• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Autocad katı modellemede problem

Hilal Çetin Tunca

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Edremit Belediyesi
Ekte hocanın verdiği örnek bir çizim var.Fakat nasıl çizileceğini bulamadım.Sanırım büyük parçadan küçük parçalar çıkarılarak yapılacak.Ancak nerede ve hangi parçalardan başlıcağım?

Teşekkürler

IMG_7310.jpg

şu anda işteyim detaylı olarak akşama yardım edebilirim
bunu 3 boyutlumu tasarlayacaksın yoksa izometrik bir çizim mi
kullanacağın komutlar extrude ,fillet ,chamber,substract, (3 boyutta)
2 yolu var tümden gelim ve tüme gidim ve görünüşleri kullan modify pull down menüden 3 d operation ve 3d solid editing
ayrıca 1 birimi cm olarak mı alacaksın ona göre çizime başlarken birimi ayarlaki sonra zorlanma

Hilal Hanım Merhabalar.. Bu şekli yapmanın o kadar çok yolu var ki. Ama şunu söylemek istiyorum 3D modellemeyi basite indirgemek için en önemli kural karmaşık şekilleri mümkün olduğunca anlaşılır basit şekillere bölerek çizmektir. Siz pratikliğinizi arttırdıkça böldüğünüz şekillerin sayısı da azalacaktır. İstediğiniz çizimi ilişikte mevcut. İsterseniz bi inceleyin anlamadığınız yerlerde yardımcı olabilirim..

İYİ ÇALIŞMALAR

Ekli dosyalar

• örnek.rar
    24.8 KB · Görüntüleme: 59
Mehmet bey;
Çizimi 2 boyutlu çizip extrude ile katılaştıracağım.Büyük olarak dikdörtgen prizmasını çizip 2 tane küçük dikdörtgen prizması çıkarabilirim.Ancak eğimli kısımda problem oluyor. Onu da yukarıdaki dikdörtgenler prizmasını aşağıdaki dikdörtgenler prizmasına 18 cm yukarıda move yaparsam ardından eğimleri line ile verirsem diye yaptım.Ordan sonra subtract ile çıkarıyorum fakat isteğim gibi parça çıkmıyor. Ordan kafam karıştı.

Murat bey,
ekteki dosyanızı göremiyorum.Lütfen autocad 2004 olarak kaydetebilir misiniz?

Çok teşekkürler

2004 formatında çizimi iliştirdim. Size tavsiyem en az bi 2007 versiyon kullanmanız. Çünkü özellikle 2007 den sonra Autocad'de milat sayacağımız komut ve değişiklikler oldu. Örnek olarak, Extrude'dan çok daha kolay, kullanışlı ve fonksiyonel olan Press-Pull, 3Dsmax gibi programlarda alışkın olduğumuz LOFT, Helix gibi bir çok komut ve ek özellik eklendi. Mesela ben ekteki çizimde Extrude Kullanmadım. Subtract da yapmadım. Tüm çizim Sadece Press-Pull ile 1 dk gibi kısa bir sürede ortaya çıkıyor. 2004 Formatındaki çizim ektedir.

İYİ ÇALIŞMALAR..

Ekli dosyalar

• örnek_2004.rar
    17.1 KB · Görüntüleme: 44
Murat bey,
Okulda o sistemde öğrendiğimiz için ben de kolaylık olsun diye hala 2004 kullanıyorum.En kısa zamanda 2007 ye gececeğim.

Mehmet bey,
pah kırmayı deneyerek tekrar çizmeye çalışacağım.

İkinize de çok teşekkürler.