Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Azot ve fosforun atıksulardaki kaynakları nelerdir?

Konu, 'ARŞİV' kısmında Sercan Perver tarafından paylaşıldı.

 1. Sercan Perver

  Sercan Perver CMNet Üyesi

  başlıktaki konu ile ilgili elinde bilgisi olan var mı acaba ödev teslim etmem gerekiyorda
   
 2. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  Atıksularda fosforun başlıca kaynakları; insan atığı, evsel ve endüstriyel atıksular ve tarımsal alan deşarjlarıdır [1]. Fosfor; ortofosfat, kondense fosfat ve organik fosfat formunda bulunmaktadır. Atıksuda ortalama toplam fosfor konsantrasyonu 5-20 mg P/l aralığındadır [2].
  Fosfor bütün canlı hücreler için gerekli olan bir makronutrienttir. Göllerde alg ve bitkilerin büyümesinde sınırlayıcı nutrienttir. Bakteri ve diğer birçok organizma organik fosfor ve katı fazlı yapıları oluşturmak için ortofosfatları kullanırlar. Adenozin trifosfat (ATP), nükleik asitler (DNA ve RNA) ve hücre membranlarındaki fosfolipitlerin önemli bir bileşenidir. Hem prokaryot hem de ökaryotlarda; fosfor, polifosfat olarak hücre içi volutin granüllerinde depolanabilir.
   
  Sedameriç bunu beğendi.
 3. Sercan Perver

  Sercan Perver CMNet Üyesi

  teşekkür ederim onur bey bana biraz daha uzun bilgi lazım kaynak var mı acaba sizde
   
 4. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  ekli dosyada bir makale var fosfor için yararlı olur die düşünüorum. genel olarak atıksuda azot ve fosfor formlarının neler olduğunu internetten araştırırsınız bu konuda bir çok makale mevcut.
   

  Ekli Dosyalar:

  Sedameriç ve Sercan Perver bunu beğendi.
 5. Sercan Perver

  Sercan Perver CMNet Üyesi

  teşekkür ederim onur bey çok yardımcı oldu
   
 6. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  rica ederim ne demek ;)
   
 7. Sercan Perver

  Sercan Perver CMNet Üyesi

  azot ile bilgi fazla bulamadım
   
 8. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  bu kaynakta ileri arıtma ile ilgili bilgiler var. bildiğiniz gibi azot ve fosfor ileri arıtma ile giderilen kirliliklerdir. azot için nitrifikasyon ve denitrifikasyon mekanizmaları azot formunun N2'e dönüşmesini sağlar ve azotu bu şekilde gideririz. nitrifikasyon ve denitrifikasyon mekanizmalarını çok ama çok iyi bilin. hangi pH, sıcaklık ve diğer unsurlarda bakteriler uygun işlev görür bunları iyi analiz etmek lazım ;)
   

  Ekli Dosyalar:

  Sedameriç bunu beğendi.
 9. Sercan Perver

  Sercan Perver CMNet Üyesi

  teşekkür ederim onur bey gerçekten çok yardımcı oldu gönderdiğiniz bilgiler
   
 10. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  rica ederim ne güzel o zaman :)) ayrıca bu konuları araştırırken nacizane tavsiyem analizlerin nasıl olduğunada iyi bakın ;) azot ve fosfor analizleri nasıl yapılıyor ;)
   
 11. Sercan Perver

  Sercan Perver CMNet Üyesi

  azotun fiziksel ve kimyasal giderim yöntemi ve fosforun fiziksel giderim yöntemlerini bulamadım onlarla ilgili bilginiz var mı onur bey
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları