• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bahçe sulama suyu

Görkem G.

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar arıtma sonrasında bahçe sulamada kullanılan atıksuya analiz için hangi parametrelere baktırmalıyız?

merhaba, bakanlık tarafından istenen yağ gres değerine ilişkin bilgi arıyorum, hiçbir yerde buna ilişkin bir bilgi bulamadım. bilen varsa lütfen paylaşırsa sevinirim

merhaba, bakanlık tarafından istenen yağ gres değerine ilişkin bilgi arıyorum, hiçbir yerde buna ilişkin bir bilgi bulamadım. bilen varsa lütfen paylaşırsa sevinirim

selam, cevap için teşekkür ederim, ancak bu yönetmelikteki yağ gres değerleri atıksuların alıcı ortama deşarj kriterleri. yani aradığım bu değil aslında. konu şu. yeraltısuyu ile sulanan bir arazideki suda yağ-gres tespit ettik 1,2 mg/l. Bu miktarın ürünlere zamanla etkisi nasıl olur anlamaya çalışıyoruz. yeraltısuyunda yağ-gres olması ilginç. aynı bölgede içmesuyu kuyuları da var. içmesuyu mevzuatlarına baktım. yağ-gres parametresinden bahsedilmemiş bile. yai içtiğimiz suda yağ-gres olabilir bu duruma göre. uluslarası mevzuatlarda da yağ-gres limit değeri konulmamış. bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim.

Merhaba,
Ayrı tablolara tabi (Ek.7.1.A ve Osmos çıkış suyu (SKKY 20.7)) iki farklı atıksu, deşarj öncesi tek bir tankta toplanarak deşarj edilebilir mi?Edilebilir diyen arkadaşlar için, izlemesi nasıl yapılacak? Numune nereden alınacak? Toplama tankından alsalar hangi parametrelere bakılır? Yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler

Ozmos deşarj suyu yüksek tuzluluk içerir ve beslendiği diğer maddeleri de . hele deniz suyu ozmos ise tuzluluk çok daha yüksektir. bu yüzden bu su sulamada bitkileri kurutabilir. tabi atık su ile ne oranda seyreleceği önemli. öncelikle bunu tespit edin derim. yüksek tuzlu suyu deşarj edip edemeyeceğinizi kontrol edin. şayet seyrelme yeterli ise il çevreye bu konu ile ilgili görüş sorun.

,

Konuyu tekrardan uyandırmış gibi oluyorum. Şimdiden kusura bakmayın. Bir site evsel Atıksu yu arıtıp çim sulamasında kullanıyor. Bakılacak parametreler tablo 7.1 e mi göre olmalı. Birde bu site önceden Atıksu Deşarjı konusunda izin almış. Ne kadar periyotla iç izleme ne kadar periyotla dış izleme olmaktadır. Konu hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.