Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"bedelsiz şartı aranmaksızın" ibaresinin iptal kararı

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Burçin Birinç tarafından paylaşıldı.

 1. Burçin Birinç

  Burçin Birinç CMNet Üyesi

  Arkadaşlar,
  8 Temmuz 2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne yazdığı yazıya göre; Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Danıştaya açılan dava sonucu Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinin 5. maddesinin 1. fıkrasının (d) bendi ile 23. maddesinin 3, 4, 5 ve 6. fıkralarında yer alan "bedelsiz şartı aranmaksızın" ibaresinin iptaline karar verildiğine dair yazı ektedir.
  Bu kapsamda temyiz sonucunda yeni bir karar verilinceye kadar mahkeme kararının gerekçesine uygun olarak ambalaj atık üreticilerinin ambalaj atıklarının belediyenin toplama sistemine ve toplama ayırma tesisine bedelsiz verilmesi gerekmektedir.

  5. maddenin 1. fıkrasının d bendi: Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, diğer atıklardan ayrı biriktirmek ve belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür. Ancak, organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, satış noktaları ve alışveriş merkezleri, belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisler, belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verebilirler.

  23. maddenin 3. 4. 5. 6. fıkraları:
  (3) Organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde ayrı biriktirilen ambalaj atıklarını oluştuğu noktada çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verirler. Ancak lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisi kuran organize sanayi bölge yönetimleri organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan katılımcılarından ambalaj atıklarını toplayabilirler.

  (4) Geri kazanılabilir ambalaj ve ambalaj dışı atıkların üreticisi tarafından getirilip bırakılacağı, teknik ve idari detayları Bakanlık tarafından belirlenecek getirme merkezi oluşturan satış noktaları ve alışveriş merkezleri ayrı biriktirilen ambalaj atıklarını oluştuğu noktada çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verirler.

  (5) Belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesislerde çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde ayrı biriktirilen ambalaj atıkları oluştuğu noktada, ilgili yönetim tarafından çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verilir.

  (6) Belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri, tüketim sonucu oluşan ambalaj atıklarını çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde diğer atıklardan ayrı olarak biriktirerek çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verirler.

  Konu ile ilgili bilgisi olan var mıdır?
   

  Ekli Dosyalar:

  • f1.png
   f1.png
   Boyut:
   338,4 KB
   Okunma:
   244
  • f2.png
   f2.png
   Boyut:
   386,6 KB
   Okunma:
   241
 2. Gülşah Albayrak

  Gülşah Albayrak CMNet Üyesi

  Burçin hanım günaydın iptal ile ilgili yazı bana da ulaştı. iyi güzel fakat bu karar ile birlikte Getirme merkezi ile ilgili tebliğ bir şey ifade etmeyecek. Satış noktaları ve avm ler bedelsiz vereceği ambalaj atıkları için getirme merkezini nasıl oluşturacaklar tezatlık var gibi geldi bana
   
 3. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  yani bu değişiklik Belediyeler Birliğinin talebi üzerine yapılan bir iptal, belediyeler birliği ambalaj atıklarında, sanayicilerin bedelli verebilme ihtimalini ortadan kaldırmak istiyor, bedelsiz verilsin istiyor fakat üretici ve getirme merkezleri, avm'ler, mücavir alan dışında kalan atık üreticileri bedelli vermeyecek atıklara nasıl özenli bir kaynakta ayrıştırma sağlayacak gibi bir durum ortaya çıkıyor, bilincinde burada biraz devreye girmesi lazım. kalkınma, sürdürülebilir çevre, doğal kaynakların çocuklarımıza da kalmasını istiyorsak biraz maddi karşılık anlayışını aşabilmemiz gerekir artık.
   
 4. Gülşah Albayrak

  Gülşah Albayrak CMNet Üyesi

  Maalesef atık üreticilerinin tamamı çevre için yapmıyorlar.
   
 5. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Sadece belediye toplaması için geçerli bir karar fakat bu maddenin uygulanabilmesi için yönetmeliğin değişmesi gerek.

  Sonuçta yönetmelik sanayici istemesi haline belediyenin sistemine verir diyor göz göre göre ambalaj atıklarını bedava verecek değiller ya tabii ki satmaya devam edecekler ...
   
  yarabandı bunu beğendi.
 6. Burçin Birinç

  Burçin Birinç CMNet Üyesi

  Bugün Bursa İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğündeki memurlar ile görüştük fakat onlar da karışmış durumda. Fikir birliği sağlanamadı. "Bedelsiz şartı aranmaksızın" ibaresi kaldırıldığında anlatım olarak bir fark oluşmuyor. Örneğin şu maddede kaldırdık: . maddenin 1. fıkrasının d bendi: "Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, diğer atıklardan ayrı biriktirmek ve belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür. Ancak, organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, satış noktaları ve alışveriş merkezleri, belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisler, belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine verebilirler." sonucu çıkıyor. Yani bedelsiz şarttır diye bir sonuç da çıkmıyor. Sonuç olarak bakanlıktan yazı almamızı önerdiler.
   
  sdagtekin ve Gülin Ç. bunu beğendi.
 7. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Burçin hanım bu durumda ne gibi bir yazı almanız sizden isteniliyor ki?, uygulamanın net olarak açıklanması konusunda mı yoksa siz atıkları bedelsiz almak isteyen tarafsınız ya da bedelli olarak satmak isteyen tarafsınız bu konuda bir yol gösterme anlamında bir yazı talep etmeniz tavsiye ediliyor?
   
 8. Burçin Birinç

  Burçin Birinç CMNet Üyesi

  Yazı çok net değil maalesef. İl Müdürlüğü tarafından net bir sonuç istenmesi gerektiği söylendi. Görüşe açık bir yazı olduğu için il müdürlüğünde de fikir birliğine varılamamış durumda.
   
 9. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  teşekkür ederim,,,
   
  Burçin Birinç bunu beğendi.
 10. nur beyza karadana

  nur beyza karadana CMNet Üyesi

  lisanslı tat ve gdt firmasıyız sözleşmemiz olmayan bir hastaneyle atık alım sözleşmesi yapabilir miyiz
   
 11. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Ayrıca bedelsiz olduğunda fabrikalar atığa özen göstermiyorlar. Bildiğin çöp haline getiriyor.
   
 12. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Hastane mücavir alan içinde kaldığından ve belediye atık yönetim planına dahil olduğu için benim bildiğim hastane ile sözleşme yapamazsınız.
   
 13. Badem Ağacı...

  Badem Ağacı... CMNet Üyesi

  eger belediye ile atık yönetim planınız varsa nur beyza hanım hastahaneden atıklarınızı sözleşme yaparak alabilirsiniz
   
 14. Meryem GÜNGÖR

  Meryem GÜNGÖR CMNet Üyesi

  Merhaba, bu konu ile ilgili olarak dün elime bir dilekçe geçti ve bu dilekçede "Danıştay 14. dairesinin 05.11.2013 tarih ve K.2013/7348 sayılı kararında, 24.08.2011 tarih ve 28035 sayılı R.G'de yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nin 5 inci maddesinin 1. fıkrasının d bendi ile 23. maddesinin 3,4,5, ve 6. fıkralarında yer alan "bedelsiz şartı aranmaksızın" ibaresinin iptal edilmesine karar verilmiş olup bu karar doğrultusunda osbde bulunan firmalar çevre lisanslı firmalara veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz olarak vermeleri gerekmektedir. " yazmaktadır. Böyle bir dilekçe eline geçen bu konu ile ilgili bilgisi olan var mı ?
   
 15. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  yazıyı yükleme şansınız var mı?
   
 16. Meryem GÜNGÖR

  Meryem GÜNGÖR CMNet Üyesi

 17. ahmedo

  ahmedo CMNet Üyesi

  mrb arkadaşlar
  bende yazı var yüklenilmiyor
  eposta adreslerinize gönderebilirim
  iyi çalışmalar..
   
 18. Ahmet Coşkun

  Ahmet Coşkun CMNet Üyesi

 19. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  ben ekliyorum, mail için teşekkürler
   

  Ekli Dosyalar:

 20. ahmedo

  ahmedo CMNet Üyesi

  tamam tarık bey iyi çalışmalar. saygılar...
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.