• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Aynı üretim faaliyet konulu sahaya 2 farklı çed sorunsalı

Özgür Anaç

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar..
20 ha lık taş ocağı faaliyeti için alınmış ÇED kararı bulunan sahada, farklı bir firmanın bu çed alanının bir kısmını da içine alacak şekilde aynı faaliyet konulu ÇED başvurusunda bulunma durumu var mıdır acaba?
Mantık olarak böyle bir durum saçma gelmiş olmasına rağmen herhangi bir kanun yada yönetmelikte bu durum ile ilgili bir beyanat bulunmamaktadır..Bu konu ile ilgili yasal olarak bilgi yada belge sahibi olan arkadaşların yardımlarını beklemekteyim..
İyi çalışmalar..

Farklı bir firmanın derken; Faaliyet sahibi mi değişmiş? Yoksa ÇED firması mı farklı? Gerçi her iki durumda da başvurabilir. Faaliyet alanını genişletmiş sonuçta yeni başvuru olacak. Bunu da herhangi bir ÇED firmasına yaptırabilir. @Özgür Anaç

@Özgür Anaç taş ocağı faaliyeti olduğundan sahaya ait ruhsat bulunmakta olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle ruhsat sahibi dışında bir kişinin/şirketin ÇED alması mümkün görünmüyor. Farklı bir durumu varsa anlatırsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Kömür Madeni Ocak işletmeciliği Kırma Eleme faaliyeti yapan firmamızın ruhsat ve ÇED alanları içinde ilçe belediyesinin atıksu arıtma tesisi yapılması planlanıyor, ilçe belediyesinden bize ''Atıksu Arıtma Tesisi yapılması planlanan taşınmazlar şirketinizin kömür işletme çalışma alanına girip girmediği giriyor ise bu alandaki koordinatların Atıksu Arıtma Tesisimizin alanından çekilmesi hususunda gereğini bilgilerinize... '' şeklinde yazı geldi. Ruhsatımızın ve çed alanımızın içinde başka bir çed kararıyla projeye başlanacak, mümkün aslında @O.GENÇ

@GüldenASLAN eğer kamu kuruluşları kamu yararına yapılacak bir faaliyet söz konusu ise böyle bi talepte bulabilir diye biliyorum maalesef gözüken o ki koordinatlarınızı yenilenemeniz gerecek ilgili il çevre veya bakanlıktan yardım alabilirsiniz.

@GüldenASLAN @Emre Başekin Evet gülden hanımın dediği gibi kamu kurumlarının kamu yararı olan projelerde böyle bir hakkı var. Daha önce karayollarının bir sahası için böyle bir durum yaşamıştım. Siz durumu genede bulunduğunuz ilde Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne yazılı sorarsanız elinize yazılı bilgi olur.
Eğer Kömür Ocağı ve KET projenize bir olumsuzluğu varsa bunu da dilekçenize mutlaka ekleyin.

@O.GENÇ Bizim faaliyetimiz için bir sıkıntı olmayabilir de''tesis alanında oluşması muhtemel toz oluşumunun (SKHKK Yönetmeliği kapsamında belirtilen emisyon sınır değerlerini aşmayan değerler için ) söz konusu AAT işleyişini olumsuz etkilemesi muhtemeldir.ÇED alanımız içinde yapılması planlanan AAT projesinin, söz konusu alanda kurularak faaliyete geçilmesi durumunda ilerleyen zamanlarda faaliyetten kaynaklı karşılaşması muhtemel problemlerin değerlendirilmesi ve tarafımıza görüş belirtilmesi hususunda...'' şeklinde ilerleyen zamanlarda başımızı ağrıtmasınlar diye görüş sorduk. Umarım ekstra bir sıkıntıyla karşılaşmayız ilerde.

@Özgür Anaç
bu konuda bir de maden kanunu ve ilgili yönetmeliklerine bakmak gerekir. aynı grup ruhsatlar birbiri üzerine verilemez deniliyor, bu durumda çed alınması da meydana çıkmıyor, herhangi bir kesişme noktası söz konusu olmayacağından çed koord. kesişmesi de olmayacaktır sanıyorum.

@Özgür Anaç

Ruhsat almadan önce Çed alması lazım. Farz edelim ki çed de gözden kaçtı ancak migem daha önce o koordinatlarda ruhsat verdiği için 2. bir ortak bir şey vermez firmaya

@surmene1967
Ruhsatsız maden sahasına çed verilmez.

@GüldenASLAN Arıtmanın işletilmesinde tozdan olıuşabilecek sorunlar PTD'de de değerlendirilebilir. Bu arada siz de zaman zaman koku problemi yaşarsınız muhtemelen. Özellikle yaz ayarında.

@Özgür Anaç

Hocam merhabalar,

Maden ocakları ile ilgili ÇED süreçlerinde bakanlık/il müdürlüğü rapor içerisinde sizden Migem'den alınmış ruhsatı da eklemenizi isteyecektir. Doğal olarak sizin ÇED alanınız bu ruhsat içerisinde olmak zorundandır. Aynı alana ÇED alınması demek aynı alana Migem'den ruhsat verilmesi anlamına gelmektedir. Öncelikle problemin Migem üzerinden çözülmesi gerekecektir. Şimdiye kadar böyle bir durum ile karşılaşmadım.

Saygılarımla,