• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

AutoCAD Püf Noktalar

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Püf Noktalar :

1- Menülerin çokluğu kafamı karıştırıyor diyorsanız Ctrl + 0 ( sıfır ) yaparsanız sadece çalışma sayfanız karşınıza gelecektir.(Geri dönüş için tekrar ctrl+0)

2-) Copy , Move .. için zırt pırt sağ tıklayıp seçmek istemiyorum diyorsanız , işlem yapacağınız çizgiyi secin ve sağ tuş ile sürükleyip bırakın , seçim için ufak bir menü otomatik açılcaktır.

3- Kopyaladığınız bir bölgeyi ( misal çok karmaşık biryerde ) tekrar uğraşmak istemiyorum..Diyorsanız ; Copy Enter P enter yaptıgınızda önceden kopyaladığınız bölgenin auto kopyalandığını göreceksiniz.(Aynı işlem Move içinde geçerlidir.)

4- Çizdiğiniz projeyi tam olarak görmek için Z enter E enter yapmanıza gerek yok mausenin orta duşuna çift tıklarsanız aynı işlemi yaparsınız

5- Bir çizgiye tıkladınız,orta noktasından tuttunuz , Shift’e basılı tutup istediğiniz noktaya taşırsanız kopyalamış olursunuz

6- Autocadda çizim yapıp , kaydettikten sonra bu baş belası Bak dosyası gelip duruyor yaa .Diyorsanız Komut satırına ’’ isavebak ’’ yazıp orada bulunan degeri ’’ 0 ’’ yapıp enter derseniz Bak dosyası artık gelmez...

7- Hepimiz hide görüntüde çıktı alırken autocad in koykuğu ilave çizgilerden sıkılmışızdır. Bu çizgileri iptal etmek için autocadde dispsilh komutunu kullanmamız gerekir.

Command: dispsilh
Enter new value for DISPSILH <0>: 1

Eğer değer 0 ise çizgiler görülür ve resim çok karmaşık hale gelir. Değeri 1 yaparsak çizim çok sade ve hide görüntü olmuş olur...

8- Örneğin ; 2 Layer bulunan bir projeniz var ve layer penceresi ile uğraşarak layerinizi değiştirmek istemiyosunuz. O zmn ’’ ai_molc ’’ yazıp istediğiniz layere(çizgiye) tıklıyosunuz. Auto olarak o layere geçiyosunuz .

9- 3 5 kere layeri değiştirdiniz ve önceki layere geçmek için layer penceresini açmanıza gerek yok. Layerp <- enter.

10- Farklı layerlerde çizgileriniz var ve bu çizgileri tek layer yapmak istiyorsunuz . ’’ Ma ’’ enter yapıyoruz ve dönüştürmek istediğimiz layere tıklayıp diger çizgileri seçiyoruz

11- Çok Amaçlı BlockBlock Name : Define Attributes

Draw > Block > Define Attributes ( Diyoruz )

Açılan Sayfada gereken bilgileri yazıyoruz.
Sayfada 3 kutucuk bulunuyor , en alttaki kutucuk bloğun sonunda görünecek kelimedir. ( Önemli )

Not : Bu komutu istediğin sayıda kullanabilir , ve oluşam yazıyı istediğin yere taşıyabılırsın.( Bu yazıları herhangibir şekil üzerinede yerleştirebilirsin.(Önemli Not : Yazı buyuklugu komuttan sonra küçük olcaktır.Büyültme en sonra rahatca büyültebilirsin.)).

Şekil üzerine istediğin yazıları yazdın , yani yazı işe işin bitti.

Örn : 1. kutucuga ; Kapasite - 2. kutucuga ; Boru kapasitesi - 3. kutucuga (örn) 3500 Kcal/h . Yazdın

Bu komutla işin bitti ve şekil üzerine yerleştirdikten sonra Şekil üzerinde ’’ Kapasite ’’ (1. kutucuga yazdıgın kelime görünecektir. ) Neden 3500 Kcal/h cıkmadı deme ( Çünkü oraya yazmak istediğin kelime 3500 Kcal/h olmalıdır. )

Buraya kadar sorun yok ise ;

Command > Block ( yazıp tüm nesneyi seçiyorsun ’’ Define Attributes ’’ ile yazdıgın yazılar dahil ) Sonra Block’a bir isim veriyorsun mesela ’’ Kapasite olabilir. Aşağıdan ’’ Ok ’’ Butonuna bastıgında çok özellikli bir Block oluşacaktır.

ve Define Attributes ile yazdıgın yazılar ’’ Kapasite Değilde 3500 Kcal/h’a Dönüşecektir.’’

Şimdi bana soracaksın ben bu yazınn rengini , çizgi kalınlıgını , Büyüklüğünü veya Layerini Nereden değiştircem Bloğu patlatmam mı gerekir (Explode)

Hayır kardeşım Bloğun oluştu demi ? Oluşan Bloğun üstüne Çift Tıklıyorsun Ve ’’ Enhanced Attribute Editör ’’ Diye bir Pencere acılıyor , Nesnenin üzerine yazdıgın butun yazılar orada karşına cıkıyor ve O yazının istediğin özelliğini Block’u patlatmadan Değiştiriyorsun.

12- Exclamation Autocad Security Options

İstemediğiniz veya izin vermediğiniz insanlar Autocad da çizdiğiniz projelerinizimi inceliyor ? artık inceleyemezler. Belki biliyosunuzdur ama paylaşmak istedim.

Tools Menüsünden > Options > Open And Save > Security Options > Daha sonra Password kısmına şifre yazıyoruz > Encrypt drawing properties botonuna tıklıyoruz > Advanced Options tıklıyor ve en alttakini seçip ok diyoruz. Sonra Apply Ok diyoruz.

dosyayı kapatıp açtıgınızda Autocad Dosyanız Şifre ile korunmuş oluyor.

NOT : Save As kısmı Autocad’ın hangı sürümünde çalışıyosanız o sürümde olması gerekir.

Eğer dosyayı farklı sürümde şifreli bi şekilde kaydetmek istiyorsanız.

Önce projenizi farklı sürüme çevirip sonra şifre koyuyorsunuz.

Alıntıdır.

kısayollar iyi oldu teşekkürler..bunun dışında motor blover pompa vs hazır çizimleri olur mu autocad de ...yoksa çizimlerde basit semboller mi kullanacağız...

fatih bey 05:38 cevap vermişsiniz vallahi helal olsun :)
auto cad im ingilizce olduğu için pek içinden çıkamıyorum. Benim merak ettiğim autocad de wordeki gibi ekle seçeneğinden hazır grafik olup olmadığı..
bir paket arıtmanın genel akış şemasını çiziyorum. olmadı blower pompa vs. kutucuk şeklinde çizeceğim.

Saat farkından dolayı :)

O şekilde olmuyor maalesef. Autocad Mechanical da dediğiniz gibi hazır şeyler var ama blower falan beklemeyin :)
Tefriş diyoruz biz bu hazır çizimlere, tefrişleri bulup copy/paste olarak ekleyebilirsiniz çizimlerinize yada add block seçeneğiyle.

@denizlibo

Hangi Autocad sürümünü kullanıyorsunuz bilmiyorum ama Ctrl+3 ile sağ tarafta Tool Palette bölümü açılacaktır. Tablara göz atarsan ordan değişik sektöre göre işine yaracak bir çok dinamik ve statik hazır block'ları bulabilirsin. En güzeli ise kendin block oluşturup oralara her zaman kullanmak üzere ekleyebilirsin.

Akış diyagramları çiziyorsan autocad zaten yanlış seçim. Bunun için Autocad P&ID gibi programlar kullanacaksın. Orda bırak pompa ve blower'ı herhangi bir vananın bile 50 çeşidini hazır olarak çizime ekleyebilir ve akiş daki hataları bulabilir ve optimize edebilirsin.

Teşekkürler Murat Bey.2010 sürümünü kullanıyorum. iş akışı için Autocad P&ID gibi programların kullanıldığını bilmiyordum. o programı indireyim o zaman.

Rica Ederim, Autocad P&ID 2012'ye göz atın derim. Çizdiğiniz P&I Diyağramını tek tık ile 3D haline veririyor. Harika bir program gerekli trim ve uzatmaları otomatik yapıyor. Pnömatik, basınçlı ve basınçsız hatları ayrı çizebiliyorsunuz. Buna uygun elemanları otomatik getiriyor. Bir vana eklediğiniz de tüm bilgilerini altına üstüne ekliyor ve boru çapına uygun vanayı kendisi seçiyor. Çekvalf eklediğiniz de yönü ters ise sizi uyarıyor vs.. Aklıma gelenler.. Yani düşünün artık autodesk sadece bu iş için bir program çıkarmış içinde neler olmaz ki :)

Autocad 2010 u internetten indirmiştim ama, P&ID programını indiremiyorum bu konuda yardımınız olabilir mi?

Valla şimdi sonuçta Lisanslı Programlar, burdan falan link vermek ne kadar doğru olur bilemem. Ama internet koca bi derya, herşeyi bulabilirsin aramasını bildikten sonra tabiki. Bu ve benzer bir çok program bulabilirsin, özellikle yabancı forumlarda mevcut.