Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Beton santrali yıkama suyu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Faruk Far tarafından paylaşıldı.

 1. Faruk Far

  Faruk Far CMNet Üyesi

  Sayın arkadaslar
  Birkac soru sormak istemistim. Beton kamyonlarının beton yıkama suyunu havuzda biriktirip çökelmeye bırakıyoruz.
  -Bundan sonra islem olarak (kurallara uygun olarak) ne yapilmalidir.
  -Olcmemiz gerekli degerler nelerdir
  -Suyu ve biriken camuru ne yapılmalıdır.
  Herkese tesekkur ediyorum
   
 2. Mesut Tekbaş

  Mesut Tekbaş CMNet Üyesi

  Sayın Faruk Bey,
  mixer lerden betonu almak için galiba beton sökücü kullanıyorsunuz. öncelikle bu kimyasallın bileşimi ve beton yıkama havuzunda betonun bekleme zamanı ve havuzda bulunan suyun karakterizasyonu hakkında bilgiye sahipmisiniz? Sonuçta bu bir atık ancak bunun gerekli analizlerle tehlikeli veya tehlikesiz sınıfa girip girmediğine bakılmalı bu kapsamda çamurun ve suyun nasıl değerlendirileceği hakkında daha geniş ve faydalı bilgi verebilirim.
   
 3. Faruk Far

  Faruk Far CMNet Üyesi

  Beton sokucu veya herhangi bir katki kullanmıyoruz. Beton islak iken beton kamyonu yikaniyor ve cikan yikama suyunu biriktiriyoruz. (Artan betonu kullanıyoruz..)
  Biriken suyla ilgili analiz yapmiyoruz. Bizim uygulamamiz suyu yeniden kullanmaya calismak. (ph olcumu belli derecede olmasi yeterlidir deniyor.)
   
 4. Mesut Tekbaş

  Mesut Tekbaş CMNet Üyesi

  Faruk bey,
  ben beton işinden anlamam ancak şunu bilirim. bir su içinde bekleyen bir malzeme çözünmeye uğrar ve suyunuza karışır. recovery işlemleri sizin prosesinize uygun olarak düşünülür ve yapılır. beton yapmak için bir standart olması lazım küçük bir araştırma ile bu standart ASTM C94 olduğunu gördüm ancak proses suyu geri kazanmak ister istemez bilgi ve araştırma ister çünkü yaptığınız ürün veya ürünlerin eninde sonunda bir ömrü olacak sadece pH değerine göre bu işlemleri yapamazsınız evet doğrudur pH belirli bir değerde olması lazımdır ki pH>5 olması gerekir. belirli bir Cl , SO4, çözünmüş toplam katı madde ve diğer birçok parametre bakılması gereklidir. yukarıda yazdığım standartta bakarsanız ona göre yapılabilir.

  Birde kanımca bu sadece varsayım ben işim gereği olayları hiç bir zaman ihtimallere bırakmam ancak pH ve çözünmüş katı miktarı uygun olduğunda olabilir gibi geliyor ama ben olsam şunu yapar veya yaptırırdım standartın belirlediği belli başlı elzem analizleri bir teknik rapor eşliğinde yaptırırdım . Çünkü bir defa yaptıracaksınız ve aklınızda bir soru işareti kalmayacak.

  Çünkü benim gördüğüm bu iş için demiyorum kulaktan duyma bilgilerle hareket edip veya prosesler yapılıp sonradan insanların içinden çıkamadığı durumlar oluyor. bu problemleri tesis içinde prosesle yaşıyor veya il müdürlükleriyle problemler yaşıyorlar.
  saygılarımla
  iyi çalışmalar
   
 5. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici CMNet Üyesi

  Faruk Bey, anlamadığım bazı yerler var, yıkama suyunu biriktiriyoruz demişsiniz. Bu birikinti = su+kum+çimento+( belki +kireç) . Birikinti de kum ve çimento karışım olarak hemen çöker. Zaten harç karıştırılmadığı taktirde bile bu çökme hemen gerçekleşiyor. Üstte biriken su gayet berrak bir su oluyor. Bu suyu tekrar beton üretiminde kullanamıyor musunuz ? Çökelen çimento ve kum karışımına da gereken miktarda tekrar çimento ilavesiyle harç elde etmek mümkün olur zaten.
   
 6. Faruk Far

  Faruk Far CMNet Üyesi

  Kusura bakmayin cvp yazamadim. ilgilenen tum arkadaslara tesekkur ederim
   
 7. asdfghjkl

  asdfghjkl CMNet Üyesi

  betonun içinede çeşitli kimyasallar katılıyor diye biliyorum. ama bu kimyasalların ne olduğu, toksik olup olmadığı hakkında bir fikrim yok. dolayısıyla eğer toksit etkisi varsa suyunuzunda çok masum olduğu söylenemez :) her ihtimale karşı analiz yapılıp ona göre karar verilmeli
   
 8. Filiz Bali

  Filiz Bali CMNet Üyesi

  Faruk Far
  transmikserlerin yıkanmasından ve döner tamburlarla betonun geri kazanımından kaynaklı atıksular mı söz onusu olan.
   
 9. Faruk Far

  Faruk Far CMNet Üyesi

  Fidan hanim evet Transmikserleri yikiyoruz. Buyuk bir santiye degiliz. cokeltme havuzu yaptim orada suyu biriktiriyorum.
   
 10. İsmet Arslan

  İsmet Arslan CMNet Üyesi

  Suyun dinlendirilmesinden sonra dalgıç pompayla sisteme geri yükleyin hiç bir sorun kalmaz
   
  Harun Harmansa bunu beğendi.
 11. Hakan Güngördü

  Hakan Güngördü CMNet Üyesi

  suyu geri devirli kullanmayı düşündünüz mü hiç ? çıkan katı atıkları da belediyenin ilgili yerlerine dökebilir veya ocaklara gönderebilirsiniz..
   
 12. İsmet Arslan

  İsmet Arslan CMNet Üyesi

  belediye alanınada dökmek saçma sistemde geri kullanıyoruz:)
   
 13. İsmet Arslan

  İsmet Arslan CMNet Üyesi

  Yada dolgu malzemesi olarak kullanıyoruz
   
 14. Hakan Güngördü

  Hakan Güngördü CMNet Üyesi

  atık suyu arıtma sisteminde çöken katı maddeyi tekrar kullanmak doğru mu ? tekrar düşünelim
   
 15. Taner Karacaylı

  Taner Karacaylı CMNet Üyesi

  sadece teori üretmek çok kolaydır arkadaşlar sahaya inip sorunları çözmek lazım şu olur bu olurlarla değil...
   
 16. Taner Karacaylı

  Taner Karacaylı CMNet Üyesi

  3 yıl baraj projelerinde çalıştım, durumu kısaca özetliyorum il çevre müdürlükleri sadece alıcı ortam deşarj suyuna bakar, havuzu büyük tutup çöktürmeyi sağlamak gerekir ne yaparsanız yapıp çökeltim süresi kısa olursa ÇÖKMEZ... alıcı ortama verdiğiniz suyun analizi yapmalısınız içerisinde kontrol etmeniz gereken 4 parametre vardır, PH,YAĞ,AKM,KROM bunlardan baş ağrıtacak olan her zaman AKM 'dir. Düzenli aralıklarla bu havuzları temizletmek gerekli bunun dışında temizlediğiniz malzemeyi sistemde kullanabilirsiniz(eğer becerebilirseniz) yok kullanamazsanız şantiyede iseniz durumunuz vahim atacak yer yok mecbun KURUTMA YÖNTEMİ yani toprağa vermek herhangi bir denetimde de biz sistemde kullanıyoruz diyeceksiniz. Geri SÖYLENEN HERŞEY BOŞ...
   
 17. İsmet Arslan

  İsmet Arslan CMNet Üyesi

  Bence doğru suyun içeriği zaten yine aynı çimento dolgu olarak kullanırsan resmi işlem kalabalığını halledebilirsin
   
 18. İsmet Arslan

  İsmet Arslan CMNet Üyesi

  Bu anlattıklarımın teori olduğunu kim söyledi sen çalışmış olabilirsin ama bizde çalıştık bu konuda. harç maddesi dışında suya birşey karışmadığı sürece hiçbir problem yaşanmaz. iş kaliteli olsun diyorsanızda bu malzeme dolgu olarak kullanılabilir. Diğer yorumlarda söylenen belediye alanlarına atmak bir sürü resmi iş gerektirir. Yeni çıkan deşarj şartlarına göre bu suyu çevre müh. olan ünilerde zaten test ettirmek gerekiyor.(Geri Devirli kullanmalarda)
   
 19. Filiz Bali

  Filiz Bali CMNet Üyesi

  konu biraz karışmış gibi. atıksu, havuzlarda biriktirilir ve alıcı ortama veya kanala deşarj edilmeden geri kazanılarak betonun üretiminde tekrar kullanılır. havuzda biriken katı maddeler üç tarafı çevrili beton zemin üzerinde kurutma yatağına alınır, ardından lisanslı alanlarda veya ocaklarda bertaraf edilir. yukarıda kimyasalların karışması bahsi geçmiş. suya kimyasal karışması söz konusu evet ancak bu durum beton kalitesi ile ilgili. Evsel nitelikli atıksularda foseptikte biriktiriliyor veya kanala veriliyor ise DKRR alırsanız ve durumu resmiyete kavuşturursunuz. durum böyle değilde havuzdan sonra pek mantıklı olmasada suyu geri kazanmıyor ve alıcı ortama deşarj yapıyorsanız, resmiyete Deşarj izniyle bağlama aşamasında ilgili parametreler ph, yağ, krom, akm analizlerini yaptırmanız gerekecek. Sahada durum böyledir.
   
  Fatma Sena bunu beğendi.
 20. Taner Karacaylı

  Taner Karacaylı CMNet Üyesi

  Tamam sorun yok
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...