• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bekra hakkında bilgi sahibi arkadaşlar

oknozkn06

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yeni Birlik
Merhabalar,

Bekra bildirimi hakkında birkaç sorum olcak bakanlık dahil kimseden pek bilgi alamadım burdan bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

1- Herhangibir tehlikeli madde bulundurmayan tesisler için ÇBS Bekra açtırılıp kapsam dışı olarakmı beyan yapılmalı yoksa tehlikeli madde bulunmadığından gerek yokmu böyle birşeye?
2- Tek tip tehlikeli madde örnegin sadece LNG bulunan bir tesiste toplama kuralını yapmaya lüzum varmı yoksa bulundurduğu miktarı baz alarak alt-üst seviye olarak belirleme yapılabilirmi?
3- Alt seviyeli kuruluş olması durumunda Büyük Kazaları Önleme Politika Belgesi nasıl oluşturulmalı

1- Herhangi bir tehlikeli madde bulundurmayan tesisler için Bekra sistemi açılmasına gerek yoktur. Ancak; "tesiste tehlikeli madde bulunmadığından bekra bildirimi yapılmamıştır" şeklinde imzalı bir belge dosyanızda bulunursa iyi olur.
2- Tek tip tehlikeli madde bulunuyorsa toplama yapmasanız da ilgili madde için toksisite, alevlenirlik ve ekotoksisite niteleyici miktarlarını belirlemeniz gerekir. Değerlendirme niteleyici miktarlara göre yapılıyor.
@oknozkn06

@jn6zo

Örnek olarak LNG alevlenir gaz olarak geçiyor ve ek-1 bölüm 1 sütun 2 ve 3 te alt seviye 10 üst seviye 50 olarak yazıyor. buraya bakmamız gerekiyor sanırım?

bir diğer sorum ise tesiste araçlar için motor yağı vb. maddeler bulunduruluyor bunlarda bu sisteme dahil ediliyormu

@jn6zo tabloyu tam incelemedim ama yapanın eline sağlık. İşte bize böyle yapılan işleri kolaylaştıracak belgeler lazım. Bu gibi dosyalar mevcutsa diğer arkadaşların da paylaşması dileğiyle :harika:

@oknt Toplama kuralına göre yapılan hesap sonucunda kapsam dışında kalan firmalar bildirim yapmıyorlar ancak yapılan hesabı denetimlerde sunmaları isteniyor. Bu nedenle böyle bir tablo hazırladım. Çok fazla kimyasalımız olduğu için de işimi kolaylaştırdı. Sizlere de faydası olur umarım. İnceledikten sonra eklenmesini veya değiştirilmesini düşündüğünüz kısımlar olursa önerilerinizi beklerim.

ellerine sağlık @jn6zo ancak yeni yönetmelik değişikliği ile tanımlamalar ve beyanlar değişecek. ayrıca kapsamdışı olduğunu sistemden yapıp çıktı alsan daha iyi olur diye düşünüyorum.

@Tarık Can Yeni yönetmeliğin değişikliklerini henüz inceleyemedim, fırsat bulduğumda tabloyu revize ederim. Ancak beyan ile ilgili bekra sistemindeki sıkça sorulan sorular kısmında aşağıdaki şekilde belirtilmiş..

"öncelikle toplama kuralı ile kapsamınızı belirleyecek, sonrasında alt ya da üst seviyeli kuruluş iseniz BEKRA Bildirim Sistemine beyanda bulunacaksınız."

"İlk defa bildirim yapacaklar için kapsam dışı kuruluşların bildirimde bulunma yükümlülüğü yoktur. "

"İşletmecinin yükümlülüğünde olan doğru beyan ve toplama kuralının işletilmesine ilişkin gerekli belgeler ve hesaplamalar, talep edilmesi halinde Bakanlığa veya yetkili denetim birimine ibraz edilmek zorundadır. "

@jn6zo hesaplama tablonuz için teşekkür ederim. bende şuan kapsam dahilinde miyim değil miyim bununla ilgili araştırmaya başladım. yanlız kafama takılan birkaç soru var. benim tesisimde araç bakımları için motor yağı ve yine yeni nesil motorlar için kullanılan adblue isimli bir kimyasal bulunuyor. her iki kimyasalda PO'dan alınmaktadır. sizin hazırlamış olduğunuz tablodan bilgileri doldurmaya çalıştım ama MSDSlere ADR hükümleri uygulanmaz, UN uygulanmaz, çevre için zararlı değildir, ürün alevlenir değildir bilgileri bulunmakta. buna istinaden bu taboyu nasıl oluşturabilir ve kapsam içinde olup olmadığımı bulabilirim?

bunlarda msdsleri

Ekli dosyalar

• adblue-tr.pdf
    123.6 KB · Görüntüleme: 18
  • maxımus-super-dıesel-20w-50-tr.pdf
    125.7 KB · Görüntüleme: 10
@Abdulkerim DOĞAN

Daha önce paylaştığım hesaplama tablosu eski yönetmeliğe göre hazırlanmıştır. Yeni yönetmelikteki niteleyici miktarları dikkate alarak hesap yapmak gerekiyor. Ben de henüz tamamlamadım ama bitirdiğimde yeni tabloyu da paylaşırım.

Merhabalar,
bekra beyanını ve toplama kuralını yaptığım bir firmam alt seviyeli kuruluş olarak değerlendirilmiştir. Firmamız için hazırlamamız gereken Büyük Kaza Önleme Politikası örneği elinde olan varsa paylaşabilir mi? veya bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Büyük Kaza Önleme Politikası örneği zor bulursunuz. Çünkü kapsamlı ve ilk çalışmalar olduğundan çok paylaşılmıyor.
Size nacizane tavsiyem 19 Nisan 2019 tarihinde yayınlanan "Büyük Kaza Önleme Politikası Tebliği" iyi incelemeniz. Tebliğ ekinde format içeriği yer almaktadır.