Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aziz sancar, nobel kimya ödülü'nün sahibi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Serkan Çiçekay tarafından paylaşıldı.

 1. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  Aziz Sancar, Nobel Kimya Ödülü'nün sahibi (Aziz Sancar kimdir)

  [​IMG]

  Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Kimya Ödülü'nü kazan ilk Türk oldu. Sancar, ödülü İsveçli Tomas Lindahl ve ABD'li Paul Modrich ile paylaştı. Nobel Kimya Ödülü'nü 3 bilim insanı kazandı. Bu isimlerin arasında Prof. Dr. Aziz Sancar da yer aldı. Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan diğer isimler İsveçli Tomas Lindahl ve ABD'li Paul L. Modrich oldu. Sancar, Orhan Pamuk'tan sonra Nobel alan ikinci Türk oldu.

  Sancar ödülü hücrelerin hasar gören DNA'larını nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde kazandı. Sancar'ın söz konusu araştırmaları yeni kanser tedavilerinin geliştirilmesinde de kullanılıyor. İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, düzenlediği basın toplantısında, Lindahl, Modrich ve Sancar'ın "hücrelerin hasar gören DNA'yı nasıl onardığını ve genetik bilgiyi nasıl koruma altına aldığını" ortaya çıkardıkları için Nobel Kimya Ödülü'ne layık görüldüklerini bildirdi.

  [​IMG]

  Açıklamada, "Üç bilim adamının çalışmaları, hücrelerin nasıl işlediğine yönelik son derece önemli bilgi sağlayarak yeni kanser tedavilerinin geliştirilmesine yol açtı" ifadesi kullanıldı. İnsan DNA'sının her gün ultraviyole ışınlar, serbest radikaller ve diğer kanserojen maddeler nedeniyle zarar gördüğüne işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "Ancak bu tür dış saldırılar olmadan da DNA molekülleri, kalıtımsal olarak değişken bir yapıya sahiptir. Hücrenin genomunda her gün çok sayıda değişiklik meydana gelir. Daha da ötesi insan vücudundaki hücreler her gün milyonlarca kez bölünür ve bu esnada DNA kopyalanır. DNA'nın kopyalanması sırasında bazı bozukluklar ortaya çıkar. Genetik materyalin tam bir kimyasal kaosa düşmemesinin nedeni, hiç durmadan DNA'yı izleyen ve meydana gelen hasarları onaran moleküler sistemler barındırmasıdır. 2015 Nobel Kimya Ödülü, bu onarım sistemlerinin nasıl işlediğini moleküler düzeyde gözler önüne seren çalışmalarıyla alanlarında çığır açan üç bilim adamına verilmiştir."

  İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nin açıklamasına göre, araştırmacılar 850 bin euro (2 milyon 880 bin TL) değerindeki ödülü paylaşacak.

  AZİZ SANCAR KİMDİR?
  ABD'deki Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde 'ritmik saat' buluşuna imza atarak dünya çapında üne kavuşmuştu. 1946 yılında Mardin'in Savur ilçesinde dünyaya gelen Sancar, 'DNA tamiri' ve 'hücre döngüsü kontrol noktası' gibi konularda yaptığı çalışmalarla da adını duyurmuştu. İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen Sancar, buraya kabul edilen üç Türk'ten biri olmuştu. 1977'de doktora çalışmaları için ABD'ye giden Sancar, çalışmalarını uzun yıllardır ABD'de sürdürüyor. Ödülün sahiplerinin açıklanmasının ardından 'Nobel Ödülü'nün resmi Twitter hesabından bu kare paylaşıldı:

  [​IMG]
   
  lizzie, GKSN, Naciye Yılmaz ve 10 kişi daha bunu beğendi.
 2. Fatma Gül Es

  Fatma Gül Es Genel Yönetici

  Dün duydum bunu, çok güzel bir haberdi fakat detaylarıyla okumamıştım açıkçası; bugün burada görünce okudum ve yukarıdaki "Aziz Sancar Kimdir?" sorusunun yanıtına bakıyordum ki kendisinin ABD'deki bir üniversitede öğretim üyesi olduğunu okudum. "Vay be!" dedim sonra, "Adam zaten Amerika'daymış, kendisini Türkiye'de tanıyan kişi muhtemelen sayılıdır.." Sonra daha da bir merak edip Google'a "Aziz Sancar" yazdım; altında "Aziz Sancar Kürt mü?" diye sorgulama seçeneği belirdi. "Biz hala bunu mu düşünüyoruz yahu?!" diye kendi kendime sinirlenip söylenerek tıkladım; en üstte bir haber çıktı bu kez de karşıma: "Aziz Sancar kimdir Kürt mü Arap mı Türk mü?".

  Ne desem, ne düşünsem bilemedim; yapılan çalışmaların güzelliğine baaak, bir de bizim takıldığımız konulara..
   
 3. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

 4. üçüncü alacak olan türk ben olacağım inşallah:)
   
  Aybike Sarıçiçek bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...