Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Az miktarda tehlikeli atık

Konu, 'ARŞİV' kısmında ceren123 tarafından paylaşıldı.

 1. ceren123

  ceren123 CMNet Üyesi

  Arkadaşlar;

  Flüoresan, kartuş gibi sınıflarda yılda birkaç tane atığı çıkan ancak emisyon izni alması gereken bir firma için nasıl atık yönetim planı hazırlanır? Yardımcı olursanız sevinirim.
   
  Hatice Göksu bunu beğendi.
 2. cevreci_gokhan

  cevreci_gokhan CMNet Üyesi

  Atık yönetim planında yılda bir kaç tane flüoresan dersiniz ama başa bela olur. Aldırmak için yer ararsınız. Bulsanız nakliye masrafı olur. Tesisiniz OSB alanı içerisinde mi?
   
 3. Fulya Bulut

  Fulya Bulut CMNet Üyesi

  Atık taşıma tebliğine göre, 50 kg'ın altındaki tehlikeli atıklarınızı kargo ile lisanslı bertarafçı/geri kazanımcı firmalara gönderebilirsiniz. Ancak 50 kg'ın altında olduğunu göstermek için UATF düzenlenmesi şartı vardır. Atık yönetim planınızda ortalama olarak (50 kg'ın altında) ağırlık bilgisi vererek, yılda birkaç tane çıkan atığınızı kargo ile gönderebilirsiniz. Bu arada kargo şirketinin uluslar arası tehlikeli yük taşıyıcılığı konusunda belge sahibi olması gerekmektedir.
   
  İpekszksn, Cansu KUZEY ve Gökhan Ş. bunu beğendi.
 4. Cansu KUZEY

  Cansu KUZEY CMNet Üyesi

  Atık yönetim planına senelik 1 kg çıkıyor yazarsınız. Çıkarsa tehlikeli atık alanında depolar, atık gönderimi olurken onu da ilgili koduyla gönderirsiniz.
   
  Fulya Bulut bunu beğendi.
 5. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Kartuş atıkları geri kazanımı olan atıklardır. Atık yönetim planınızda yer verirken buna dikkat etmenizde fayda var. Kartuşları satın aldığınız firmaların geri dönüşüm programlarına katılabilirsiniz.
   
 6. ceren123

  ceren123 CMNet Üyesi

  OSB'de değiliz gökhan bey. Yorumlarınız için teşekkür ederim.
   
 7. OSB' de olunduğu takdirde ne gibi bir değişiklik söz konusu Gökhan Bey?
   
 8. cevreci_gokhan

  cevreci_gokhan CMNet Üyesi

  Az miiktardaki atıklar için en büyük sorun nakliye ücreti özellikle tesisiniz lisanlı firmalardan uzaksa.
  OSB de mi diye sormamın amacı diğer firmalarla ortak vererek maliyeti hafifletmesini sağlamak.
   
  serdaralkan bunu beğendi.
 9. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Floresan lamba, kartuş toner gibi az miktarda atıkların gönderiminde nakliye en büyük problem malesef..Bizim atık alanımızdada bu saydığım atıklardan az miktarda var , mevzuat 50 Kg'ın altındaki atıklar için uluslararası tehlikeli yük taşımacılığı yetki belgesi olan kargo şirketlerince yapılabilecğini söylüyor ama ben daha bu belgeye sahip olan bi firma görmedim ve gönderenler bunu ne şekilde yapıyorlar bilmiyorum..Varsa bu belgeye sahip kargo şirketiyle iletişime geçen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim..:) Ben şöyle bişey yapmayı düşünnüyorum, tehlikeli atıkları gönderdiğim firmalarla görüşürüp alıyorsalar, bu atıklarıda diğer atıklarla birlikte göndermek yada aynı ilde farklı firmalarada gönderim yapabilirim diye düşünüyorum. Tabi burda önemli olan bişey daha var nakliye aracınında bu atıkları taşımaya yetkisi olması...Atık yönetim planında mevcut atık miktarını belirtirsiniz ve uygun firmalarla görüşüp bertarafını sağlayabilirsiniz..
   
 10. cevreci_gokhan

  cevreci_gokhan CMNet Üyesi

  Kırıkkale OSB de bir firmamızda 10 02 13 kodlu (Gaz arıtımı sonucu oluşan ve tehlikeli maddeler içeren çamurlar ve filtre kekleri) atık bulunmaktadır.
  Atık miktarı 300 kğ civarındadır. Bu atığı alabilecek lisanslı firma aramaktayız ama Ankara da ki firmalar alamayacaklarını söylediler. Alan bir firmada atıkların düzenli depolama tesislerinde depolanması için analiz istedi. Analizsiz bu atığı alabilecek bir bertaraf firması bulabilir miyiz?
  Yardımlarınız için teşekkürler.
   
 11. Yusuf Bey, kartuşları yenilerini aldığımız firmaya vermemizde bir sorun olmuyor değil mi? yani lisans aramak sart değil mi?
   
 12. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Merhaba Ayşegül Hanım,

  Bu durumda yenilerini aldığınız firmanın sadece bir satıcı olup olmadığı önemli. Birçok firma (marka) geri dönüşüm kampanyaları düzenlemeye başladı ve bu işi lisanslı olarak yapıyorlar. Hatta size atık kartuşları göndereceğiniz kolileri yollayıp kargo şirketini yönlendiriyorlar. Sonrasında göndermiş olduğunuz atık kartuş miktarını belirten yazıyı tarafınıza iletiyorlar.

  Hatta bu durumla ilgili olarak yasal dayanak belirtelim;
  Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği (RG NO: 28300, RG Tarih: 22.05.2012)
  Tüketicilerin yükümlülükleri
  MADDE 11 – (1) Elektrikli ve elektronik eşya tüketicileri;
  a) AEEE’leri üreticilerin ve belediyelerin belirledikleri esaslara göre diğer evsel atıklardan ayrı olarak biriktirmekle,
  b) AEEE’lerini dağıtıcıların, belediyelerin, üreticilerin veya işleme tesislerinin oluşturdukları toplama yerlerine götürmekle veya götürülmesini sağlamakla ve kayıt dışı toplama yapanlara vermemekle,
  yükümlüdür.
  Her şey yönetmeliğe uygun... İyi çalışmalar...
   
  Ayşegül Öner Albayrak bunu beğendi.
 13. tşk ederim Yusuf Bey, ben belgelerini sorup ona göre verilmesini sağlayım o zaman.
  iyi çalışmalar..
   
 14. Elmas Maden

  Elmas Maden CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba,
  Geri dönüşüm firmamda şehir dışından 50 kg altı olan atıkları alamamaktayız( taşıma sorunu nedeniyle). Ve o iller ile civar şehirlerde bu konuda geri dönüşüm firmaları olmadığından yönetmeliklerde kargo konusunda uluslararası yük taşımacılığına sahip belgesi olan diye sıkıştırınca heralde atıklar çöplere gidecektir. Bu konuda bakanlık ile görüştüm. BU belgeye sahip olan kuruluşların Şehirler arası taşıma yapmadığından kim nerden nasıl ne şekilde alabilir bu belgeyi, veya ek izin vs. gibi birşey almak mümkünmü diye sorular sordum.
  Cevap: Yönetmelik net!!!!!!

  Bu konuda sizin başka fikriniz varmıdır
   
 15. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  atık yönetim planında flüoresan gibi atıkları bir yılda 1 kg. diğer yıl 0 diğer yıl 1 kg şeklinde gösteriyorum. aşağıya not olarak bu atık bakım onarım sırasında oluştuğu için her yıl oluşmamaktadır yazıyorum.
   
 16. Gökhan Cura

  Gökhan Cura CMNet Üyesi

  İşte biz de bu sorun için senelerce uğraşıp www.tehlikeliatik.com 'u yaptık
   
  SenayKS ve sdagtekin bunu beğendi.
 17. Elmas Maden

  Elmas Maden CMNet Üyesi

  Gökhan Bey,
  Kayıt olmadan sistemin tam olarak nasıl çalıştığını göremiyormuyum?
   
  TalipGÜNER bunu beğendi.
 18. serkan33

  serkan33 CMNet Üyesi

  atıklarınız 50 kg altı ise kendiniz götürebilirsiniz :)
  53 - Atığın nakliyesini nasıl yapacağım?Taşıma işlemi ve bedeli atık üreticisine ait olup, Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ne göre tehlikeli atık sınıfına giren atıklar, Yönetmeliği'nin 11, 12 ve 13'üncü Maddeleri doğrultusunda tehlikeli atık taşıma lisansı olan araçlarla sevk edilmelidir. Taşıma sırasında aracın tehlikeli atık taşıma lisans belgesi, sürücü eğitim sertifikası, gönderilen her atık tipi için ayrı olmak üzere firmanın bulunduğu ilin Çevre ve Orman Müdürlüğünden atık üreticisi firma tarafından alınacak Ulusal Atık Taşıma Formu ve sevk irsaliyesi doldurularak atığı taşıyan araç ile Bertaraf/ geri kazanım tesisine gönderilecektir.
  a) Lisanslı Nakliyenin Normal Nakliyeden Farkı Nedir?
  Lisanlı araçlar tehlikeli atıkların taşınması için sızdırmazlık gibi özel önlemler alınmış ve Bakanlıktan lisanslanmış araçlardır. Yönetmeliğe göre Tehlikeli atıkların lisanslı araçla nakliyesi zorunludur. Normal nakliye araçlarıyla tehlikeli atık taşınmasına izin verilmemektedir.
  b) Lisansız Araçlarla Atık Gönderebilir Miyim?
  50 kg a kadar olan atıklar, lisanssız araçla nakliye edilebilmektedir
   
 19. TalipGÜNER

  TalipGÜNER CMNet Üyesi

  Bence diğer tesis ya da kurumlarla işbirliği yapıp küçük miktarları bir havuzda (depoda) biriktirip resmi kayıtla, hatta protokol yapılıp tek üretici üzerinden bertaraf etmek hem ekonomik hem daha çevreci bir yaklaşım diye düşünüyorum.
   
 20. Gökhan Cura

  Gökhan Cura CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Anasayfadaki "Sistem Nasıl Çalışıyor" bağlantısından çalışma prensibi hakkında bilgi edinebilirsiniz.
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?