Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avustralya'nın elektriğinin yarısı yeşilleniyor

Konu, 'ARŞİV' kısmında Hakan Nizamogullari tarafından paylaşıldı.

 1. Hakan Nizamogullari

  Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

  Avustralya, önümüzdeki 10 yıl içinde ihtiyaç duyduğu yıllık elektriğin yarısını güneşten ve rüzgardan elde etme planları yapıyor.Elektriğinin önemli bir kısmını doğalgaz ve kömürden elde eden Avustralya’da rüzgardan elde edilen elektrik kapasitesi 2013 yılı itibariyle bu ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 27’sine ulaştı.

  Ayrıca Avustralya’nın güney bölgesindeki her 5 evden birinin çatısında güneş pilleri ile donatılmış güneş panelleri de bulunuyor. Toplamı 400MW’a ulaşan bu paneller Avustralya’nın güneşten elde edilen elektrik enerjisi kapasitesini 2013 yılı itibariyle yüzde 4 seviyesinde çıkarmış durumda.

  Avustralya hükümetinin yürürlüğe koymayı planladığı bir dizi yatırımlar sonucu dünyada ilk defa bir ülkenin elektrik ihtiyacının yarısının yenilenebilir kaynaklardan elde edilmiş olacağını görmemiz mümkün. Zira Şu anki rakamlara göre Avustralya’nın elektrik ihtiyacının yüzde 31’i rüzgardan ve güneşten sağlanıyor.

  Avustralya Enerji pazarı operatörü AEMO’nun verilerine göre Avustralya’da bir önceki yıl temiz enerji kaynaklarından üretilen elektriğin ülke genelinde üretilen elektriğe oranı yüzde 28.2 seviyesindeydi. Avustralya hükümetinin enerji politikaları arasında 1.5GW kapasiteli rüzgar santrali çiftliklerinin inşa edilmesinin yanı sıra, toplamda 3GW’a ulaşan ek santrallerin de planlanması ve bütçelenmesi çalışmaları bulunuyor.

  Avustralya’daki bir başka projeksiyon ise 2020 yılına kadar ülkedeki her 2 evin birinin çatısında bir güneş enerjisi paneli bulunacağını gösteriyor. Yeni ek santraller ve bireylerin kendi elektriklerini kendilerinin üretme girişimleri sonucu en geç 10 yıl içinde Avustralya’nın elektriğinin yarısını güneş ve rüzgar enerjisinden elde eden dünyanın ilk ülkesi olduğunu görmek mümkün. Avustralya’nın yıllık elektrik enerjisi tüketimi ise 14 bin GWh civarında bulunuyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Türkiye’nin yıllık elektrik tüketimi ise 2012 yılında toplam 241 bin GWh olmuştu.

  Enerji Gazetesi
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.