• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Standart Autocad standartları

Burak Bilen

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Anel
Merhabalar, AUTOCAD'te kullanılan çizgi standartları, ölçü standartları, sembol ve kısaltmalar ile alakalı standartlara nasıl ulaşabilirim?

Autocadde değilde sizin yaptığınız çizimi hangi kuruluşa yapıyorsanız onların ölçü ve çizgi standartları vardır ona göre yaparsınız

Kullanılan çizgiler neden firmaya özel olsun ki? Benim bahsettiğim TS 88-20 ISO 128-20 (Teknik resimde kullanılacak çizgiler) ve buna benzer standartlar. Açıkçası bunlar firmaya göre değişir mi onu da bilmiyorum.
Cevabınız için teşekkürler.

YOUTUBE dan videolu anlatımı olabilir aslında bi bak derim onlar öğretici oluyor açıkcası gizli menü ayarları da var ..

Bayağı bir standart varmış buna bağlı sanırım size hangisi lazım tam olarak ona bakalım.

Şimdiye kadar bu standardı kullanarak hiç çizim yapmadım bende. Firmaların kendi standardı olur. CTB ve STB dosyaları oluştururlar ve bunun ile çıktı alırlar.

Evet çok fazla standart var. Benim şu anda baktığım proje için 11 tane standardı gözden geçirmem gerekiyor.
Karşı firmanın oluşturmuş olduğu teknik prosedür de bu dediğim 11 tane standarda yönlendiriyor beni. Ama bu standartlar internet ortamında yok. Firmaya özel olsaydı beni bu kadar standarda yönlendirmezdi diye düşünüyorum.