• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

"bedelsiz şartı aranmaksızın" ibaresinin iptal kararı

K.B. Birinc

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İSLAMOĞLU ÇEVRE DANIŞMANLIK VE ATIK YÖNETİMİ
Arkadaşlar,
8 Temmuz 2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne yazdığı yazıya göre; Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Danıştaya açılan dava sonucu Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinin 5. maddesinin 1. fıkrasının (d) bendi ile 23. maddesinin 3, 4, 5 ve 6. fıkralarında yer alan "bedelsiz şartı aranmaksızın" ibaresinin iptaline karar verildiğine dair yazı ektedir.
Bu kapsamda temyiz sonucunda yeni bir karar verilinceye kadar mahkeme kararının gerekçesine uygun olarak ambalaj atık üreticilerinin ambalaj atıklarının belediyenin toplama sistemine ve toplama ayırma tesisine bedelsiz verilmesi gerekmektedir.

5. maddenin 1. fıkrasının d bendi: Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, diğer atıklardan ayrı biriktirmek ve belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür. Ancak, organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, satış noktaları ve alışveriş merkezleri, belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisler, belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verebilirler.

23. maddenin 3. 4. 5. 6. fıkraları:
(3) Organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde ayrı biriktirilen ambalaj atıklarını oluştuğu noktada çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verirler. Ancak lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisi kuran organize sanayi bölge yönetimleri organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan katılımcılarından ambalaj atıklarını toplayabilirler.

(4) Geri kazanılabilir ambalaj ve ambalaj dışı atıkların üreticisi tarafından getirilip bırakılacağı, teknik ve idari detayları Bakanlık tarafından belirlenecek getirme merkezi oluşturan satış noktaları ve alışveriş merkezleri ayrı biriktirilen ambalaj atıklarını oluştuğu noktada çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verirler.

(5) Belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesislerde çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde ayrı biriktirilen ambalaj atıkları oluştuğu noktada, ilgili yönetim tarafından çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verilir.

(6) Belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri, tüketim sonucu oluşan ambalaj atıklarını çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde diğer atıklardan ayrı olarak biriktirerek çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verirler.

Konu ile ilgili bilgisi olan var mıdır?

Ekli dosyalar

• f1.png
    f1.png
    71.4 KB · Görüntüleme: 310
  • f2.png
    f2.png
    80 KB · Görüntüleme: 301
@Burçin Birinç
Burçin hanım günaydın iptal ile ilgili yazı bana da ulaştı. iyi güzel fakat bu karar ile birlikte Getirme merkezi ile ilgili tebliğ bir şey ifade etmeyecek. Satış noktaları ve avm ler bedelsiz vereceği ambalaj atıkları için getirme merkezini nasıl oluşturacaklar tezatlık var gibi geldi bana

yani bu değişiklik Belediyeler Birliğinin talebi üzerine yapılan bir iptal, belediyeler birliği ambalaj atıklarında, sanayicilerin bedelli verebilme ihtimalini ortadan kaldırmak istiyor, bedelsiz verilsin istiyor fakat üretici ve getirme merkezleri, avm'ler, mücavir alan dışında kalan atık üreticileri bedelli vermeyecek atıklara nasıl özenli bir kaynakta ayrıştırma sağlayacak gibi bir durum ortaya çıkıyor, bilincinde burada biraz devreye girmesi lazım. kalkınma, sürdürülebilir çevre, doğal kaynakların çocuklarımıza da kalmasını istiyorsak biraz maddi karşılık anlayışını aşabilmemiz gerekir artık.

Sadece belediye toplaması için geçerli bir karar fakat bu maddenin uygulanabilmesi için yönetmeliğin değişmesi gerek.

Sonuçta yönetmelik sanayici istemesi haline belediyenin sistemine verir diyor göz göre göre ambalaj atıklarını bedava verecek değiller ya tabii ki satmaya devam edecekler ...

Bugün Bursa İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğündeki memurlar ile görüştük fakat onlar da karışmış durumda. Fikir birliği sağlanamadı. "Bedelsiz şartı aranmaksızın" ibaresi kaldırıldığında anlatım olarak bir fark oluşmuyor. Örneğin şu maddede kaldırdık: . maddenin 1. fıkrasının d bendi: "Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, diğer atıklardan ayrı biriktirmek ve belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür. Ancak, organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, satış noktaları ve alışveriş merkezleri, belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisler, belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine verebilirler." sonucu çıkıyor. Yani bedelsiz şarttır diye bir sonuç da çıkmıyor. Sonuç olarak bakanlıktan yazı almamızı önerdiler.

@Burçin Birinç

Burçin hanım bu durumda ne gibi bir yazı almanız sizden isteniliyor ki?, uygulamanın net olarak açıklanması konusunda mı yoksa siz atıkları bedelsiz almak isteyen tarafsınız ya da bedelli olarak satmak isteyen tarafsınız bu konuda bir yol gösterme anlamında bir yazı talep etmeniz tavsiye ediliyor?

Yazı çok net değil maalesef. İl Müdürlüğü tarafından net bir sonuç istenmesi gerektiği söylendi. Görüşe açık bir yazı olduğu için il müdürlüğünde de fikir birliğine varılamamış durumda.

@Gülin Çağlıyan

Ayrıca bedelsiz olduğunda fabrikalar atığa özen göstermiyorlar. Bildiğin çöp haline getiriyor.

@nur beyza karadana
Hastane mücavir alan içinde kaldığından ve belediye atık yönetim planına dahil olduğu için benim bildiğim hastane ile sözleşme yapamazsınız.

Merhaba, bu konu ile ilgili olarak dün elime bir dilekçe geçti ve bu dilekçede "Danıştay 14. dairesinin 05.11.2013 tarih ve K.2013/7348 sayılı kararında, 24.08.2011 tarih ve 28035 sayılı R.G'de yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nin 5 inci maddesinin 1. fıkrasının d bendi ile 23. maddesinin 3,4,5, ve 6. fıkralarında yer alan "bedelsiz şartı aranmaksızın" ibaresinin iptal edilmesine karar verilmiş olup bu karar doğrultusunda osbde bulunan firmalar çevre lisanslı firmalara veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz olarak vermeleri gerekmektedir. " yazmaktadır. Böyle bir dilekçe eline geçen bu konu ile ilgili bilgisi olan var mı ?

@M_Gungor
yazıyı yükleme şansınız var mı?

@ahmedo
ben ekliyorum, mail için teşekkürler

Ekli dosyalar

• ambalaj danıştay kararı.pdf
    1 MB · Görüntüleme: 230