Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bahçe sulama suyu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında ceren123 tarafından paylaşıldı.

 1. ceren123

  ceren123 CMNet Üyesi

  Arkadaşlar arıtma sonrasında bahçe sulamada kullanılan atıksuya analiz için hangi parametrelere baktırmalıyız?
   
 2. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Atıksu Arıtma Tesisi Teknik Usüller Tebliği Tablo E.7.1
   
 3. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Ceren Hanım Merhabalar,

  Aslına bakarsanız dediğiniz şey için oturmuş bir standart yok, her ne kadar "irrigation water standart" adı altında bir dizi parametre bulsanız da asl olan sulama yaptığınız yerdeki bitki örtüsünün "Food Grade" olup olmadığıdır. Çünkü bu direkt olarak insan sağlığıyla alakalıdır. Diğer bitkilerde bitkinin türüne göre bazı mineraller ve suda bulunan zararlılar, o bitkiye zarar vermeyecek düzeye indirgenir. Örnek olarak azotlu bileşenleri sevmeyen bir bitki ile azotu fazlaca seven baklagil gibi bitkileri sulamak için kullanacağınız arıtma yöntemi aynı değildir. Ama genel itibariyle, suyun ph, klorür oranı ve TDS değeri önemli sulama parametrelerindendir.
   
 4. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  muğla da evsel atık su arıtma tesislerinin çıkış suyuyla yeşil alanların sulaması yapılmaktadır ve tablo 21 parametreleri bakılıyor.
   
 5. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Murat bey haklısınız, bahsettiğim tebliğ de zaten bitkinin türlerine göre farklı değerler söylenmiş, klor değerleri sanırım değişiklik gösteriyordu bitkilere göre, ama çok da farklılık göstermiyor.

  Şafak Bey,

  Bakanlık artık teknik usuller tebliğindeki sulama suyu kriterlerini baz alıyor.

  İyi Çalışmalar
   
  Murat Erdem bunu beğendi.
 6. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  doğrudur. ama burda il çevre halen bu uygulamayı yürürtmektedir.
   
 7. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  İzmir İl Çevre teknik usuller tebliğini baz alıyoruz dedi. İki gün önce görüşmüştüm, Muğla için sizin bildiğiniz durum güncel değilse bence bir daha sorun.

  İyi Çalışmalar
   
 8. Ela Bebik

  Ela Bebik CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar, peki evsel atık suyu arıttıktan sonra deşarj etmek yerine bir kısmını proseste kullanmak istersem bu kapsamda ne yapmam gerekicek bilen var mıdır ? Arıtma tesisinin proje onayı tablo 21.1'e göre var ve deşarj izni de alınacak fakat bu geri kullanılan kısım ile ilgili teknik rapor vs. süreci nasıl oluyor, hiç alan var mıdır, yoksa tamamını deşarj etmek daha mı mantıklı, ne dersiniz ?
   
 9. Mehtap Işık

  Mehtap Işık CMNet Üyesi

  Merhaba
  Arıtılan suyu tesiste tekrar kullanmak isterseniz Atıksu Arıtma /Derin Deniz Deşarjı TesisiProje Onayı 2012/9 Genelgesi
  V. PROJE ONAYI İSTENMEYECEK DURUMLAR

  C)Atıksuyunu arıttıktan sonra hiçbir şekilde atıksu deşarjı yapmayacak işletmelerin arıtılan atıksuyun tesiste kullanılabilirliğine ait üniversitelerin çevre mühendisliği bölümüne hazırlatacakları teknik raporu uygun görülenler,

  Proje onayı istenmeyecek diyor ama siz üniversiteye rapor hazırlatıyorsunuz Bakanlığa sunuyorsunuz. Bakanlık diyor ki şurayı değiştir, burayı böyle yap. Sözde onay istenmiyor. Tabii biz bakanlığa sunmak durumundaydık ama siz Ek-2 de yer alıyorsanız İl Çevreye sunacaksınız.
   
 10. Emre Özer

  Emre Özer CMNet Üyesi

  Zannedersem Organize Sanayi Bölgesinde işletmeniz Bence hiçbir şey yapmanıza gerek yok,zaten bağlantı izninizi zaten alacaksınız (yani deşarj izni olacak).Ama projede gösterirseniz iyi olur tabiki de.
   
 11. Mehtap Hanım,

  2013/4 Genelgesi 14.02.2013 tarihinde yürürlüğe girdi. 2013/4 Genelgesinin yürürlüğe girmesi ile 2012/9 Genelgesi yürürlükten kaldırılmıştır.
   
 12. Mehtap Işık

  Mehtap Işık CMNet Üyesi

  Haklısınız Gökhan Bey

  Gözümden kaçmış. Ancak benim anlamadığım evsel nitelikli atıksular hariç diyor. evsel nitelikli atıksu olduğunda proseste kullansam dahi proje onayı mı alacağım demektir.
   
 13. Ela Bebik

  Ela Bebik CMNet Üyesi

  evet ben değiştiğini biliyorum da bizim durumun içinden nasıl çıkacağız onu bilemedim :) evsel atıksular hariç derken proje onayına mı dahil olacak dersiniz, yoksa evsel atıksuyunu arıttıktan sonra hiç bir şekilde kullanamayacak mıyım ?
   
 14. Mehtap Hanım,

  Genelgenin "Proje Onayı İstenmeyecek Durumlar" başlığı altında c maddesinde şöyle diyor:

  "Evsel atıksular hariç prosesten kaynaklanan atıksuyu arıttıktan sonra hiçbir şekilde deşarj yapılmayacağına(sulama suyu olarak kullanım deşarj kabul edilecektir) veya arıtılan atıksuyun proseste kullanılabilirliğine ilişkin üniversitelerin çevre mühendisliği bölümüne veya çevre mühendisliği bölümü öğretim üyelerince hazırlanıp onaylanması koşuluyla Çevre Araştırma veveya Uygulama Merkezlerine hazırlatacakları teknik rapor ilgili onay merciince uygun görülenlerin bahse konu atıksu arıtma tesisleri,"

  Benim buradan anladığım proseste kullandığın atıksuyu alıcı ortama deşarj yapmıyorsan, evsel atıksuyu arıttıktan sonra sulama suyu olarak kullanmıyorsan ve proseste kullandığın suyu geri devir yapıyor ve deşarj yapmıyorsan proje onayından muafsın. Ama evsel nitelikli atıksuyun arıtıldıktan sonra proseste kullanımına ilişkin birşey dikkatimi çekmedi.

  Fakat bana göre, evsel nitelikli atıksuyu arıttıktan sonra proseste kullanıyorsan ve proseste kullandığın suyu deşarj yapmadan sisteme geri devir yapıyorsan "Teknik Uygunluk Raporu" ile proje onayı muafiyeti alabilirsin diye düşünüyorum. Ancak, arıtılan evsel nitelikli atıksuyu sürekli prosese aktarıpta proses kullanımdan sonra hiç deşarj yapmamak mümkün olabilir mi? Olamaz diye düşünüyorum. Siz evsel nitelikli atıksuyu arıttıktan sonra nerede kullanmayı planlıyorsunuz?
   
 15. Bera68

  Bera68 CMNet Üyesi

  Değerli üstadlarım. Sulama suyu ile ilgili arkadaşlarımın yazılarını okudum ve bende bir şeyler eklemek istedim.
  Durum: Proje Onayında deşarj yeri (deniz göl.akarsu.dsi kanal vb...) yer olup daha sonra arıtıgı atıksuyu sulama suyu olarak kullanmak isteyenler.
  1-Ek-1 listesinde ise bakanlıktan Ek-2 ise il çevreden mevcut tesisin mevcut durumunun giren atıksuyun sulama suyu olarak arıtılabilecek teknolojisine sahip olduğuna dair olur görüşü alın
  Not:Bakanlık onaylanmış tesisisin proje onayına bakıp bu tesisi sulama suyu teknolojisine sahip değil gibi sorunlar çıkartabilir.
  2-Eğer tesis kapasitesi yeterli ise sulama suyunuzu nerede kullanacağınız ,koordinatları-insan teması sıklığı-yenilebilir meyve sebze ise işte doğrudan yiyebilen veya dolaylı olarak tüketilen.vb...gibi açıklayıcı bilgi yazın.Hatta varsa deşarj edeceğiniz toprak analiz sonuçlarında ek listesine koyun.
  *Örnek Sodyum oranı 10 birim olması yazar tebliğde fakat sizin toprakta sodyum oranı yüksektir ve çıkan atık sudaki sodyum ile toprakta ki sodyum oranı toplamı 10 birimi geçtiği için ilgili kurum sodyum miktarının kriterlere uymadığını yazabilir.
  *Suyun kullanacağınız ağaç -meyve- sebze- çim -mera vb gibi farklı farklı temas etme kirlilikleri var.
  3-Hatta 2.parametreye ilave hangi analizleri yapmanız gerektiğini sorun.(Tebliği okuyan arkadaslar görecekler ki sadece Ek-7.1 veya Ek-7.2 deki parametrelerdeki analizi yaptırmakla olay bitmiyor.Örnek Eğer sulamanı fiskiye ile yapacaksan tıkanmalara sorun vermesin diye ekstra analiz bile isteyebilirler.)
  4-Bakanlık tesis için olumlu karar verdi ve analiz parametrelerini belirlediğinize göre numune alınması için uygun arıtma zamanını belirleyin ve il müdürlüğü eşliğinde numune alın . Kriterler çok düşük o yüzden çıkacak analiz sonuçlarında şaşırmayın!!!!
  5- Çıkan sonuçlar Ek-1 tesisi iseniz bakanlığa sunun ve bakanlık durum değerlendirmesi yapacak ve üst yazınıza il çevre müd bilgi verecek şekilde cevap yazacak. Analiz sonuçlarınında uygun olduğun düşünürsek.Bakanlık cevabı şöyle olacak analiz sonuçlarına göre arıtılan suyun belirtilen sulama alanında kullanılmasında sorun gözükmemektedir.Tesisin bağlı bulunduğu İl çevre müdürlüğünün başkanlığında DSİ ve il tarım ve hayvancılık müdürlüğü içeren ortak komisyon kurup değerlendirmesi gereklidir.(Ortak komisyon kurulması yönetmelikte açık açık yazar)
  6-İl çevre DSİ ve il gıdaya yazıyı yazar durumu özetler.Ama üçününde ortak saat ve tarihte anlaşmaları zaman alır.Bu durumda siz ilgili yerlere gidip durumunuzu anlatırsanız daha iyi olur
  7-Komisyon tesisiniz de il çevre müd.başkanlığında kurulur (Benim önerim sulama suyu ile ilgili slayt hazırlayın ve ilgili komisyona sunun. Faydasını göreceksiniz.)
  8-Komisyon sulama suyu yapılacak alanı gezecek ve size soru soracak.(Kesinlikle dersinize iyi çalışın)
  9-Siz odadan çıkacaksınız ve komisyon kendi aranızda durum değerlendirmesi yapacak(Eğer komisyon üyelerinde laptop yok ise komisyon odasına laptop koyun Neden : Komisyon ilgili tutanağı hemen yazsın yoksa komisyon yazısıda zaman alabilir)
  10-Herşey düzgün ise komisyon olumlu tutanağı yazarak bir nüshasını size verecek.

  Bunlar benim başımdan geçti diye yazıyorum.

  Not: Yönetmeliklerinden bir tanesinde madde 22 veya 29 da arıtılan suyun sulama suyunda kullanabilmesi için ilgili kurum veya kurumlarca teşvik edilir maddesi var.Bu maddede sizin elinizi biraz güçlendirir.
  Not: Ek-2 listesinde iseniz bakanlık topu il müdürlüğüne direk atar.
  Not:Şayet bakanlık veya il çevre tabloda yer almayan yağ-gres analizini isterse mevcut tabloda olmadığı için max kaç olması gerektiğini bilemezsiniz.Bunun için dikkatli olun.

  Hayırlı olsun. Bundan sonra iç izleme numunelerinizi belirlenen parametrelere göre yaptıracaksınız.
   
  Ecem Erdinç bunu beğendi.
 16. gizem.has

  gizem.has CMNet Üyesi

  @Bera68 sizde yağ gres için verilen değer ne oldu? Benim AAT Proje Onayı'nda sulama suyu olarak görünmekte fakat bu suyun kullanılabilmesi için bir de izin mi almam gerekecek. Çevre İzni numuneleri sırasında bu numuneleri de mi alacaklar? teşekkür ederim.
   
  Gülcan Özel bunu beğendi.
 17. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  Evsel atıksu da biyolojik arıtmadan sonra çıkan arıtılmış suyu teknik usuller tebliği e7.1. A değerlerine getirmek için ne yapılabilir. Aslında sadece bulanıklık değerini çözemiyoruz
   
 18. Gülcan Özel

  Gülcan Özel CMNet Üyesi

  @Bera68 evsel nitelikli aat proje onayı sulama suyu olarak görünmekte fakat bu suyun kullanılabilmesi için komisyon gereği var mı?
   
 19. Hasan ARIKAN

  Hasan ARIKAN CMNet Üyesi

  Kendi AAT de arıttıktan sonra kendi sahasında sulama suyu olarak kullanan bildiğim tesisler var. Bir belge istenmedi ve sorun yaşanmıyor. Yinede resmi evrak alınabiliyorsa alınmalı
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...