Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Belediye yönetim planı

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Yasin Güldeş tarafından paylaşıldı.

 1. Yasin Güldeş

  Yasin Güldeş CMNet Üyesi

  arkadaslar bağlı olduğumuz belediyede 2 adet lisanlı tesis belediye ile yapmış olduğu protokol ve yönetim planı çerçevesinde çalışma yapmaktadır. şehir içinde ki marketlerden herkes kendi mahallesinden almak zorundamıdır yani biz marketler ve alışveriş merkezleri ile ikili sözleşme yaparak oralardan mal alabilirmiyiz? bu bizi zor durumda bırakır mı?
   
 2. Nimet Arar

  Nimet Arar CMNet Üyesi

  ambalaj atıklarından bahsediyorsunuz anladığım kadarıyla..yönetmeliğe göre marketler ve alışveriş merkezleri bünyelerinde çıkan ambalaj atıklarını bedelsiz belediyeye vermek zorundadır. Eğer belediye gerçekten hakkıyla toplama yapıyorsa atıkları almakta ısrar edecektir bu da sizi de marketleri de zorlar.
   
 3. Yasin Güldeş

  Yasin Güldeş CMNet Üyesi

  nimet hanım marketler veriyor ama bedelli vermek istiyor belediyede üstüne düşmeyince mecburen ücret karşılığı aldık fakat aldığımız bazı marketler diğer firmanın mahallelerinde bu sorun yaratırmı?
   
 4. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Yönetim planınızın içeriğine bağlı, mahalle paylaşımı yaparken marketler için bir ayrıcalık yapmadıysanız, bu durumda o mahallede toplama yapan firmanın alması gerekir. Bu durumu diğer firma öğrenirse sizin için sıkıntı olacaktır.
   
 5. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  hiçbir market vb yer bedelli veremez...insiyatife bırakmayın derim.
   
  Nimet Arar bunu beğendi.
 6. Murat Şimşek

  Murat Şimşek CMNet Üyesi

  yönetim planı kapsamında lisanslı firmaların bölgelerinden ambalaj atığı alamazsınız. ne bedelli nede bedelsiz alamazsınız. o iki lisanslı firmanın yönetim planı ile yaşamış olduğunuz şehirin her yerini topluyorlarsa lisanslı firmaların lisanslarının ve sözleşmelerinin bittiği güne kadar onların bölgelerine lisanslı araçlarınızla girip alamazsınız bekleyeceksiniz yani kaç sene sözleşme yaptılarsa artık. Ha bekleyemeyiz diyorsanız bir tane korsan araç oluşturup firma kayıtlarında bulunmayan üzerinde herhangi bir yazı olmayan kaçak kuçak toplarsınız alırsınız yakalanıncaya kadar :)
   
 7. n.tas

  n.tas CMNet Üyesi

  merhabalar arkadaşlar çalıştığım tesis toplama ayırma tesisi ve belediye ile anlaşmalı olarak belediye sınırları dahilinde bütün mahallelerden atık topluyoruz.Belediye ile anlaşmamızı fes ettiğimiz takdirde migros gibi marketlerle sözleşme imzalayarak bedel karşılığında atıklarını alma şansımız var mıdır?
   
 8. Hamit Pehlivan

  Hamit Pehlivan CMNet Üyesi

  Arkadaşlar "Ambalaj Atıklarını" bedel mukabili almak kesinlikle suçtur. Bu kişi ve kurumlar bu atıkları bedelsiz olarak Belediye sistemine vermekle yükümlüler. Sadece bazı istisnai yerler Belediye firması dışında Lisanslı firmalara verebilir.

  Bu yerler atıklarını para ile satmaya alışırlarsa siz bu işi yapan firmalar bir süre sonra bu masrafları sübvanse edemez ve zarar etmeye başlarsınız. Ayrıca bu işin bir yükümlülük olduğu anlayışının benimsenmesine engel olup sadece ticari bir alışveriş havasında kalması sağlayarak, oluşacak atıkların kaynağında ayrı toplanması kültürüne zarar verirsiniz.
   
  Yusuf Özkır ve Serkan Çiçekay bunu beğendi.
 9. eminoner

  eminoner CMNet Üyesi

  @n.tas @Hamit Pehlivan migros vb alışverş merkezi yada işletmeler çevre il müd. onayladığı atık getirme merkezini kurar ise (kafes tarzı korunaklı bir alan) istediği lisanslı firmaya yada belediyenin sistemine bedelsiz verebilir.fakat oluşan ambalaj atık çok ise lisanslı firmalar başkasına kaptırmamak için bir miktar ödeme yapmaya başından razı oluyorlar.
  Bu elbette suç ama madur diyebileceğimiz taraflar bile istekli.Ama bedel karşılığı vermeleri daha etkili ayrı toplamayı sağlar diye düşünüyorum
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları