Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Autocad çizim alanı nedir? çizim alanındaki bileşenleri tanıyalım

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  [Seviye] AutoCAD öğrenmeye yeni başlayanlar. [Sürüm] AutoCAD 2013 İle hazırlanmıştır.

  Autocad ile çizim yapmaya başlamadan önce AutoCAD ekranını iyi tanımanız gerekir. Dünkü yazımızdakomut satırından bahsetmiştik. Bu yazımızda da sizlere çizim alanının ne olduğundan bahsetmek istiyorum.

  1.png

  Çizim alanı, üzeri karelerle işaretlenmiş, sol alt köşesinde “Model” kulakçığı olan bir penceredir. Daha önce “Autocad’de ölçek kavramı ve birimleri anlamak” ve “Autocad çizimlerinde ve çıktılarında ölçek” yazılarımızda çizim yaparken ölçek kullanmamanız gerektiğini anlatmıştık. Bu nedenle çizim alanını kağıt gibi görmeyin çizim alanı yaptığınız çizimi barındıran bir boşluktur ve Autocad terimi olarak “Model Boşluğu” da denir.

  2.png

  Çizim alanının görünümü yukarıdaki şekilde görüldüğü gibidir. Şimdi bu alanın unsurlarını tek tek inceleyelim ve daha yakından tanıyalım.

  UCS Simgesi ve Model Boşluğu Sekmesi
  3.png

  Çizim alanının sol alt kısmında UCS simgesi yer alır. Bu simge size koordinat sisteminizi ve X, Y, Z eksenlerinin “+” yönlerini bildirir. Başlangıçta, çizim alanını tam tepeden görürsünüz ve sadece X ve Y eksenlerinin oluşturduğu 2B bir alan algılarsınız. Zaten siz aksini belirtmedikçe çizimleriniz 3. boyutta gerçekleşmez.

  Çizim alanın sol altında “\Model /\Layout 1/\Layout 2/” kulakçıklarını görürsünüz. Biz çizimlerimizi daima “Model Boşluğu“nda yaparız ve “Layout” sekmeleri çizimimizin sunumu için kullanılır. İleride “Model Boşluğu” kavramını ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

  Görünüm Küpü ve Görünüm Barı
  4.png

  Çizim alanınınızın sağ üst köşesinde görünüm küpünü (NAVVCUBE) ve hemen altında görünüm panelini (NAVBAR) göreceksiniz. Bu araçlar görüntü yönetimi için kullanılır ve ileride yazılarımızda bol bol bahsedeceğiz.

  Görünüm Modları
  5.png

  Çizim alanının sol üst köşesinde ise görünüm modları menüsü yer alır. Bu menü ve içeriğini şimdilik incelemeyeceğiz. Ancak bu menülerden çiziminizin bakış açısını, görsel stil ayarlarını ve çizim alanında görünen araçları kapatıp açma işlemlerini yapabiliriz.

  Kaynak : http://blog.taliasoft.com/autocad-cizim-alani-nedir-cizim-alanindaki-bilesenleri-taniyalim/
   
  A_K Özalp bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.