• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Belge süre bitimi nedeniyle yenileme başvuruları hakkında

Yusuf ASTAN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Ekopa Çevre Danışmanlık
Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği’nin 11 nci maddesi gereğince 5 yıl geçerliliği bulunan çevre izin/çevre izin ve lisans belgelerinin süre bitimi nedeniyle yapılacak yenileme başvuruları, belge geçerlilik süresinin sona ereceği tarihten en az 180 takvim günü öncesinde yapılması gerekmektedir. Bahse konu yenileme başvurularında talep edilen belgeler arasında “İl Müdürlüğü Uygunluk” yazısı da yer almakta olup, EÇBS’nin devreye alınması birlikte bu süreç elektronik ortam üzerinden yürütülmeye başlanmıştır. Ancak, sistem üzerinden gerçekleştirilen “İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı” başvuruları, ÇİLY 11.maddesi uyarınca belge yenileme için(en az 180 takvim günü öncesinde) yapılması gereken başvuru olarak değerlendirilmemektedir. Belge geçerlilik süresinin sona ereceği tarihten en az 180 takvim gün öncesinde sistem üzerinden alınmış “İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı” ve diğer bilgi ve belgelerle yenileme başvurusu yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için, İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı başvurularının; değerlendirme süresi ve herhangi bir eksiklik olması durumundaki sürecin uzama durumu da dikkate alınarak yapılması,belge yenileme başvuru tarihinden önce İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı alınabilecek şekilde sürecin belirlenmesi hususlarında;
Bilgilerinize

@Özkan Baykanoğlu

GFB yenilemeyi seçseniz bile ilerlemenize izin vermiyor. İlk başvuru seçeneğine yönelmeniz gerekiyor. Geçtiğimiz hafta benzer durum başıma geldi, Daire Başkanı Ufuk Bey tarafından böyle yönlendirildim.

GFB ilk başvuru olarak devam edip, GFB yi aldıktan hemen sonra TAT Lisans başvurusu yapılır mı ? Faaliyete devam eden TAT firmasıyız. Yönetmelikteki gerekli kriterler sağlanmış durumda.

@Özkan Baykanoğlu

O konuda da benzer durumdayız :) Benim firmamın izni Mart'ta bitecek. Ben GFB sürecini başlattım, faaliyetim devam ediyor. GFB çıkar çıkmaz, çevre iznini de başlatacağım. Tüm evraklarım hazır durumda.

@Zahide Selen

Görüştüğünüz kişinin dahili numarasını verebilir misiniz? İzin Lisans dairesine bağlanmıyor.

@Cem Yılmaz
Bende başlatayım GFB sürecini.
Hangi evrakları hazırladınız ?
Çed görüşü, Atıksu, Gürültü, Kapsite Raporu, Sicil gazatesi, Teknik Uygunluk Raporu, Hava Emisyon, İş Akım Şeması ve Proses Özeti.
Eksik olan var mı?

Dr kodu seçip, kaydet ve ilerle butonuna bastığımda, "İlerleyebilmek için seçilen lisans kodları için en az bir tane Dr kodu giriniz. " yazısı çıkıyor ve ilerlemiyor ?
Neden her şeyde, her zaman sorun çıkıyor. Sorunsuz, hiç ilerleyemedim şu sistemde.

Sorun giderildi. Seçim yaptıktan sonra biraz beklemek gerekiyor. Sonrasında altta ekleniyor

Ekli dosyalar

• 1111.jpg
    1111.jpg
    53.3 KB · Görüntüleme: 28
Atıksu, Gürültü, Hava Emisyon, belgeleri GFB alırken mi dosyaya ekleniyor. Lisans alındıktan sonra bu belgeleri sürekli yenilemek gerekiyor mu ?

@Neriman SERT

Atıksu, Gürültü, Hava Emisyon gibi konular GFB aşamasında eklenir. Siz lisans aldıysanız, bu konularda izin almak istediğinizde sistem sizi tekrar GFB aşamasındaki dosyalara atar. GFB'den sonra almış olduğunuz lisans 5 yıl geçerlidir. Siz lisansınızı yenilerken, eğer izin konularına dahilseniz onları da yenilemiş oluyorsunuz. Eğer bu konulardan muaf iseniz, ekstra bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.