• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bakanlıkla Görüşme

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Sayın grup üyeleri,

Az önce Prof. Dr. Mustafa Öztürk ile bir görüşmem oldu. Kısaca Prof. Dr. Mustafa Öztürk ü tanıtayım sizlere;

Halen 23. Dönem Milletvekili olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Çevre Komisyonu Başkanvekilliği, AB Uyum Komisyonu Üyeliği, Türkiye - AB Karma Parlamento Üyeliği ve Küresel Isınmanın Etkileri ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi Konusunda kurulan Meclis Araştırması Komisyonunun Başkanlığını ve 5. Dünya Su Formu Parlamento Başkanlığını yürütmektedir. Daha detaylı bilgi isteyen arkadaşlar
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
ulaşabilirler.

Görüşmemizin sebebi mesleki durumumuz, meslek meseleleri, ve Ülkemizdeki meslek adına yanlış uygulamalar. Kendisiyle görüşmeye başladığımda Çevre görevlisi yönetmeliğini sordum. Bizlerin kendimizi geliştirmesini ve daha yetkin olmamız gerektiğini söyledi. Bazen vekilimize katılmıyor değilim. Eksikliklerimiz var fakat eksikliğimiz var diye de yönetmeliklerle önümüz kesilmemeli. Daha sonra ülkemizdeki mesleki sıkıntılardan bahsettim. Projesiz yapılan altyapı tesislerinden, arıtma tesislerinden ve daha önemlisi buna bakanlığında farkında olmadan destek olmasından bahsettim. Bu konularda yanlış uygulamaların olduğunu kendiside kabul ediyor. Ve sorunların çözüm yolları ile birlikte tartışılmasını bizlerinde bu konularda yardımcı olarak aksaklıkların giderilmesini savunuyor. Bu kapsamda kendisiyle şu anlaşmaya vardık,
Bizler sorunlar ve çözüm yollarına dair bir dosya oluşturacağız sayın vekilde bizlere Müsteşar ve genel müdürlerle toplantı ayarlayacak. Bence kendimizi ifade edebilmek adına gayet olumlu bir yaklaşım.

Yaklaşık 2.5 senedir aktif olan bir grubuz çeşitli sorunlarla kendi çapımızda mücadele ettik sesimizi duyurmaya çalıştık ve sesimizi duyurmak konusunda da birçok kez başarılı olduk. Şimdi görev yine bizi bekliyor meslek adına, ülke adına en önemlisi mühendisliğin getirdiği sorumluluk adına herkesi katılıma çağırıyorum. Bu çalışmaya öncelikle mümkün olduğunca fazla meslektaşımın katılması taraftarıyım bu yüzden öncelikle lütfen meslektaşları bu durumdan haberdar edelim, bizlere üye olarak ve çalışmalarımızda fikirlerini belirterek destek olsunlar.

Grubumuzda farklı sektörlerden birçok meslektaşımız var. Bu çalışmanın ben sektörel bazda yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bir çok gündem maddesi oluşturabiliriz. Her meslektaşımızda uzman olduğu yada kendini yeterli hissettiği konuda çalışmalara katılabilirler.

1. Katı atıklar,
  2. Hava kirliliği,
  3. Yönetmelikler ve izinler,
  4. Atıksu,temizsu vb. problemler.

Örneğin;

• Her belediyede halen katı atıklarla ilgili bilimsel çalışmalar yapılmamakta vahşi depolama gibi yöntemlerle anti bilimsel uygulamalar devam etmektedir.
  • Projesiz altyapı ve arıtma tesislerinin yapılması
  • Yönetmelikler ve izinlerle bizlerin önü kesilerek ister istemez rant oluşturulması

Ben örnek olması açısından birkaç başlık yazdım eminim hayatın her kademesinde birçoğumuz BU MESLEK GRUBUNUN ÇÖZEBİLECEĞİ fakat yasal veya bir başka engel yüzünden çözemediği sorunlarla karşılaşıyordur. Yukarıda anlatılanlar çerçevesinde öncelikle çalışma programı oluşturulması konusunda katkılarınızı bekliyorum. Akabinde de çalışma programına göre çeşitli gruplar oluşturup grupların çalışmalarına başlamasını sağlayabiliriz. Çalışmalar tamamlanınca da gereken yerlerle irtibata geçilecektir.

Şimdi herkesin birşeyler üretme zamanı geldi, herkesin sözde değil aktif katılımlarını ve çalışmalarını bekliyorum. Olmazsa demeyin lütfen olduğu kadarını yapabilirsek yeterli şimdilik. Küçükte olsa katkıda bulunursak ileride daha aktif katılımlar sağlayabilir daha etkin çalışmalar yapabiliriz. Bu çalışmanın aynısı eşzamanlı olarak www.cevremuhendisleri.net adlı forum sitemizde de başlatılacaktır. Forum sitesinde daha düzenli olacağı kanaatindeyim. Mail grubu veya forum sitesi tercihi sizlere bırakıyorum.

--
Fatih Özcan
Çevre Mühendisi
fatih@ozcan.net
www.cevremuhendisleri.net

Son düzenleme:
Duyuru yaptığım mesajıma istinaden sayın vekilin yorumu alttaki gibidir.

"Fatih bey, konuyu çok iyi özetlemişsiniz. Ancak Çevre Görevlisi konusunda sağlıklı alt yapı oluşturmak kaydı ile, bazı çevre müh. konseptleri sağlıklı yapıya getirilmesi, belli sahalarda uzmanlaşması kaydı ile niye bu işi çevre mühendisleri yapmasın. Bunun için çevre mühendislerimizin bilgi ve tecrübesini mutlaka geliştirmeliyiz. Bunu yaparken bu sahada çalışan çevre mühendislerin tecrübelerinden faydalanabiliriz.Hiç bir özel kurum tesisi için faydalı projeler üretmeyen mühendisi, çevre mühendisi dahi olsa çalıştırmaz. Çevre mühendisliği üzerindeki olumsuz imajı olumlu hale mutlaka dönüştürmeliyiz. Hava, su, atık su, atık, tehlikeli atık gibi çeşitili alt yapı projelerini yapan, çevresel tesislerde en iyi ve verimli işletmecilik yapan, tesiste verimli su, enerji kullanımı modelleri geliştiren, minumum atık oluşumu sağlayan, tesiste oluşan tehlikeli atıkları doğru yöneten, arıtıma tesislerini doğru işleyen, atıksu,baca gazı arıtma tesisi, çöp depolama, içme suyu ve kanalizasyon sistemi projelerini doğru yapan ve inceleyen çevre mühendislerinin ülkemizde yapacağı çok işi var. Ülkemizde çevre konusunda ciddi yatırımlara ihtiyaç vardır. Entegre kirliliği önleme hariç yaklaşık olarak 68 milyar avroluk çevre yatırımına ihtiyaç vardır."

yatırımı da herhalde okulda aldıkları eğitimden bihaber olan okulun verdiği eğitimi yeterli bulmayan kendini geliştirmek için çaba sarfetmeyen eğitime katılmak için can atan parasının değerini bilmeyen çok değerli meslektaşlarımdan toplayacak?????????

Bu mesajınızdan sonra hiç görüştünüzmü kendisi ile, son durum nedir.Gerçekten ciddi bir konu.

Arkadaşlar vekille sürekli iletişimdeyim fakat bu konu hakkında görüşmedim. Ne dememi beklerdiniz bu konuyla kimse ilgilenmedi, ilgilenmiyor. Böyle bir çalışmayı tek başıma yapamam yapmamda doğru olmaz. Her sektöre ve sorunlarına hakim değilim malumunuz. Lütfen herkes yeterli önemi verirse gereken çalışma yapılırsa bizde üzerimize düşeni yaparız. Herkese selamlar.