• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sempozyum Belediye ile anlaşması olmayan lisanslı toplama ayırma tesisi

peperomya

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Elips plastik
Belediye ile anlaşması olmayan toplama ayırma tesisleri faaliyette bulunabilir mi

Bu konu önemli kimseden net bilgi alamıyorum

elinizde bulunan belgelere baglı. eger lisanslı tat ise lisanslı tatı sistemden onaylamanı gerek. eğere sanayı ise sanayi bölümünü seçip işlem yapmanız gerek.
şuradan işlem yapın demek doğru olmaz belgenize baglı.

belediye sınırları içerisinde toplama işlemi yapılıyor belediyenin şuan için hiçbir firma ile anlaşması yok bizim sözleşmeyi de bekletiyorlar aynı zamanda GDT tesisiyiz

üniversite, hastane gibi yerlerden geliyor atıklar karşı tarafın kendi isteğiyle

@peperomya kaynagında ayrı toplama yapıyorsunuz. zaten beledıye sözleşmesi olmadan bu işlemi yapmanız ne kadar doğru bılmıyorum. ama sizin dediğinize göre ambalaj atığı alındı makbuzu hazırlayıp belediye ve firma olarak sizin imzalamanız gerekir onu sisteme işlemeniz gerek.
aksi takdirde belgeniz olmadığı için sisteme işlem yapamazsınız. Doğru anlamışımdır umarım:)

@peperomya merhaba. evet belediye ile anlaşması olmayan firmalar da faaliyette bulunabilir. belediyenin yararı o bölgede çıkan tüm atıklar sizin sorumluluğunuzda olur arayış içinde olmazsınız. eğer sanayi bölgesinden alıyorsanız atıkları sanayi olarak seçmeniz şehir içinde belediyenin bulunduğu market vb. yerlerden alıyorsanız kaynakta ayrı toplama ve belediye sınırları dışında kalan küçük büyük işletmelerden alıyorsanız da mücavir alan sınırdışı olarak seçebilirsiniz.

Kaynakta ayrı toplama belediye ile sözleşme yapıp bu sözleşmeye istinaden yapılan toplama işlemi için kullanılmaktadır genelde. Belgelendirmede de ancak belediyenin onaylı planı varsa bu ve sözleşmeleri çerçevesinde kullanılabilir. Yeni sistem üzerinde kaynakta ayrı toplama konusu daha net olacak sanıyorum.

Toplama ayırma tesisinde çevre görevlisi olarak çalışmaya başladım. Belediye ile sözleşme yapmak istiyoruz. Bununla ilgili elimde bir sözleşme örneği mevcut fakat sözleşmede Belediye tarafından yapılan değerlendirmede 65 puan ve üzeri alınması durumunda 1 yıl uzatılabilir diyor. Bu değerlendirme kriterlerini nerden bulabilirim. Yetkilendirilmiş kuruluş dahil olmayabiliyor diye biliyorum. Ayrıca AAYP hazırlanırken bunu Belediye hazırlıyor formatını buldum. Formatta araç plakaları yazıyor. Bununla ilgili de firma araçlarına araç takip sistemi taktırmak zorunda mıdır.

(2) Belediyeler;
a) Ambalaj atıklarını kaynağında ayrı toplamak veya toplattırmakla, bu iş için toplama ayırma tesisi kurmak/kurdurmak, işletmek/işlettirmekle ve kurduğu tesislere çevre lisansı/geçici faaliyet belgesi almak/aldırmakla,
b) Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması için ambalaj atıkları yönetim planını hazırlamakla,
c) Piyasaya sürenler ve/veya yetkilendirilmiş kuruluş ile sözleşme yapılması durumunda ise ambalaj atıkları yönetim planını birlikte hazırlamakla ve Bakanlığa sunmakla, yönetim planı kapsamında gelişme raporlarını hazırlamak ve il çevre ve şehircilik müdürlüğüne sunmakla,
ç) Ambalaj atığı yönetim planı doğrultusunda, çalışmaları yürütmek, gerekli önlemleri almakla,
d) Ambalaj atıklarının evsel atık toplama araçlarına alınmaması için gerekli tedbirleri almakla,
e) Ambalaj atıklarının düzenli depolama sahalarına kabul edilmemesi için gerekli önlemleri almakla,
f) Çevre lisansı başvurusunda bulunacak olan toplama-ayırma, geri dönüşüm ve geri kazanım tesislerine çalışabilecekleri uygun alan temin etmekle,
g) Toplama ayırma, geri dönüşüm ve geri kazanım tesislerini belediye imar planları üzerine işlemekle ve altyapı hizmetlerini öncelikli olarak sağlamakla,
ğ) Ambalaj atıkları yönetimi kapsamında, bu Yönetmelikle sorumluluk verilen taraflarla birlikte eğitim faaliyetleri yapmak ve katkıda bulunmakla,
h) Ambalaj atıkları yönetim planı kapsamında toplanan ambalaj atıklarına ilişkin belgeleri düzenlemek ve/veya onaylamakla,
ı) Ambalaj atığı yönetimi konusundaki sorumluluklarını, gerekli görmesi halinde, yetkilendirilmiş kuruluşla işbirliği içerisinde yürütmekle,
i) Ambalaj atıklarının yetkili olmayan kişiler tarafından toplanmasını, taşınmasını, depolanmasını, geri dönüştürülmesi ve geri kazanılmasını önlemek amacıyla gerekli tedbirleri almakla,
j) Tercih etmeleri halinde, afetzedelerin acil barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılacak evlerin imalatında hammadde ihtiyacını karşılamak üzere, Polietilenteraftalat ambalaj atıkları toplama yükümlülüğünü yapılacak sözleşme ile Türkiye Kızılay Derneğine devretmekle,
görevli ve yükümlüdürler.

Yetkilendirilmiş kuruluşun yükümlülükleri
MADDE 12 – (1) Yetkilendirilmiş kuruluş;
a) Ekonomik işletmelerle hedeflere ulaşmak amacıyla son tarihi belirlenmiş olan sözleşme yapmakla, bunu duyurmakla ve izlemekle,
b) Temsil ettiği piyasaya sürenlerin, Ek-5’te yer alan Piyasaya Süren Müracaat Formunu elektronik yazılım programı üzerinden doldurmalarını ve her yıl Şubat ayı sonuna kadar göndermelerini sağlamakla,
c) 17 nci maddede belirtilen geri kazanım hedeflerini sağlamak amacıyla temsil ettiği piyasaya sürenler adına belediyeler ile sözleşmeler yapmakla, sözleşme çerçevesinde yürütülen faaliyeti izlemekle, sözleşme yaptığı belediyelerde toplanan-ayrılan ambalaj atıklarının geri kazanımını sağlamak üzere tamamını geri almakla veya aldırmakla,
ç) Temsil ettiği piyasaya sürenler adına 11 inci maddenin ikinci fıkrasının (b) bendinde yer alan yükümlülükleri yerine getirmekle,
d) Piyasaya sürenler ile yapılan sözleşmeler doğrultusunda piyasaya sürenlerin belgeleme zorunluluğunu 18 inci madde hükümlerine uygun olarak yerine getirmekle,
e) 17 nci maddede belirtilen hedeflerden fazla ambalaj atığı toplaması durumunda fazla toplanan ambalaj atığı miktarını yıl sonunda üyelerine pay etmekle,
f) Elektronik yazılım programına kaydı olmayan ekonomik işletmeleri tespit etmekle ve il çevre ve şehircilik müdürlüklerine bildirmekle,
g) Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması ve ambalaj atıkları yönetim planı hazırlanması amacıyla belediyeler ile işbirliği yapmak ve belediyelerden gelecek işbirliği taleplerini karşılamakla,
ğ) Ambalaj atıklarının yönetimi konusunda gerçekleştirilen çalışmaların gelişme raporlarını, bir sonraki yılın planını ve yıllık bütçesini her yılın Şubat ayı sonuna kadar Bakanlığa sunmakla,
h) Sözleşmeler doğrultusunda sorumluluk üstlenilen işletmeleri ve sorumluluk üstlenilen miktarları yıl sonunda Bakanlığa bildirmekle,
ı) Geri kazanım hedeflerinin sağlanması için geri kazanım kapasitesini oluşturmakla,
i) Lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama-ayırma, geri dönüşüm ve geri kazanım tesisleri tarafından yapılan bildirim ve belgelendirmeleri incelemekle,
yükümlüdürler.

Lisanslı tat ve gdt olan bir firmanın ürettiği granül hammaddesini lisanslı bir tesise vermesi gereklidir diye bir cümle duydum.
Ama saçma geldi bana sonuçta bir hammadde atık veyahut başka bir şey değil, ayrıca her enjeksiyonu olan firma granül alıp üretim yapabilir bunun ne lisansı olur onuda anlamadım zaten.
Görüş alabilir miyim sizlerden.

@tuubabdullah geri dönüşüm ürününüzü işlediğiniz için granül veya çapağı bakkala bile satabilirsiniz. Bu geri dönüşüm atığı olmadan çıkıp sizin ürününüz olmuştur artık.

@kubiay DUMAN bende aynı görüşteydim yinede fikir istedim.
Peki amb.sisteminde ek 8c de satış firması girerken isimden ve vergi no dan bulamadığım firma için ne yapıcam.?

@tuubabdullah sattığın yerin mutlaka firma adı ve vergi numarası lazım lisans gerekmiyor ama vergi numarası ve ismi gerekiyor.

Anlatamamışım ben; firma ismi de var vergi no da var fakat ek 8c den fatura bilgileri girdiğim yerde aratınca çıkmıyor.

Sattığın yerin ambalaj bilgi sistemine kayıt olması lazım kayıt olduktan sonra firma adı çıkacaktır. Bizim arkadaşlar daha önce böyle sorunlarla karşılaşmışlar karşı taraf ambalaj bilgi sistemine kayıt olunca sorun hallolmuş

anladım teşekkür ederim bilgilendirme için ama çözüm bende değilmiş ürün sattığımız müşterinin sisteme kayıt olmasıyla da uğraşacak değiliz heralde yanlış mıyım

@tuubabdullah sorunun sende olmadığı doğru ama sen ürünü satabilmen için onun kayıt olması lazım yani uğraşman lazım sisteme kayıt olmazsa sen ona sistem üzerinde kayıt yapamazsın böyle olursada sistem üzerinde stokların şişer