Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avrupa Temiz Enerjiye, Türkiye Kömür ve Nükleer’e Yöneliyor

Konu, 'ARŞİV' kısmında Akın Y. tarafından paylaşıldı.

 1. Akın Y.

  Akın Y. CMNet Üyesi

  Eki Görüntüle 11562

  Financial Times gazetesi, Türkiye'nin kömür santrallerinin rehabilitasyonuna ilişkin Güney Koreli şirketler ile imzaladığı muhatap zaptı ve iki nükleer santral projesine dikkat çekerek, "Avrupa'nın çoğu daha temiz enerjiye doğru yol alırken, Türkiye'de durum farklı" sözlerini kullandı. Ekonomi gazetesi Financial Times, "Türkiye, kömür ve nükleer enerjiye yöneliyor" başlığıyla verdiği haberde Türk hükümetinin 2023 yılına kadar gazla üretilen enerjinin toplamdaki payını yüzde 50'den yüzde 30'una azaltmak istediğini söylediğini belirterek, bu açıklamanın, Avrupa Birliğinde geçen yıl yeni enerji üretim kapasitesinin yüzde 71'nin yenilenebilir enerji kaynaklardan geldiği bir döneme rastladığını kaydetti.

  "EKONOMİK VE DİPLOMATİK NEDENLER"

  Gazete "Ankara, ekonomik ve diplomatik nedenlerden dolayı Rusya ve İran'dan gaz ithalatına olan bağımlılığını azaltmak ve şimdiye kadar yetersiz olan yurt içi enerji üretimini önemli ölçüde artırmak istiyor" diye yazdı. Türkiye'nin enerjisinin dörtte üçünün yurt dışından sağlandığına işaret edildiği haberde Türkiye’nin, halen en büyük gaz tedarikçileri olan Rusya ve İran ile sorunlar yaşadığını, bu tür meselelerin, 77 milyar dolarlık bir cari işlemler açığı olduğu bir dönemde özellikle önem kazandığı yorumunu da yaptı. İngiliz gazetesi, Türkiye'nin, Rusya ile olan gaz anlaşmasını geçen yıl bozduğunu, kısa bir süre önce de İran’ı, gaz fiyatları nedeniyle hakemliğe götüreceğini açıkladığını belirtirken, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın, hükümetinin kömüre dayalı projelere teşvikler sağlayacağını, doğalgaz projelerine ise sınırlamalar getireceği yönündeki açıklamasına da vurgu yaptı. Güney Koreli şirketlerle mutabakata dikkat çeken gazete, "Türkiye’nin enerji bağımlılığını azaltma çabaları, iki nükleer santrali inşa etme planlarıyla da sürüyor. Biri, Akdeniz sahillerinde bir Rus konsorsiyumca inşa edilecek. (Güney Kore Cumhurbaşkanı) Lee de, ikincisinde Güney Kore’nin rol almasına ilişkin görüşmeleri canlandırmayı kabul etti” sözlerine yer verdi.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?