Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksularda kitlerle koi ölçüm yöntemleri

Konu, 'ARŞİV' kısmında Serap Töre Çelik tarafından paylaşıldı.

 1. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba,

  Çöp süzüntü suyunda KOI deneyi yapmamız gerekiyor. Sepectrofotometre kullanarak ve kullanmadan kitlerle KOI analizini nasıl yapabilirim. Netten baktım baya ama kitlerle yapılanları bulamadım. Kitler yerine kimyasal maddeleri kullanarak yapılan analizler anlatılmış. Onları yapmaya kalkarsam hata oranım artacak ve kitlere göre daha zor olacak, bu nedenle kit kullanarak yaklaşık sonuç etmek istiyorum.

  Konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.
   
 2. Burak Bilen

  Burak Bilen CMNet Üyesi

  artık sürekli kitlerle yapılıyor zaten
   
 3. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Kitlerin üzerinde genellikle kullanım talimatı yer alıyor. Sizin elinizde şuan kit mevcut mu, yoksa temin edecek misiniz?
  Örnek çalışma olması açısından bir dosya gönderebilirim size(şuan yanımda değil, akşam yükleyebilirim).
   
 4. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim, olur tabi. Şöyle şu an kimya mühendisimiz var ve ölçümleri yapıyor, şahit numuneleri vs alıyor. Spektrofotometre cihazı da var. Ölçümleri yapıyor, yalnız KOI değerimiz 7000 mg/L seviyelerinde, elimizdekilerle ölçebileceğimiz KOI ise maksimum 1500 mg/L. Seyreltme işlemleri, spektrofometre ile yapılan işlemler, nasıl yapılması vs onları öğrenmem lazım.

  Neden buradaki mühendise sormuyorum, sordum ama aydınlatmadı :) iyi değiliz de :)

  yardımlarınız için teşekkür ederim.
   
 5. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Seyreltme yaparak çok doğru sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. Sizin KOI değeriniz rutinde 7000 mg/L civarında ise seçtiğiniz kitlerin maksimum okuma seviyesini bu doğrultuda seçmelisiniz. Elinizde bulunan 1500/lük kit yanlış sonuca götürebilir sizi. Yardımcı olur mu bilmiyorum ama size dosyayı yükleyeceğim gün içerisinde. İyi çalışmalar:)
   
 6. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Teşekkür ediyorum. Zaten yaklaşık sonuç elde etmemiz yeterli. Kuracağımız çöp sızıntı suyu arıtma tesisinin çalışma verimlerine bakmaya çalışıyoruz da yaklaşık veri de olsa sorun değil ( prototip arıtmamız üzerinde deneyler yapıyoruz). Teşekkür ederim tekrar ilginiz için.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...