Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun

Konu, 'ARŞİV' kısmında M. Hayri Cüneydi tarafından paylaşıldı.

  1. M. Hayri Cüneydi

    M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

    Bugünkü Resmi Gazetede yayımlanmıştır. 6331 sayılı Kanunun maddelerinde değişiklik yapılmıştr.Madde 55, Madde 56 ve Madde 101 ilgili değişiklikleri kapsamaktadır.Bilgilerinize.
     
  2. Nihal Ş. Aksoy

    Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

    Kanun o kadar eski ki revize edilmeye işte bu kadar çok ihtiyacı var... Anlayamıyorum!
     
  3. Tuğba Yeşil Ağca

    Tuğba Yeşil Ağca CMNet Üyesi

    Bizim fabrikamız çok tehlikeli grubunda yani a sınıfa bakabiliyor fakat geçici yasa ile bizim İSG uzmanımız C sınıfı tecrübesi olduğu için buraya bakabiliyordu ve bakanlığın sitesinde o kişi gözüküyordu şimdi iptal mi oldu ?
     
  4. Tutku Alper

    Tutku Alper CMNet Üyesi

    madde 56'da az tehlikeli ve 50 altında çalışanı olan yerler 2016'ya kadar isg uzmanı çalıştırmak zorunda değildir mi diyor ben bunu mu anlamalıyım?
     
  5. Göksel Kurtuluş

    Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

    Aynen öyle diyor.
     
  6. Göksel Kurtuluş

    Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

    MADDE 55 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
    “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”
    MADDE 56 – 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “a) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”
     
  7. Göksel Kurtuluş

    Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

    Madde 55'e göre; Bakanlık Uzmanlık sınıfı yükseltmek için sınav mı açacak? Ve bu sınavda C sınıfı isterse A sınıfına yükselebilecek mi?
    Kafam karıştı :confused:
     
  8. alya

    alya CMNet Üyesi

    peki tat lar hangi sınıfta oluyor tehlıkelı mı az tehlıkelı mı
     
  9. Tolga Gül

    Tolga Gül CMNet Üyesi

    Evet bununla ilgili İSG katip sisteminde de duyuru yaptılar. Danıştay kararı ile C sınıfı uzmanların çok tehlikeli işyerlerine bakması durduruldu. Eskiden kabul ettikleri sözleşmelerin karar nedeniyle artık geçersiz olduğunu, yeni yapılacak sözleşmeleri kabul etmeyeceklerini duyurdular.
     
    Tuğba Yeşil Ağca bunu beğendi.
  10. Tuğba Yeşil Ağca

    Tuğba Yeşil Ağca CMNet Üyesi

    26.7.2013 tarihinde yayınlanmış fakat biz dün baktığımızdada o kişi idi :S
     

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...