• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Belediyeler ve hafriyat atıkları

Nazan Şirin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
KARABÜK BELEDİYESİ / SU VE KANALİZASYON MÜDÜRLÜĞÜ
Arkadaşlar merhaba, belediyelerde hafriyat atıkları ile ilgili bir çalışma yapan varmı acaba benim çalıştıgım belediyede daha önce hafriyatla ilgili hiç bir şey yapılmamıs. sadece belediyenin kendi şantiyelerinden çıkan hafriyatları dökmek için kullandığı bir alan var. Şehrimizdeki doğalgaz firmalarından kaynaklanan hafriyatlar için ciidi bir önlem alınması gerekli herkes kafasına göre yerlere gece atıp gidiyor. yonetmeliği incelediğim kadarıyla taşıma ve kabul belgesi verilmesi gerekiyor araçlara. nerden baslıyacagımı bılmıyorum bu çalışma için tecrubesı veya bılgısı olan varsa yardımlarınızı beklıyorum.tesekkurler.

Konuyla ilgili çalışmaya tanık olmuştum. çevre koruma daire başkanlığında hafriyatı atmak için öncelkle seçilen kamyonların iznininde olması gerekli. işte sarı renkli ve hafriyat atık vs gibi birşeydi yanlış hatrlamıyorsam kamyonun kasasında plakasıyla beraber yazması gerekiyor.onun dısında inşaat alanlarına atıklarını eritmeleri için belirli bir süre veriliyor. bu süre doldugnda 2. bi tetkikten sonra yazılı uyarıyı yapıyorsunuz 15 gün içinde giderillmesi gerek diye 2. uyarı (yazılı) dan sonra cezai yaptırıma gidiyorsunuz..

Her şeyden önce Hafriyat atıkları yönetim planı hazırlamanız gerekli ve bu kapsamda hafriyar ve inşaat yıkıntı atıklarının depolanacağı alanları belirlemelisiniz bunların izinlerinin ve alt yapılarının oluşturulması gerekli, akabinde hafriyat dökümü için ;

İlgi Yönetmeliğin ,

Belediyelerin Görev ve Yetkileri

Madde 8 —
İl belediye mücavir alanı içerisinde il ve ilçe belediyeleri, büyük şehirlerde büyükşehir belediyeleri, büyükşehir belediyeleri dışında ise ilçe belediyeleri,

a) Hafriyat toprağı, inşaat/yıkıntı atıkları ile doğal afet atıklarının toplanması, geçici biriktirilmesi, taşınması, geri kazanılması ve bertarafı ile ilgili yönetim planı hazırlamakla,

b) Hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıkları geri kazanım tesisleri sahaları ile depolama sahalarını belirlemek, kurmak/kurdurtmak ve işletmek/işlettirmekle,

c) Depolama sahası yerinin seçimi, inşaatı veya işletilmesi sırasında çevre ve insan sağlığını olumsuz etkilemeyecek şekilde gerekli tedbirleri almak veya aldırtmakla,

d) Hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıklarının toplanması, taşınması ve bertaraf bedelini belirlemekle,

e) Hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıkları için toplama, taşıma hizmeti verecek firmaların adresleri ve telefon numaraları ile nakliye bedellerini halkın bilgileneceği şekilde ilan etmekle,

f) Hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıklarının toplanması, geçici biriktirilmesi, taşınması ve bertarafı faaliyetlerini denetlemekle,

g) Belediye sınırları içindeki hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıkları geri kazanım tesisleri ile depolama sahalarına izin vermek ve gerektiğinde bu izni iptal etmekle,

h) Toplanan inşaat/yıkıntı atıklarını öncelikle altyapı çalışmalarında kullanmak/kullandırmakla,

ı) Belediye sınırları içinde oluşan, toplanan, geri kazanılan ve bertaraf edilen hafriyat toprağı ile inşaat/yıkıntı atıklarına ilişkin istatistiki bilgileri valilikler aracılığı ile yıl sonunda Bakanlığa bildirmekle,

j) Doğal afet atıklarının yönetimi konusunda valilik koordinasyonunda oluşturulan Kriz Merkezi kararlarını uygulamakla, yükümlüdürler.

Ayrıca ;

Faaliyete başlamadan önce, atıkların taşınması ve depolanması ile ilgili olarak EK-2’de verilen Atık Taşıma ve Kabul Belgesi’ni vermek,

Büyük Çaplı İnşaat/Yıkıntı Atıklarının Toplanması ve Taşınması
Madde 16 — 2 (iki) tondan fazla atık oluşumuna neden olacak büyük çaplı tamirat ve tadilat işlemleri ile inşaat ve yıkım işlemlerinde faaliyet sahibi mücavir alan sınırları içinde ilgili belediye, büyükşehirlerde ise ilgili ilçe belediyesi ilgili firmaya ve şahıslara izin vermekle,

Yıkım Faaliyetleri İçin İzin Alınması
Madde 18 — Yıkım çalışmasına başlanılmadan önce, yıkım faaliyetini gerçekleştirecek kişi, kuruluş veya firmaların mücavir alan sınırları içinde ilgili belediyeye, dışında ise mahallin en büyük mülki amirine başvurarak yıkım izni almaları zorunludur. Bununla ilgili işlemler 23 üncü maddede belirtilen esaslara göre yapılır.

Sevgi ve Saygılarımla.

yasın bey ve aykut bey tesekkureler ; o zaman surec su sekılde ısleyecek yanlıs anlamadıysam;
1.yer secımı il çevreden izin ve görüs alımı
2.harfiyat atıkları yonetım planı hazırlanması(kı bunun ıcın belırlı bır format var mı bılmıyorum sanırım yok tehlıelı atıklarınkıne benzer bır formatta yapacagız.)
3.Beledıyenın kendı urettıgı harfıyatlar ıcın belediyenin aracın uygun standartlara getırılmesı.
4. Diğer kucuk harfiyat üreticileri(evlerinden tadilat vs sonucu hafriyat üretenler) ve İideki inşaat firmaları gibi büyük hafriyat üreticilerilerinin hafriyatlarının tasınmasında ve bertarafı için TAŞIMA FİRMALARINA taşıma ve kabul belgesi hazırlanması yıne firmaların bu araclarının da uygun sartlarda olmasını sağlamak.
5.Bedelleri belirlemek,(muhtemelen kg bazında olabılır.)
6. Bu bedeller karsılıgında hafriyatları BELEDİYENİN İZİN VERDİĞİ alana Belediyeden Tasıma ve Kabul Belgesi Almış Firmaların Araçları Tarafından dökülmesini sağlamak.
7. İl içinde izinsiz ve uygunsuz araclarla hafriyatları tasıyan ve beledıyenın alanı dısında alana doken kişi veya firmalara ceza kesilmesini sağlamak.
8. İstatistik verilerini tutmak,ve il çevreye her yıl gondermek,
9.Ve alandaki bu hafriyatları öncelikle altyapı çalışmalarında kullanımını sağlamak.

BU İŞ AKIŞI OLACAK SANIRIM ARKADASLAR DEGIL MI? YANLIZ BURDADA SORMAK ISTEDIGIM BAZI HUSUSLAR VAR. BELEDİYE TASIMA VE BERTERAF BEDELINI KIM ICIN DUZENLIYOR VATANDASLAR VE FIRMALAR ICIN MI? BU BEDELLERI TASIMA VE KABUL BELGESI ALAN FİRMA MI ALACAK? YOKSA BELEDIYE MI ALACAK? AYRICA YINE FİRMA İÇİN BU BELGELERIN HAZIRLANMASINDA FİRMADAN DA MI BELEDİYE ÜCRET ALICAK? ÇOK TESEKKUR EDERIM KONU HAKKINDAKI FİKİRLERİNİZİ BEKLIYORUM.

bedeller dokum basına olacak ve dokum fişi basılması gerekecek dökümün kontrol altına alına bilmesi için, diğer bilgiler hemen hemen doğru ise başladıkta hersey yerli yerine oturacak. öncelikle dokum alanları belirlenmeli ve bu konuda calışma yapılmalı.

yasın bey tesekkurler peki ya bedel odeme konusu ? belediyenın ongordugu duyurduu bedellerı uretıcıler belgelı/ızınlı fırmaya mı verecekler , belediye bu fırmadan ücret falan alacakmı?

bertaraf bedelinin ,bertaraf/depolama tesisi işletmecisine yapılması gerekiyor. taşıma izin belgesi alınması, atık taşıma ve kabul belgeleri için ise istanbul uygulamasında gördüğüm, bu bedelleri büyükşehir belediyesi tahsil ediyor.

Hafriyat Toprağı ve İnşaat/Yıkıntı Atıkları Üreticilerinin Yükümlülükleri
Madde 9 - Hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıkları üreticileri,
a) Atıkların çevre ve insan sağlığına yönelik olumsuz etkilerini, bu Yönetmelik hükümlerine uygun olarak en aza düşürecek şekilde atık yönetimini sağlamakla,
b) Atıkların oluşumu, taşınması ve depolanması aşamalarında gerekli izinleri ve onayları almakla,
c) Faaliyetleri sırasında atıkları bileşenlerine göre ayrı toplamak, geri kazanmak, biriktirmek ve atığın içinde zararlı, tehlikeli ve yabancı madde bulundurmamakla,
d) Faaliyete başlamadan önce, atıkların taşınması ve depolanması ile ilgili olarak EK-2‘de verilen Atık Taşıma ve Kabul Belgesi‘ni almakla,
e) Atıklarını belediyenin veya mülki amirin izin verdiği geri kazanım veya depolama tesisi dışındaki yerlere dökmemekle,
f) Atıklarının yönetimi amacıyla yapılacak harcamaları karşılamakla,
g) Atıkların oluşumu, taşınması ve depolanması aşamalarında meydana gelebilecek kazalarda oluşacak zararı tazmin etmek ve kaza sonucu oluşacak kirliliği gidermekle,
yükümlüdürler.
Depolama Sahası İşletenlerin Görev ve Yetkileri
Madde 10 - Hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıkları depolama sahalarını işletenler,
a) Depolama sahasını Yönetmelikte belirtilen esaslara uygun olarak projelendirmek, gerekli izinleri almak ve inşa etmekle,
b) Projeye uygun olarak kurulan tesisi Yönetmelikte belirtilen esaslara uygun olarak işletmek ve faaliyetin sona ermesini müteakip rehabilitasyonunu yapmakla,
c) Depolama sahasının inşaatı, işletilmesi ve kapatılması sonrasında çevre ve insan sağlığını olumsuz etkilemeyecek şekilde gerekli tedbirleri almakla,
d) Belediyenin veya mülki amirin izin verdiği toplama ve taşıma firmalarının atıkları ile Atık Taşıma ve Kabul Belgesi olan atıkları sahaya kabul etmekle,
e) Atığın tesise girişinde depolama işleminden önce incelemesini yaparak taşıma ve kabul belgesindeki bilgilerin doğruluğunu kontrol etmekle,
f) Depolama sahasına kabul edilmesi ve depolanması yasak olan atıklar ile bu atıklarla karışmış hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıklarını depolama sahasına kabul etmemek ve durumu idareye bildirmekle,
g) Hafriyat toprağı ile geri kazanılması mümkün olamayan inşaat/yıkıntı atıklarını birbirine karışmadan ayrı olarak depolamakla,
h) Atıkların depolanması sırasında gerekli güvenlik önlemlerini almakla,
ı) Depolama sahasına getirilen atığın miktarı, cinsi, üretim yeri, getiriliş tarihi ve araç plakası gibi bilgileri düzenli ve doğru olarak bilgisayar ortamında kayıt altına almak, bu bilgileri belediye, mahallin mülki amiri ve Bakanlığın incelemesine hazır bulundurmakla,
j) Kriz Merkezi kararlarına uymak ve işbirliği yapmakla,
yükümlüdürler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sinirlariicerisinde dokum fişi kullanımı söz konusu fakat depolama alanı kime ait ise ücret dokum için oraya ödeniyor fakat belediye kendi sistemini kurabilir dökümü kontrol altına almak için. bence uygulamayı ibinden daha net öğrenebilirsiniz birde büyük sehir alt kademe beklediklerinin sorumluluğu daha farklı.

@Yasin ASLAN
MERHABA YASİN BEY,
ÇKAGİLHY gereğince ek-1 8.1 gereğince hafriyat atık depolama/bertaraf izni mi alınacak ?ayrıca ÇED Görüşü hangi maddeye göre değerlendirilecek bilginiz var mı acaba, şimdiden teşekkürler.
İyi çalışmalar.

Hafriyat toprağının yanı sıra inşaat ve yıkıntı atıkları vb. atık depolayacak iseniz ÇKAGİLHY kapsamında değerlendirilirsiniz. İzin ve lisans alınması gerekir ( depolama tesisi muhtemel 3. sınıf depolama tesisi olacak bu durumda). ÇED ile ilgili olarak "ÇED Rehberi- Atık Bertaraf Tesisleri" kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

@Kağan
Kağan Bey Teşekkürler,
Bir sorum daha olacak İzin lisans müracaatında lisans seçeneklerinden atık kabul sahası seçeneği mi işaretlenecek, çed yönetmeliğinde geri kazanım işlemi fiziksel olarak yapılacağı için PTD hazırlanması gerekir sanırım, tam emin değilimde :)

Soruyu tam olarak anladığımı sanmıyorum. Konuyla ilgili olarak izin lisans başvurusu yapmadığım için yardımcı olamayacağım. Geri kazanım işlemi cümlesi kafamı karıştırdı kusura bakmayın.

Arkadaşlar Merhaba;

Sitede yeniyim hoşbuldum :) Ben bir İlçe Belediyesinde çalışıyorum sınırlarımız da bir üniversite yerleşkesi var şu anda buu yerleşkenin katı atıklarının taşıma toplama işini bedelsiz olarak belediyemiz yürütmekte lakin yeni alınan bir karar neticesinde katı atıkların artık alınmayacağı ve yerleşkede ki tüm konteynırların geri çekilmesi gerekiyor. bu karara ilişkin yazı tarafımdan yazılacak ve bildirilecek üniversiteye. Sormak istediğim Üniversitelerin özerk yapıları ve kendilerine ait sınırlarının olması dolayısı ile katı atıklarının toplama ve taşıma işini kendilerinin yapması gerekliliğini beyan eden bir yasal dayanak var mıdır? Daha önce bu ve benzer durumla karşılaşan veya bilgisi olan arkadaş varsa yardımlarınızı bekliyorum...

Merhaba Arkadaşlar,
Hafriyat ve inşaat yıkıntı atıklarının geri kazanımı ile ilgili izin almış olan var mı, yada bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi ?

@doğanc34

Resmi Gazete Tarihi: 18.03.2004 - Resmi Gazete Sayısı: 25406

Çevre ve Orman Bakanlığından:
Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının
Kontrolü Yönetmeliği
bilgi edinmek için göz atabilirsiniz.

Sayın yasmur, bu işlerle uğraşan çevre müh. bakacağı ilk yer elbetteki ilgili mevzuattır, fakat mevzuatta İzin konusu belirtilmemiştir, tesis uygunluk mu alınacak, yoksa sadece ilgili çevre izinlerine mi tabi, lisans mı alacak, bunlar yazmamakta, ÇKAGİLHY neresindedir, kastettiklerim bunlar, :)
bilgisi olan arkadaşım varsa cvp versin lütfen

@doğanc34

Doğan Bey MErhaba
Hafriyat ve inşaat yıkıntı atıklarının geri kazanımı ile ilgili herhangi bir bilgiye ulşabilidiniz mi? Şuan da benim de bu konuda bir çalışma yapmmam gerekiyor. Yönetmeliği inceliyorum fakat sizin takıldığınız yerde kalıyorum. bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz?

@Çiğdem Keskin
Çiğdem Hanım,
Eğer takip ediyorsanız uzun zamandır bu konuda bilgi almaya çalışıyordum. il çevrede ki arkadaşlarında konu hakkında bilgileri yoktu ama bakanlıktan aldıkları görüşle hafriyat ve inşaat yıkıntı atıklarının geri kazanımında emisyon konulu izne müracaat edilmesi gerektiğini ve Kapsamının da ek-2 2.19 olduğunu son kararda nihai hale geldi, arkadaşların bilgisine, kolay gelsin :)