Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Azalan nüfusa göre tasarım

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Ecenur Günel tarafından paylaşıldı.

 1. Ecenur Günel

  Ecenur Günel CMNet Üyesi

  35 yıl sonrası için azalan nüfuslu bir bölgeye arıtma tesisi yapılacak fakat gelecek nüfusu baz aldığımızda proje hatalı oluyor (kişi sayısı azaldığı için). Hangi nüfus değeri alınmalıdır bugünkü nüfusa göre tasarlamak mı gerekir ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
   
  Mücahit Topdaş bunu beğendi.
 2. SeyitKabasakal

  SeyitKabasakal CMNet Üyesi

  bugünkü nüfusa göre tasarlanmalıdır. İleri de azalacak nüfus da dikkate alınmalıdır. Şöyle ki kendinize ilerisi için bir yıl seçin. örneğin 13 yıl sonrası. 13 yıl sonra azalan nüfus olacağı için debi de buna göre düşecektir. Yapacağınız üniteler örneğin havalandırma havuzu; bunu 2'ye bölün gerekirse 4'e.

  Şimdiki yıla göre tasarlayacağınız havalandırma havuzu atıyorum 6000 m3. Genellikle bu hacimli havalandırma havuzları 2'ye bölünür. Dağıtma yapısı kullanılarak 3000 m3'lük havuzlara eşit miktarda atıksu aktarımı yapınız. Daha sonra ki yıllarda debi atıyorum 4000 m3/gün oldu. Burada da 2'ye böldüğünüz 3000 m3'lük havuzları inşaat aşamasında da 2'ye bölünüz. Yani 1500 m3'lük 4 adet havuzunuz olsun. Debi azaldığında üsten savaklanma kotunu hesaplayarak düşünürünüz. Böylece toplamda 4000 m3'lük havuzunuz olur. Burada dikkat edilecek husus; ileri de havuzun hacmini kot kullanarak düşürdüğünüzde diğer ünitelere geçişin mümkün olduğunca enerji kullanmadan cazibe ile akması olsun. Şu an aklıma gelen ana fikirler burda. Üzerine iyi düşünmek gerek. Sahanın Aplikasyonu burada önem arz etmektedir.
   
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Kademeli yapabilirsiniz tesisi. Nüfus örneğin 60.000 den 20.000 e azalıyorsa. 20.000 lik 3 kademeli bir tasarım yapabilirsiniz. Ama tesis her türlü pik nüfusu karşılamalıdır.
   
 4. SeyitKabasakal

  SeyitKabasakal CMNet Üyesi

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?