için.