Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bakanlık; http://www.csb.gov.tr/gm/ced/ "Önemli Duyuru" konulu duyuru

Konu, 'ARŞİV' kısmında KaanDogukan tarafından paylaşıldı.

 1. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici

  Arakdaşlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ewb sitesinde "Önemli Duyuru" başlıklı duyuru yapılmıştır. İçeri aşağıda belirtildiği şekildedir;

  "12.11.2010 tarihli ve 27757 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkındaki Yönetmelik”in Çevre görevlilerinin yükümlülüklerini açıklayan 10. maddenin 1. fıkrasının c bendinde; “İstenecek bilgi ve belgeleri belirtilen formatta; zamanında ve eksiksiz olarak iletmekle” yükümlüdür ifadesi yer almaktadır. Yine ilgili yönetmeliğin 15. Maddesinde;

  Belgenin askıya alınması ve iptali ile ilgili
  MADDE 15 – (1) Yeterlik belgeleri;
  a) Yapılacak denetimler veya 11 inci madde gereğince yapılması gereken bildirimler sonucunda, yeterlik koşullarını taşımadıkları veya verilen taahhütlere uyulmadığı ve yükümlülüklerinin yerine getirilmediğinin tespit edilmesi hâlinde üç ay süre ile,

  b) Yapılan denetim esnasında yetkili bulundurmayan, istenilen bilgi ve belgeleri vermekten kaçınan firmaların yeterlik belgesinin geçerliliği Bakanlık tarafından üç ay süre ile askıya alınır” hükümleri yer almaktadır.

  Bu çerçevede; Bakanlığımızdan Yetki almış Çevre Görevlileri, Çevre Yönetim Birimleri ve Çevre Danışmanlık Firmaları tarafından 10 Haziran 2012 tarihi itibari ile hazırlanması gereken tutanak ve raporların Genel Müdürlüğümüzün http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=sayfahtml&Id=1938 internet adresinde yer alan dokümanlar dosyası içerisinde bulunan “Aylık Değerlendirme Tutanağı Formatı”, “Eğitim Tutanağı ve Formatı” ve “İç Tetkik Raporu Formatı” na uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. 10 Haziran 2012 tarihindensonra hazırlanan dokümanların ilgili Çevre Görevlileri ve Tesis yetkilileri tarafından da onaylanmasının sağlanarak, bir nüshasının tesiste veya Çevre Yönetim Biriminde, diğer nüshasının da Çevre Danışmanlık Firmalarının merkez veya şubelerinde hazır bulundurulması gerekmektedir.

  Yukarıda bahsedilen hususlara uymayan, yapılacak kontrol ve denetimler esnasında söz konusu formatlara uygun olarak belge ibraz edemeyen Çevre Görevlilerine, Çevre Yönetim Birimine ve/veya Çevre Danışmanlık Firmalarına; 12.11.2010 tarihli ve 27757 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkındaki Yönetmeliğin 15. maddesinde belirtilen Belgenin askıya alınması ve iptali ile ilgili hükümleri de dâhil olmak üzere gerekli hukuki işlemler uygulanacaktır.

  NOT 1: Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları ile ilgili olarak yapılacak her türlü bilgilendirme ve duyurular ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün aşağıdaki internet adresinden yapılacaktır.

  http://www.csb.gov.tr/gm/ced/

  NOT 2: Protokolü biten işletmelerle yapılacak yeni protokoller, sistemden mevcut protokol iptal edildikten sonra yeni protokol yüklenerek yapılacaktır. Protokol yüklenecek firma ve tesisle ilgili bilgiler cevre bilgi sisteminden kontrol edilmelidir. Resmi belgelerdeki firma/tesis ismi ve bilgileri ile Çevre Bilgi Sisteminin Maliye Bakanlığı veri tabanından çektiği isim ve bilgiler birebir örtüşmelidir. Aksi takdirde e-izin sisteminde işlem yapılması mümkün değildir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgilere yukarıdaki internet adresinden ulaşmak mümkündür."

  bu duyuruya http://www.csb.gov.tr/gm/ced/ sayfasından erişebilirsiniz.

  içerik olarak artık raporları sunmamız isteniyor sanırım..
   
  Sedat Azizoğlu ve Burak Yeniay bunu beğendi.
 2. tuba-ak

  tuba-ak CMNet Üyesi

  İç tetkik rapor formatı hangi dosya içinde yer alıyor? Görebileniniz var mı?
   
 3. Özge Kılıç

  Özge Kılıç CMNet Üyesi

  herhangi bir iç tetkik rapor formatı bulunmamakta
   
 4. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici

  il çevrelerin veya bakanlığın sitesinde mevcut... daha önceden kullanılan iç tetkik formlarını kast ediyorlar sanıyorum...
   
  Özge Kılıç bunu beğendi.
 5. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Ben hala bulamadım bu iç tetkik formunu :(
   
 6. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

  Aylık değerlendirme tutanağından bir şey anlayan var mı ?
  Tesiste oluşan atıklarla ilgili çalışmalar kısmının altına yönetmelikler döşenmiş ve en alta sonuç ve öneriler yazılmış. Üstteki kısımdan sadece ilgili yönetmeliklere tik mi atacağız yoksa her yönetmelikle ilgili durumunu tek tek yazacak mıyız. Ne bileyim yani atık sular ile ilgili olarak her gittiğimde kanal bağlantı izni vardır diye mi yazacağım sağ tarafına yoksa sadece tik atıp en alttaki sonuç ve öneriler kısmına normal raporumu mu yazacağım.
   
 7. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Bildiğim tek bir şey var, o da benim hazırladığım tutanak ve raporların bu formattan çok daha ayrıntılı olduğu...
   
  KaanDogukan bunu beğendi.
 8. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

  Bu formu kullanmak zorunluymuş ya ondan soruyorum ...
   
 9. Olcay Çetin

  Olcay Çetin CMNet Üyesi

  Sanırım ilk tutanakta durumu yazacaksın, izni olan durumların içinse sonraki aylarda alınan izin tarihi ve geçerlilik süresini yazman yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
  Tamamen Valilik ya da bakanlık tarafından yapılan denetlemelerde denetçinin işini kolaylaştırmak için yapılan bir çalışma olmuş.
  Entegre denetimlere girdiğiniz zaman da tamamen aynı sorular sorulmakta :)
  Şöyle bir avantajı var, işi hiç bilmeyen arkadaşların zorluk çekmesi önlenmiş olur ;)
   
 10. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  O zaman sorum şu;

  Sistemi iyileştirmeye mi çalışıyoruz yoksa yeni adamlara işi öğretmeye mi çalışıyoruz. Eğer ki işi bakanlık kendi eliyle öğretecekse hali hazırdaki 600 danışmanlık firması 1200'e fırlar.
   
 11. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi


  İşi öğretmeye çalışmak mı :))
   
 12. Olcay Çetin

  Olcay Çetin CMNet Üyesi

  Benim de size sorum şu;

  Siz işi öğrenirken bunları bilseydiniz bu kadar zorluk çeker miydiniz?
  Kendinizi daha çabuk geliştirmez miydiniz?
  Hangi Çevre Mühendisi okuldan mezun olduktan sonra bu konulara hakim?
  Ayrıca hemen mezun olduktan sonra referansı olmayan birinin iş bulması o kadar kolay mı?

  Hepsi tartışmaya açık bu yüzden güzel bir çalışma olmuş,bakanlığı farklı durumlarda eleştirmek gerekli diye düşünüyorum.
  Ayrıca 3 çevre görevlisinin bir araya gelip çevre danışman firması kurup firma ziyaretlerini rutin olarak yapmadığı ve bu yüzden tesislerin kaprislerine katlanmak zorunda kalan fakat işini düzgün yapan firmaların bulunduğu bir ülkede bu tip belgeler hazırlanarak firma sayısı azaltılır diye düşünüyorum. Bence bakanlığı eleştirecek farklı noktalar bulalım.
   
  Murat Akyüz bunu beğendi.
 13. Yasemin Karadiş

  Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

  formatlar dosyasında tekik raporu bulunmakta arkadaşlar.
   
 14. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Yasemin Hanım açıkçası ne duyurudaki linkte ne de şurada iç tetkik rapor formatı bulunmamaktadır. Sizde mevcutsa sisteme yüklemenizi rica edebilir miyim?
   
 15. Yasemin Hanım iç tetkik raporunu bende bulamadım eğer sizde varsa rica edebilir miyiz.
   
 16. Levent Şahin

  Levent Şahin CMNet Üyesi

  Aylık değerlendirme tutanağını dolduran arkadaş var mı? Firma ismini vs gizleyerek örneğini göndermesi mümkün mü acaba. Hiç doldurmamış arkadaşlar için bir örnek olur. Doldurmuş arkadaşlar için karşılaştırma anlamında örnek olur.
   
 17. Kübra Arslan

  Kübra Arslan Misafir

  Levent Bey http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=sayfahtml&Id=1938 internet adresinde yer alan dokümanlar dosyası içerisinde bulunan “Aylık Değerlendirme Tutanağı Formatı” var zaten o formata göre aylık tutanaklarınızı tutmanız lazım artık.
   
  Mehtap Işık bunu beğendi.
 18. Yasemin Karadiş

  Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

  aylık değerlendirme tutanağını iç tetkik olarak düşündüm ama yanılıyor olabiliirm. başka düşüncesi olana varsa paylaşabilir.
   
 19. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

  İç Tetkik Raporuna yanlışlıkla Aylık Değerlendirme Tutanağı başlığını yazmış olabilirler mi?
  Gerçi iç tetkik raporuna da benzemiyor. Ama her ay gidip de sırf bu formu kullanmak için Atık sular kısmının karşısına kanal bağlantı izni tarihini yazmak veya İzin Lisans tarihini yazmak ne kadar mantıklı bilmiyorum.
   
 20. Yasemin Karadiş

  Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

  Format benziyor aslında. sadece soru sormadan karşılarına yazdırmış. zaten altında da tetkik saati yazmakta.
   
  Murat Akyüz bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...