• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

belediyelerin ambalaj atığı toplama/toplatma yükümlülüğü

Funda Saltık

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
özel
belediyelerin ambalaj atığı toplama çalışmaları ile ilgili bilgisi olan var mı. her türlü ambalaj atığını her belediye almıyor sanırım ama her belediye toplatmak için mücavir alanı içerisindeki yerlere yol gösteriyor mu?

Cevap: belediyelerin ambalaj atığı toplama/toplatma yükümlülüğü

hangi ambalaj atıklarını vermek istiyorsunuz ve bir fabrika mı verecek atıklarını?

Belediyeler yönetim planları kapsamında her türlü ambalaj atığını toplamak zorundalar fakat bazı belediyelerde cam ambalajlar için birlikte yinetim planı yapılan TAT haricinde ek bir protokolle cam geridönüşüm yapan bir tesise yetki devri yapılarak cam ambalaj atıklarının bu firma tarafından toplanması sağlanıyor...

yönetmeliğin eklerine baktım ancak sanırım bu tesisin ambalaj olarak gördüğümüz atıkları bu sınıfa girmiyor. tek kullanımlık çatal bıçakları bile ambalaj atığı sınıfına almıyor yönetmelik. bu tesis maden tesisi. anfo çuvalı(mazot ve gübre ile kirlenmiş), fitillerin plastik makaraları, kapsüllerin alüminyum folyo poşetleri, dinamit ambalajları(gliserin içeriyor). başka bir yerle irtibata geçmek gerekecek sanırım.

dediğin ambalaj atıklarını kontamine olması sebebiyle almakta direniyor olabilir (firmalar kirli olduğu için pek almak istemez) eğer tehlikeli atık ile kontamine ise tehlikeli atık olarak vermeniz lazım, bunun için analiz yaptırabilirsiniz sonucunda tehlikesiz çıkarsa analiz raporunu gösterim verebilirsiniz...