Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Başarılı bir çevre mühendisi nasıl olabilirim?

Konu, 'ARŞİV' kısmında Rıdvan Kılınç tarafından paylaşıldı.

 1. Rıdvan Kılınç

  Rıdvan Kılınç CMNet Üyesi

  Merhabalar. Bir danışmanlık şirketinde çalışmaktayım ama sanki hiç birşey bilmiyor gibiyim. Tam anlamı ile danışmanlık şirketini yürütebilmem için veya benden memnun kalınması için ne tür şeyleri bilmem gerekir. Örneğin; gfb başvurusu yapabiliyorum ama bunların yanında daha fazla kendime ne katmam lazım. Şimdiden teşekkür ederim . Selametle
   
 2. Oğuzhan Başıbüyük

  Oğuzhan Başıbüyük CMNet Üyesi

  aynı makus kaderi paylaşıyorum ÇED firmasında çalışıyorum Çevre İzin ve Lisansı almayı öğrenemeden ÇED'e nasıl geçeceğim bilmiyorum.Arkadaslar yeni baslayan arkadaslar genel tavsiyeleriniz nelerdir?

  Rıdvan Bey,önce insan ilişkilerinizin kuvvetli olması gerekiyor öncelikli şart bu.Mesleki bilgilerde tamamen bize kalmış gibi.Ama nerde neyin sorgulanması gerektiği bilinci bizi iyi yerlere taşıyacaktır.
   
  Enes Köymen ve Rıdvan Kılınç bunu beğendi.
 3. Rıdvan Kılınç

  Rıdvan Kılınç CMNet Üyesi

  öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Oğuzhan bey sorun bende mi diye düşünüyorum. nerde neyin sorgulanacağını nasıl karar verebilirim. yada karar veriyorum bana yetersiz gibi geliyor hep bir eksik çıkıyor.
   
 4. Oğuzhan Başıbüyük

  Oğuzhan Başıbüyük CMNet Üyesi

  Rıdvan Bey, kimse bu işi doğuştam öğrenmiyor.Sorgulamanız gereken şeyi bilmeniz çok önemli.Yani 5N1K mantığından gidin.Mesela size bir firmanın danışmanlığı verildi ne yaparsınız?Önce firmayı gidip analiz edersiniz,duruma göre (ÇKAGİLHY'e göre değerlendirin) işlemleri başlatın.Nacizane fikrim budur ki DİPNOT:6 günlük mühendisim bende. :)
   
 5. Rıdvan Kılınç

  Rıdvan Kılınç CMNet Üyesi

  sağolasın Oğuzhan Bey, Allah kolaylık versin cümlemize. :)
   
 6. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  3 yıldır sayısız firmaya danışmanlık 1 yılda sayısız emisyon ölçümü yaptım.
  size tavsiyem öncelikle
  1. durmadan mevzuat okuyun.
  2. Araştırın.
  3. Kendi kendinize soru sorun.
  4. Kimseye bilginiz olmayan konularda yorum yapmayın.
  5. Asla ve asla bir konuda kendinizi bilgili olduğunuzu sanmayın. Onu düşündüğünüzde öğrenmeyi bırakırsınız.
   
 7. cankayat

  cankayat CMNet Üyesi

  Rahat olun, tecrübe zamanla gelir. Başarının büyük kısmı sabır.

  Önemli bir karar almadan önce mutlaka bir gece uyuyun. Sabaha fikriniz, bakış açınız çok kez değişebiliyor.
  Koç'un tavsiyesi, çok faydasını gördüm.
   
 8. ya çevre müh. ol başarıya çok gerek yok Türkiyede başarı değil diploma konuşuyor malesef :(
   
 9. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Valla hocam bence başarılı olabilmenin yarışı yaptığın işi sevmektir veya sevdiğin işi yapmaktır. Geri kalan yarısı da Tamer arkadaşımın anlattığı gibidir. Sabır, tecrübe, araştırma... Ancak bu yarısının da ilk söylediğim noktaya doğrudan bağlantısı vardır. Sevmediğin iş için sabredemezsin, sevmediğin için araştırmazsın vs.

  Sadece çevre mühendisi olmak için çevre mühendisi olmayın. Türkiye'de her an her şey değişebilir ancak değişmeyen bazı noktalar da vardır. Bunlar da başarılı insanların, çalışkan insanların yaptıklarıdır. Bir örnek vereyim: Bugün hiç kimse 1970'lerdeki adalet bakanını hatırlamaz, çok değil bir önceki adalet bakanını bile internetten bakmaksızın hatırlayacağını şüphe ettiğim insanlar var. Ama insan bir Türkan Saylan denildiği zaman kim olduğunu neler yaptığını rahatlıkla söyleyebiliyor, düşünebiliyor. Yaşar Doğu ve Naim Süleymanoğlu var eskilerden. Orhan Pamuk var nobel ödüllü yazarımız. Sanatçılarımız var: Rahmetli Kemal Sunal, Şener Şen... Daha bir sürü sayarım... Türkiye'de başarı konuşulmuyor demek açık ara genelleme yapmaktır ve buna da şiddetle karşı çıkarım.

  Sözün özü meslektaşım: Seviyorsan git konuş bence:) Yok bu olmadı:) :) Seviyorsanız bu mesleği yapın gerisi kendiğinden gelecektir. Sana mühendislik kariyerinde ve hayatında bolca sabır dilerim ve başarılı olmanı temenni ederim.
   
 10. Rıdvan Kılınç

  Rıdvan Kılınç CMNet Üyesi

  tavsiyeleriniz için sizlere ayrı ayrı teşekkür ederim. Bu tavsiyeler bana ileride çok yararlı olacaktır. birde ben danışmanlık şirketinde çalışıyorum. hangi konuları bilirsem daha ileriye gidebilirim. neleri tam olarak yapmam gerekiyor ki bana dışarıdan bakan bir kişi başarılı bir mühendis desin . SELAMETLE
   
 11. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  başarı kısmını bilmem. ben başarılı bir mühendis değilim. başarı henüz gerçekleştirebildiğim bir hedef değil yani. danışman unvanıyla da çalışmadım hiç. yalnız sorunun kendinden gelen bir stresi var. o konuda söylemek istediğim bazı şeyler var.
  ne istediğini bilmeden, iş ilanlarında doğru düzgün belirtmeden, iş görüşmelerine çağırıp daha sonra o sıkıntılı mülakatta dürüstlük kisvesi altında, genç-tecrübeli ayırt etmeksizin mühendis aşağılamaktan hoşlanan işverenler var. işe girdikten sonra bu yıkıcı tavrını kendi işe aldığı elemanına karşı aynı çizgide koruyan tipler de gördüm. bu tür özeleştiri erdeminden yoksun dangalakların özsaygınızı törpülemesine izin vermeyin. onlardan çekinirseniz ileride onlardan biri olursunuz mazallah.
   
 12. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Dostum buradaki neredeyse herkes danışmanlık firmasında çalışıyor. Ve danışmanlık kapsamlı bir iştir. Neredeyse herşeyi bilmen gerekir. Ancak gözün korkmasın zamanla hepsini aşarsın :9
   
  Rıdvan Kılınç bunu beğendi.
 13. Sinan Bakır

  Sinan Bakır CMNet Üyesi

  İlk adımını başarılı nasıl olunur diyerek atmışsın zaten.Başarılı olmanın ilk maddesi başarıyı istemektir...
   
  Rıdvan Kılınç bunu beğendi.
 14. Rıdvan Kılınç

  Rıdvan Kılınç CMNet Üyesi

  Klape, Sinan Bey ve Melih Bey çok teşekkür ederim.
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 15. aldemir072

  aldemir072 CMNet Üyesi

  öncelikle önüne bazı zorluklar çıkacak sakın ayağın bir taşa çarptı diye karamsarlık yapma çünkü küçük taşlara çarparak kendini kayalardan koruyabilirsin böylece zamanla tecrübe kazanırsın. zaten tecrübe hatalarımızın toplamı gibi bir şeydir. sen tökezledikçe öğreneceksin emin ol 2-3 seneye ne demek istediğimi anlayacaksın.
   
  Rıdvan Kılınç bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...