• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanımı tebliği

Cansu Bağ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
DYO BOYA FABRİKALARI
BAZI TEHLİKESİZ ATIKLARIN GERİ KAZANIMI TEBLİĞİ

Resmi Gazete Tarihi: 17.06.2011 Resmi Gazete Sayısı: 27967

Amaç: Bu Tebliğin maksadı, bir faaliyet sonucunda ortaya çıkan bazı tehlikesiz atıkların çevreye olabilecek olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi, atık miktarının azaltılması, geçici depolanması, geri kazanım tesislerinin kurulması ve bu tesislerin çevreyle uyumlu yönetiminin sağlanmasına yönelik prensip, politika ve programların belirlenmesi için gerekli idari ve teknik esasların düzenlenmesidir.

Kaynak:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Ekli dosyalar

• Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği.pdf
    433.3 KB · Görüntüleme: 458
Yani neticede lisanslar firmaya değil tesise alınıyor. Mevcut olan yapılan tesis inşaat halinde. yapıldı bitti devreye girdi. oraya lisans aldınız ama diğer taraftanda mevcut tesisiniz var oranında lisansı var. yönetmelikte birşey değişti diyelim. ee size o esnada ne vurabilecek ki. onu çözemedim aslında.

@yara_bandi
hayır bu tebliğden sonra oraya inşaat yapılmayacak belki kiraya verilecek belki başka iş amaçlı kullanılacak bu karara varıldı , yerimizde kalıyoruz.Yeni bir değişiklik olduğunda ona göre hareket edeceğiz.Zaten yeni değişiklik demek en az 3 yıl süre tanınması demek.

metrekalerdi, bölümlerdi, yerleşkeydi sıkıntı olacak. şimdi anladım. önünüzü görmek istiyorsunuz. 6 yılda az zaman değil emekliliğide oradan alırsınız herhalde =P

Arkadaşlar merhaba;

Bu tebliğ hakkında herkesin kafası karıştı benimde dahil,

Öncelikle bir firmamda şöyle bir durum var firmamın yapmış olduğu faaliyetin konusu : Cam Geri Kazanım işi,

Firmanın yapmakta olduğu faaliyet için almış olduğumuz lisansları ise ; Tehlikesiz atık geri kazanım lisansı ve Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma belgelerimiz mevcut,

Şimdi bu yönetmelikle ilgili olarak firmam yeri küçük geldiği için tesisinin yerini değiştirecek,

Firma yeni taşınacağı adreste faaliyete geçecek fakat hangi lisansı alacağız karmaşık durum içinde; yeni tebliğe öyle bir tanım koymuşlar ki

“h) Toplama-ayırma tesisi: Tehlikesiz atıkların tesis içinde yapılan biriktirmeler hariç olmak üzere toplandığı, ayrıldığı ve fiziksel işlemlerin de uygulanabildiği tesisi,”

Yeni yapılacak olan tesise o zaman ben tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi alsam yeterli olacak mı?, şuan iki lisansım var fakat bu şekilde yeni tanımla iki faaliyeti de tek belge olan toplama ayırma belgesi ile yapabilecek miyim.

Bu konu hakkında bilgisi olan paylaşa bilir mi ?

@Erkan Karakaya
Cam geri kazanımını nasıl yapıyorsunuz ? Bence kilit nokta bu.Geri kazanım metodunuza göre il çevreden bir görüş yazsı isteyin derim ben belki de fiziksel işlem olarak değerlendirilir böylece TAT alırsınız.

Cam geri kazanım zaten bir fiziksel işlem, küçük parçalar halinde kırılır ve boyutlarına göre eleklerden geçirilerek eski haline dönmesi sağlanır. Şu aşamada il müdürlüğü nasıl bir görüş verebilir ki ,

@Erkan Karakaya

Fiziksel işlemden kasıt presleme olarak değerlendirilebilir benim düşünceme göre. Çünkü kırma işlemi üzerine geri kazanım lisansı aldığımız tesisler var. Toplama ayırma belgesine indirgenmez diye düşünüyorum. Yinede görüş sormakta daha sağlıklı olur diye düşünüyorum...

Örneğin bizim hurda metal tesisimz sadece presleme yapıyor bu sebeple TAT aldık ancak kırma ve kesim işleri olsaydı Islah ya da Geri Kazanım belgesi alacaktık .
@Arif Öztürk
O sebeple burda size katılıyorum.

@Erkan Karakaya

1 Ekim 2013 de tebliğde bazı değişiklikler yapılarak resmi gazetede yayınlandı. Toplama ayırma belgesi ve tehlikesiz atık geri kazanım lisansı için işlemler yürütülebiliyor.

Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Lisansı olan bir tesis geri kazanım amaçlı aldığı hurdaların bir kısmını yine hurda hali ile satabilir mi? Lisansının yanında bir de TAT Belgesi mi alması gerekiyor?

@Nihal Ş. Aksoy
mesela sen telef aldın 100 kılo sen bunun 30 kılosunu satabılırsın sıkıntı olmaz ama lisansli firmalara ve tat belgesi olması lazım.

Bugün bakanlıkla yaptığım görüşmede TAT belgesi olmadan alım satımın yapılmasının yasak olduğu dolayısıyla satılamayacağını söylediler. Ancak müdürlükle daha önce yaptığım bir görüşmede geri kazanım lisansı olan bir tesisin ilgili atık kodundaki hurdaların alım satımını yapabileceğini söylemişti... Zaten ithalat tebliğinde de yalnızca geri kazanım yapan sanayicilerin ithalat yapma izni olduğu konusu var. İthalat yapan alım satım da yapar heralde.... Peki bunu açıklığa kavuşturan mevzuat hangisi? TAT belgesi olmayan ancak geri kazanım lisansı olan bir tesis ilgili koddaki hurdaların alım satımını yapabilir mi?

@Nihal Ş. Aksoy
nihal hanım şu şekilde anlatayım. bir firmanın tat ve gdt lisansı var bu hurda alımı yapar ve gerekmeyen malzemeleri aska bir lisanslı firmaya satabılır ama o malzemenın atık kodu olması lazım satacagı firmanın. birde su sekılde eğer bir firmanın geri kazanımı varsa o firma atıklarını lisanslı firmadan alabılır. mesela sızın gerı kazanım lısansınız var ben tat belgesine sahıbım ben atıkları topladım ornegın kablo atıgı sızınde ondan kodunuz var dıyellım 07 02 13 ben alıp size satabılırım. ama siz gidip bu kablo atıgını direkt alamazsınız.

@Olgaç Sürmelihindi

Tehlikesiz atık geri kazanım lisansı olan firma gidip direk fabrikadan atık alabilir. Toplama ayırma belgesi olan firmadan da atık alabilir. Ambalaj atıkları ile karıştırmayalım...