• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bilirkişi Rapor Formatı

Fulya Ballar Sevinç

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
BASKİ
Arkadaşlar çevre kirliliği ile ilgili bir konuda bilir kişi olarak atandım ama formatı nedir neler yapılması gerekiyor bilmiyorum.Bilen arkadaşlar varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Merhaba 5 sene bilirkişilik yaptım, bu sene başvurmadım. Yakıt masrafın kırtasiye masrafın git gel masraflarını ancak karşılıyor aldığın para, sana bir şey kalmıyor. Kendini geliştirmek adına mantıklı, çok şey görüyorsun araştırıyorsun, çevre mühendisliği bölümü çok ayrıntılı sonuç olarak.
Ancak ben tavsiye etmiyorum, emeğinize değmiyor hele birde il çevre müdürlüğüne karşı rapor yazarsanız, çatışıyorsunuz. Bu da olumsuz bir durum.

bende uzun zamandır bilirkişilik yapan birisi olarak @adacevre 'ye kısmen katılıyorum. eğer mahkemelerin önünü açan aranan, yazdığınız raporlarla davadaki veya soruşturmadaki tıkanıklıkları/belirsizlikleri gideren hakimlerin ve tarafların kafasında ki birçok soruya cevap veren bir bilirkişi olursanız kendinizi geliştirmenin yeni şeyleri öğrenmenin sorun çözmenin verdiği keyfin yanında güzel bir ek geliriniz olabilir. tabiki bunun için çalıştığınız yer/kurum ve insanlarla olan iletişim yeteneğinizde oldukça etkili.

ayrıca @adacevre arkadaşım il çevre müdürlüğüne karşı rapor yazarsanız çatışırsınız düşüncesine katılmıyorum. sevgili arkadaşlar bilirkişilik kamu görevidir. bununla ilgili bilirkişilik kanunu yönetmelikleri vs. vardır. siz bir davada bilirkişilik yaparken kanunen kamu görevlisi sayılıyorsunuz. yazdığınız rapor bilime, fenne, teknik hususlara uygun olarak mahkemeye karşı sorumlusunuz, taraflar sizin ne muhatabınız nede korkmanız yada çekinmeniz gerekenler olmalı. çünkü siz bu işi yaparken kamu görevi yaparak adaleti sağlıyorsunuz. doğru olanın ne olması gerektiğini yazıyorsunuz. bilirkişiler raporlarında hukuki değerlendirme yapamaz. o iş bizim işimiz değildir. avukatların hakimlerin işidir. bilirkişiler olarak dava konusunda bizden istenen hususların mesleki olarak teknik değerlendirmesini yapıyorsunuz. dolayısıyla kimseye karşı değil mahkemeye yardımcı olarak raporlar yazıp doğru karar almasını sağlıyoruz. ayrıca diğer bir hususta olsa il çevrede olsa sonuçta herkesin yanlış yapma, hata yapma potansiyeli var. bizim görevimiz bu yanlışı bilimsel verilerle açıklayarak adaletin yerini bulmasını sağlamak.