• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bekra beyanları

Aytaç Tekez

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ESÇEV mühendislik
merhabalar arkadaşlar,

bekra bilgi sisteminde KARIŞIM halinde olan kimyasalları nasıl girişini yapacağız.. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum :)

@Aytaç Tekez

karışıma ait cas nosu olmayanların cas no ve ec no kısımları boş bırakılacak. yani madde bazında değil karışım bazında değerlendirme yapılacak. ( Sadece ilgili yönetmelikte belirtilen bölüm 1 ve bölüm 2 de bahsedilen kimyasalların beyanından yükümlüyüz.) kapsamınızı siz toplam kuralı ile belirleyeceksiniz. o karışıma/maddeye ait toplam kuralınız dosyanızda denetimde sorulduğunda göstermek üzere hazır bulunmalı.
eksiğim yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin lütfen

Arkadaşlar Merhaba,

Denetim kapsamında BEKRA beyanı istenmektedir.

Tesisimizde kimyasal kullanımı vardır fakat malzeme güvenlik bilgi formlarına bakıldığında tehlikeli olarak sınıflandırılmış kimyasal ürün bulunmamaktadır.

Durum bu şekilde olunca nasıl bir yol izlemeliyim? Ne yapmam gereklidir?

İst. İl Müd. aradım, siz yine de kimyasal verileri girin o sizi kapsam dışı değerlendirecektir dedi :/ Kafam karıştı :/

Teşekkürler.

Bu şekilde bir durumla karşılaşan arkadaşımız yokmu acaba?

Son düzenleme:
Ekteki belgeleri inceleyin lütfen. Eğer İl Müdürlüğü istediyse kapsam dışı da olsanız bildirimi yapın. MSDS lerin içeriğine bakın illaki zararlılık ifadesi eski MSDS lerde R ile belirtilen yeni MSDS lerde H ile belirtilen kodlar vardır. Eğer hiç yoksa boş bildirim yapın. Ama var ise BEKRA sistemine girişleri yaparsınız. Öncelikle bir excel tablosu oluşturun: kimyasal ismi, zararlılık ifadeleri (R veya H kodları), zararlılık sınıfı ve kategorisi (oksit, alevlenebilir vb.). Tüm bunları yaptıktan sonra bildirimi yapmaya başlayın. Siz ilk adımı atın takıldığınız yerde tekrar buradan yardımcı oluruz.

Ekli dosyalar

• BEKRA BİLDİRİMİ REHBER DOKÜMAN.pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 58
  • BEKRA - TOPLAMA KURALI.pdf
    163.1 KB · Görüntüleme: 40
Okan Bey,

Doküman için teşekkürler. İnceleyeceğim.

Aslında İl Müd. direk istemedi. Birleşik denetim olacak, firmaya yazı gelmiş ve kontol edilecek belgeler içinde BEKRA beyanı yer almaktadır.

Dediğiniz gibi MSDS leri inceledim ama hiçbirinde H veya başka bir kod ile zararlılık belirtmesi yoktur.

İl Müd. Çevre Yönetim biriminden başka bir uzman birisiyle tekrar görüştüm az önce. Yönetmelikte belirtilen Bölüm 1 ve Bölüm 2 de yer almıyorsa herhangi birşey yapmanıza gerek yok dediler.

Kontrolleri yaptığımda kullanılan kimyasallarımz Bölüm 1 ve Bölüm 2 de yer almıyor.

Dediğiniz gibi boş bildirim yapmayı deneyeceğim artık başka bir bilgiye ulaşamazsam.

@hasan140715 rica ederim. Tüm MSDS lerin olduğu bir klasör oluşturun. Eğer çok irdelerse memurlar kendileri de incelesinler. Zaten kapsam dışı firmasınız BEKRA için. Sorun olacağını sanmıyorum.