• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bi̇yoloji̇k aritma çamur kabarmasi

emreaykus

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Arıtma tesisi
Merhaba,

biyolojik arıtma tesisimiz 5 tane oksidasyon tankımız mevcut fakat bunların 4 ve 5 nolu olan tanklarda sürekli kabarmalar olup bakteri kaçışı sorunu yaşıyorum. kaçış olunca çökeltme tankım bozuluyor ve temiz su deşarj edemiyorum. Bakteriyi çöktüremiyorum.
yardım rica ederim.

Atıksuyunuz ile alaklı bilgi alabilir miyiz ? MLSS giriş -çıkış değerleri , çamur yaşı imhoff vs.

Giriş koi: 510 çıkış: 32 PH GİRİŞ: 6.84 PH ÇIKIŞ: 7.15
Giriş koi: 336 çıkış: 20 PH GİRİŞ: 6.78 PH ÇIKIŞ: 7.05

IMHOFF DEĞERLERİ 600-800 ARASINDA 5 HAVALANDIRMA TANKI MEVCUT.1 KUM FİLTRE 1 AKTİF KARBON ÜNİTESİ MEVCUT.
SÜREKLİ KABARMA OLUYOR TANKLARDA

Önceki cevapları görüntüle…
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
emreaykusTahmin ettiğim gibi fazla oksijenden dolayı aşırı nitrat birikmesi ve bu sebeple denitrifiksayon işleminin gerçekleşmesi için havuzda anoksik alan kalmadığı çöktürme havuzuna giden çamur orada denitrifikasyona uğruyor olabilir. Denitrifiksayona uğrayan çamur yükselir.

Bunlar tahmin. Bu tahmini doğrulamak için o sıkıntılı havalandırma havuzunun çıkışında nitrat ölçebilirsiniz. Fotoğrafta herhangi bir blower aktivitesi görünmüyor. Blower dur kalklı değil değil mi? Ne sıklıkla çalışıyor?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
emreaykusAnladım. Her soru-cevap konusunda ilk olarak söylediğim gibi "bakılması gereken bir sürü şey var" ama şu anda eldeki verilere göre benim tahminim fazla oksijen sebebiyle nitrifikasyon-denitrifikasyon dengesinin o havuzda bozulması olabilir. Nitrat ölçümü için kit temin edebilirsiniz. Kesinlikle nitrat hatta amonyum ve nitrat beraber bir analiz yapmanızı öneririm. Havuz çıkışında çok düşük amonyum, çok yüksek nitrat ölçülürse bu tahmin doğru çıkar. Aksi bir sonuçta diğer alternatifler sırayla araştırılır.

İmhoff hunisine alınan 1 litrelik örneği bir süre izlediğinizde yükselen çamur ve sonra yükselen çamurun aşağı inmesi gibi durum görüp görmediğinize de bakabilirsiniz.