• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği ( 17.06.2011 )

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
İsteyen arkadaşlar tebliğe aşağıdan ulaşabilirler.
Bu tebliğe göre Tehlikesiz Atık Yönetim Plânı da oluşturulacak ve bildirim internet üzerinden yapılacak.
Ancak kapsam dışı tutulan bazı atıklar var. Örneğin bir kısım ambalaj atıkları. Şimdi tehlikesiz derken ben bunların da dahil olacağını düşünmüştüm ancak görünen o ki dahil değil. Bu konuda fikri olan var mı ?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Cevap: Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği ( 17.06.2011 )

Ben bu konuda hakkında şöyle düşündüm yanlış düşünmüşte olabilirim. Şöyleki Tehlikesiz atık kategorisi olarak atık yönetimindeki Ek 4 teki işaretlenmiş olan atıkları veriyorlar. O atıklara baktığımızda tebliğin alt kısmında verilen Ek 2 deki atıklarda mevcut. Yani atık yönetimine göre o atıklarda tehlikesiz sınıfına giriyor. Ama örneğin ambalaj atıkları geri dönüştürülebilir ve farklı yönetmeliğe tabi olmasına rağmen tehlikesiz atık sınıfında tutulmuştur. Bunun için Tebliğin alt kısmında o düşünceyi yok etmek için Ek 2 de verilen atıkları tehlikesizden ayrı tutun demeye çalışmışlar heralde:D

Merhaba
Bizim tesisimiz Atık Yönetimi Ek IV 20. maddede yer alıyor. Bu yeni çıkan tebliğinde Ek II sinde kapsam dışı olarak gözüküyor. Nasıl bir yol izleyeceğimize karar veremedim doğrusu. Yeni bir tebliğin çıkmasını mı bekleyeceğiz yoksa lisans başvurusu yapamayacak mıyız bu konuda fikri olan var mı
Teşekkürler

Kadriye Hanım Eğer Tebliğ Ek 2'de de görülüyorsa kapsam dışıdır. Bunun için herhangi birşey yapmanıza gerek yok. Çünkü Yönetmeliğe göre Atık yönetimi Ek 4 teki bütün atıklar giriyor. Tebliğde onun verilmesinin nedeni Ek 2 dekilerin hariç tutulmasıdır. Bu benim fikrim tabi. bildiğiniz üzere yönetmelikler çok açık olmuyor bazen:D

Kadriye Hanım,

Sizin tesisiniz tam olarak hangi atıkları topluyor? Tebliğin Ek 2'si içerisinde Atık Yönetimi Genel Esasları Ek IV 20. maddesinde bulunan tüm maddeler yok (kağıt-karton, cam, giysiler vb.).

evet o zaman tebliğ kapsamında olmazsınız ama şu da var ki, bu tebliğin kapsamında olan atıklar gelmesi durumunda ne yapacaksınız, bana kalırsa bakanlıkla konuşup bu konuda görüş alın. hatta yazılı görüş alırsanız daha iyi olur.

Arkadaşlar;

Bu lisansın alınması için gerekli şartlar nelerdir?Lisansı almış olan arkadaslardan bilgi alabilirsem çok sevinirim..

Arkadaşlar bahsettiğiniz lisans tam olarak ne lisansı emin değilim ama Çevre İzin ve Lisansından bahsediyorsanız onun yönetmeliği ayrı. Yani bu tebliğde ambalaj atıklarının kapsam dışı tutulması lisans muafiyeti getirmez tahmin ediyorum.

Çevre Lisansı başvurusunda bulunacak işletmelerin sağlaması gereken fiziki şartlar işletmenin ilgili olduğu tebliğde belirtiliyor. Örneğin bizim tesisimiz geri kazanım tesisi; daha önce Tehlikesiz ve inert atıkların geri kazanımı tebliğindeki şartları sağlamamız gerekiyordu. Tam başvuru yaptığımız dönemde tebliğ iptal oldu, yeni çıkan tebliğde kapsam dışı olduk.