• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eğitim Başka Meslek Dallarına Çevre Görevlisi Eğitimi Açılıyor! 16-20 Mart 2020!

Ne desem, nasıl anlatsam bilemedim. Doğru duydunuz, ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ dışındaki çalışanlara ÇEVRE GÖREVLİSİ eğitimi açılıyor. Hem de 1 ay sonra :) Hadi şimdi kutlayalım, "ÇEVRE GÖREVLİSİ DEĞİL ÇEVRE MÜHENDİSİ" ibaresini! Neyimize yarayacaksa...

-20200214170613.jpg

30/07/2019 tarih ve 30847 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Çevre Yönetimi Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğin “Çevre Mühendisi ve Çevre Görevlisi Eğitimi ve Sınavı” başlıklı 12. Maddesi ikinci fıkrası “6 ıncı maddenin birinci fıkrasının ( c) bendi kapsamında yeterlik belgesi alacakların temel çevre bilimleri ve çevreye ilişkin kanun ve ikincil düzenlemeler konusunda yapılacak eğitim ve sınava katılmaları zorunludur. Bu sınavdan 100 üzerinden 70 puan ve üzeri alanlar başarılı sayılır. Bu kişiler çevre görevlisi olarak çalışabilmeleri için çevre yönetimi hizmeti yeterlik belgesini almaya hak kazanır.” hükmü yer almaktadır.

Bu kapsamda; yapılması planlanan çevre görevlisi eğitimine “Üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen fakülteleri ve fen edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veterinerlik fakültelerinden mezun olanlar” katılım sağlayabileceklerdir.

Çevre Görevlisi Aday Eğitimi; 16-17-18-19-20 Mart 2020 tarihlerinde Bakanlığımız Konferans Salonunda (Mustafa Kemal Mahallesi Eskişehir Devlet Yolu Dumlupınar Bulvarı 9. km. No: 278 Çankaya / Ankara) düzenlenecektir.

Katılımcılar Eğitim bedeli olan 600 TL’yi (KDV Dahil) , Türkiye Çevre Koruma Vakfı İktisadi İşletmesinin, TR87 0001 0016 7152 1264 1250 54 IBAN No ve 1671-52126412-5054 Hesap No’ lu T.C. Ziraat Bankası, Ümitköy /Ankara Şubesi; hesaba (EFT, havale, elden vb. yatırılabilir) (Eğitim materyalleri ve sarf malzemeleri bu ücrete dahildir) yatırdıktan sonra
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinden 10 Mart 2020 tarihine kadar kayıt yaptırmakla mükelleftirler. Aksi takdirde ücret yatmış olsa dahi kayıtlar kabul edilmeyecektir.

Eğitim konaklamasızdır. Konaklama katılımcıya aittir.

Öğle yemeği ücrete dahil değildir. Katılımcıya aittir.

Çevre Görevlisi Aday Eğitimi kontenjanla sınırlıdır dolması halinde kayıtlar kapatılacaktır.

Not: Temel Çevre Eğitimi ve Çevre Mevzuatı Eğitim Ders Notları 13 Mart 2020 tarihinden itibaren
adresinden yayımlanacak olup, katılımcılara ayrıca ders notu ve doküman verilmeyecektir.

Kaynak:

Bu süreç nasıl sonuçlanır bilemiyorum ama benim siz değerli Çevre Mühendisi arkadaşlara önerim; etki alanınızı genişletin, ilgi alanınızı daraltın.

Yani;
  • Sizin sözleriniz-davranışlarınız-fikirleriniz-çabalarınızın sonucu olan etki alanınızda tüm kontrol sizde. Siz kendinizi geliştirin, mesleğinize değer katın, diğer mesleklerden gelen arkadaşlara oranla fark yaratmak adına kendinize yatırım yapın.
  • Başkalarının sözleri-davranışları-duyguları-hataları ve tavırları olan ilgi alanınıza odaklanarak da etki alanınızdan uzaklaşmayın. İlgi alanınızı kısa vadede değiştirmeniz-müdahale etmeniz zor olacağı için şu dönemde bence ilgi alanınızı nasıl daha artırabileceğiniz üzerinde düşünmenizi öneririm.
Etki alanı pozitif etki yaratırken, ilgi alanı negatif etki yaratır. Pozitifte kalalım !
Sevgiler

söyledikleriniz zamanında yapılmıştı projeler öneriler hatta bazı arkadaşlar tübitağa kadar gittiler güzel projeler , inovasyon v.b. eğitimler olsun , fuarlar, sempozyumlar ... kısaca çoğu yapıldı mesele farklı ilerliyor bu konuda maalesef daha çevre mühendisleri BİR olamıyorken kimse kusura bakmasın bir adım ileri atamayız ...

@hakanmaden Hakan Bey Merhaba, öncelikle yazılarınızı ve çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyorum. Güzel deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben işsiz kaldım ve gerçekten zor bir süreçten geçiyoruz. Kendi adıma konuşmak gerekirse umudumu kaybetmemeye çalışıyorum. Zoraki olmadıkça dışarıya çıkmamaya özen gösteriyorum. Evde kaldığım gün içinde sporu yapıyorum, ingilizce çalışmalarına ağırlık verdim. Dostlarımı arayarak onların hal hatırını soruyorum. Annem saz çalıyor ve arada onunla türkü söylüyoruz. :) Ayrıca kendi kendime özeleştiri yapıyorum. Şöyle örnek vereyim; bazen tez canlı davranabiliyorum ve bir olay yaşadığım zaman "burada acele davranmamam gerekirdi" diye söylüyorum. Kendimi dinliyorum ve " Olgaç SÜrmelihindi" neler yapabilir, kendisini daha fazla nasıl geliştirebilir ve eksik kaldığı yönler nelerdir diye sorguluyorum. İnsanlara bir şey öğretmek ve öğrenmek kadar güzel bir duygu var. Hayallerime odaklandım ve onların gerçekleşmesi için çabalıyorum. Allah izin verirse olur ve en önemlisi halimize şükür etmeliyiz. Hayattan yediğimiz darbeler; kişinin yeniden ayağa kalkarak daha güzel durumların yaşanacağının habercisidir. İyi çalışmalar.

çevre mühendislerinin bir olmasını beklemek ilgi alanı ile ilgili.
siz etki alanınızda ne yapabilirsiniz, bence bu noktada pozitif olalım.

@Olgaç Sürmelihindi çok teşekkür ederim. Aynı zamanda samimi paylaşımın için de kutlarım.
Öğretme konusundaki çabalarını-paylaşımlarını da takip ediyorum. Bu dönem belki senin için bir fırsattır, kendinle ilgili bir arayışa girmen ve yatırım yapman konusunda.
Son cümleni okuduğumda hemen aklıma SethGodin'in "Dip" adlı kitabı geldi, öneririm :)
Hakkında hayırlı olmasını dilerim.

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) bu konuyu sümen altı etmeden, zamanında gerekli çalışmalar ekseriyetle ve ciddiyetle yapılmalıdır. Bu konuda odaya ciddi sorumluluk düşmektedir. Daha mevcut mühendislerin piyasada istihdamı sağlanamamışken, belge ile bunu diğer meslek dallarına açmak Çevre Mühendisliğine hakarettir ve ciddi zarar getirir.
Böyle bir eğitim ve belgenin bırakın başka meslek dallarına açmayı, komple kaldırılması gerekmektedir, bu mühendislik dalını 4 sene okuyan dirsek çürüten nice mezunlarımız varken.

Sevinen arkadaşlarıma anlam verememiştim. Çevre Mühendisi geçiyor diye. Yok işte hiç bir şeyin değiştiği yok.

'' Hah hah hah çatlasın Çevre Mühendisleri benimde artık bir Çevre Yönetimi Hizmeti Yeterlik Belgem var. Hem de uzaktan eğitimle aldım, siz okuyun 4 yıl bende bacaklarımı uzata uzata bir bakmışım ki 4 günde belgem olmuş. '' Bu şekilde kendimle dalga geçiyorum, çok iyi ya hem de uzaktan eğitim :) :) :)

valla bravo. parası olan ve çevre mühendisligiyle uzaktan yakından alakasi olmayan bir veteriner (veteriner herhangi bir ornek sadece) alacak belgeyi, kuracak danışmanlık firmasını, 3 tane de çevre mühendisi (en azindan onlar çevre mühendisi olsun) işe alacak emrinde çalıştıracak.

"Eğitime katılım sağlayacak adaylar, eğitimden sonra yapılacak sınavdan başarılı olmaları durumunda “Çevre Görevlisi” olarak çalışabilmeleri için “Çevre Yönetimi Hizmeti Yeterlik Belgesi” almaya hak kazanacaklardır." bu ne kadar acı verici bir cümle ya :(

Son düzenleme:
Merhabalar,
Yapılan işlem kanuna aykırı değil. Cimer'e şikayet etmek anlamsız.
Çevre Kanunu değişikliğinde başka mesleklerin belge alması için gerekli altyapı vardı, zaten ÇYH Yönetmeliğinde de bunun için yasal altyapı açıkca mevcuttu. Ancak o sırada herkes ÇMO'nun "Kanunda çevre mühendisi ibaresi geçti" partisinde eğlenmekle meşguldü.

Zamanında o konuya da yazmıştım tekrar yazayım yönetmelik/kanun değişirken çevre görevlisi ibaresi sabit kaldı ve yönetim hizm. yönetmeliğinde de başka meslek gruplarının bu belgeyi almalarının önü açık bırakıldı. O zaman hiç bir şey söylemeyenler şimdi aa öylemiymiş, bu kabul edilemez diye açıklama yapıyor. Gerçekten tam bir komedi...

şuan zaten bıyologlar , kımyagerler çok rahat yapıyor bu işi yazık ya cidden çevre muhendıslıgını açık ögretıme çevırmısler resmen