• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Binalarda enerji performansı yönetmeliği

Şevkiye Turan

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar yeni yeni ön plana çıkmaya başlayan BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ ile alakalı çevregörevlisi gurubundan Zafer Bey öyle güzel noktalara değinmiş ki, sizlerle paylaşmak istiyorum. BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ nin ilk maddesi (MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı dış iklim şartlarını, iç mekan gereksinimlerini, mahalli şartları ve maliyet etkinliğini de dikkate alarak, bir binanın bütün enerji kullanımlarının değerlendirilmesini sağlayacak hesaplama kurallarının belirlenmesini, birincil enerji ve karbondioksit (CO2) emisyonu açısından sınıflandırılmasını, yeni ve önemli oranda tadilat yapılacak mevcut binalar için minimum enerji performans gereklerinin belirlenmesini, yenilenebilir enerji kaynaklarının uygulanabilirliliğinin değerlendirilmesini, ısıtma ve soğutma sistemlerinin kontrolünü, sera gazı emisyonlarının sınırlandırılmasını, binalarda performans kriterlerinin ve uygulama esaslarının belirlenmesini ve çevrenin korunmasını düzenlemektir.) Çok açık olarak bu işin ÇEVRE MÜHENDİSLERİ TARAFINDAN YAPILMASI GEREKTİĞİNİ tarif etmesine rağmen yetki mimar, inşaat mühendisi, makina mühendisi, elektrik mühendisine verilmiş durumdadır. İlgili muhendislik dallarında okutulan hangi derslere istinaden bu hak verilmiştir. Hiçbirinde bu dersler okutulmamaktadır. ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ TEMEL DERSLERİ ARASINDA TAMDA BUNLAR BULUNMAKTADIR. BİZLER ÇEVRE MÜHENDİSİ OLARAK BU İŞLERİ YAPMAYACAKSAK NELERİ YAPACAĞIZ. BİZİM İŞLERİ YAPACAK BAŞKA MÜHENDİSLİKLER VARSA ONBİNLERCE ÇEVRE MÜHENDİSİ YETİŞTİRMEYE NE GEREK VAR? diyerek tepkisini Bayındırlık ve İskan Bakanlığına internet üzerinden yazılı olarak dile getirmiş.O kendi adına büyük bir adım atmış,bende onu örnek alarak aynı şeyi yaptım. Tepkilerimizin artması halinde bu konudada sesimizi duyurabiliriz. Ayrıca kendisinin bu konudaki yorumlarına da hak vermemek elde değil : "BENİM İŞİM İYİ GERİDE KALANLAR BENİ İLGİLENDİRMEZ DEMEYELİM. ÇEVRE GÖREVLİSİ DİYE BİRŞEY NASIL UYDURULUP BİZLERİN HAKKI ELİNDEN ALINARAK NEREDEYSE YOLDAN GEÇEN HERKESE HAK TANINDIYSA BUNDA DA TAMAMEN DEVRE DIŞI BIRAKILDIK. ARKADAŞLAR DUYARSIZ KALMAYALIM SAYGIN BİR MESLEK HALİNE GELMEK İSTİYORSAK BU MÜCADELEYE KATILALIM. YOKSA BİZLER BÖRTÜ BÖCEKLE UĞRAŞTIĞIMIZ VEDE HİÇBİR İŞE YARAMAYAN, DİĞER MÜHENDİSLİKLERİN YAN DALI OLARAK GÖRÜNMEĞE DEVAM EDERİZ." SİZ NE DERSİNİZ??

Bende bu konuda size katılıyorum. Bunun yanında odamızında bunun farkında olup baskı yapması gerekliydi fakat bizim odamız daha çok eylemlerle uğraştığı için pek vakit ayıramıyor bizim mesleki sorunlarımıza. Onlarıda baskı altında tutmamız gerektiğini düşünüyorum. Herkes elinden geleni yaparsa birlik olabilirsek en azından bir farkındalık yaratabiliriz diye düşünüyorum.

Merhaba. Daha önce hazırlanan taslakta Çevre Mühendisleri de yer alırken yönetmelik çıktığında her zaman başımıza geldiği gibi yine bizi saf dışı bırakmışlar. Sevgili odamız bize yeni iş sahaları açacak yönetmelikler için taslakları takip etmeli ve görüş bildirmeli ki üyelerinin hakları bu şekilde gasp edilmesin. Bu arada Sanayi Enerji Yöneticisi olma hakkı tüm mühendisliklere verilirken bizler Bina Enerji Yöneticisi olmayı da hak ediyoruz. Bu konuda çok geniş bir istihdam oluşacak yakın bir zamanda (Bina Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu hale getirildi). Ve bizler odanın hassasiyet göstermemesinden dolayı yine 1-0 yenik başladık.

Ben çevre mühendisliğinin kazandığımı öğrenince herkes bana geleceğin mesleği gözün aydın çok iyi deyip uğurladılar..evet araştırdım ve gördüm ki gerçekten geleceği meslekleri arasında baş köşede bulanacak bir meslek ...çünkü doğrudan insanın temel gereksinimlerini ilgilendiren kısacası temelinde canlı yaşamınının devamlılığını sağlayan risklerden uzak tutan bir meslek..buna inandım inancımı hala koruyorum..avrupa nasıl meslek diye bi keç araştırma yaptım evet bize gelecek dediklerinin avrupaya geldiğini hatta ilerlediğini anladım ve hayıflanmadım değil..gelecek zaman dilimi bizi es geçerek avrupada mişli geçmiş zamanla karışa dursun ülkede mesleğin hali içler acısı gerçekten..neyse fazla uzatmadan Enerji kiimlik belgesi konusuna gelelim..yakın bi akrabamdan duydum artık binalrın enerji kimlik belgesi almaları gerekiyormuş yoksa yapı ruhsat alamazmış..tamam dedim bu bizim işimiz bizim mesleğimiz dedim ama içmden kaygılanmadım değil..kii kaygımda da haklı çıktım yönetemnliği okuyunca...neyse daha fazla uzatmadan bizden çalınan o geleceğin yetkililerce bir an önce yakasındn tutulup getirilmesi lazım yoksa yarın bizim iin çok geç olacaktır..

Örnek bir talep(/şikayet) maili hazırlarsanız ve nereye yollamamız gerektiğini söylerseniz , kendi aramızda yayıp mailler atabilirz.burada ki yazıları okuduklarını zannetmiyorum. Zafer bey belki bize yardımcı olabilir. Odamızdan hayır yok kabullenip başımızn çaresine bakmamız gerek.

Bu yönetmelik değişmeden evvel bizler yani Çevre mühendisleri bu işi yapıyorduk.Ancak yeni yönetmelikle bizler yapamıyoruz.Çünkü bu yönetmelik bayındırlık bakanlığı (ironi var yani Çevre ve şehircilik bakanlığı) ndan çıktı. Ve odamızın bu konuda hiçbir çalışması yok. Ayrıca yüzme havuzlarında "mesul müdürlük " durumu vardı. O da kalktı kimya ile 2 yıl uğraşan yapabiliyor onuda bu konuda da odamızın hiçbir tavrı yok. Odamız ne yazık ki sadece iktidar karşıtı söylem geliştiriyor. Maalesef meslek haklarımızı pek koruyamıyor. Bu tür değişiklikler yapılabiliyorsa Çevre Görevlisi durumunda da değişiklikler yapılabilir. Hoş bu Çevre danışmanlığı konusunda da sağolsun meslektaşlarımız gerekli ayağa sıkma işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Neyse etik değerleri kaybetmemeye çalışarak aç kalmamanın yollarını araştırmaya devam veya yavaş yavaş etik değerlerden çok cebimize girecek parayla ilgilenmek lazım. Şahsen ben düşünce olarak etik değerleri kaybetmenin bir sakıncası olmadığını düşünmeye başlıyorum. (NOT: Etik değerlerden kastım , mevzuat ve firma çıkarından çok sahış olarak benim ne elde edeceğim!)

Arkadaşlar bizim odamız gerçek bir oda lütfen. Odalık görevini YAN GELİP YATMA YERİ olarak çok iyi şekilde yerine getiriyor. Bazı zamanlarda hükümet karşıtı eylemler, ermeni mezar ziyaretleri, resmi kurumlarda çay içme ziyaretleri ( boynu bükük sesi kısık bir şekilde ) yapılıyor. Bu güne kadar benim çıkarım için hiçbirşey yaptıklarını duymadım. Bilmiyorum suç bizde aslında gerekeni yerine getirmiyoruz ancak bu tür sitelerde yazıyor ve bekliyoruz. Benim davam ekmek davası, mesleğimi icra etmek için odanın yapacaklarını bekleyemem. Sorumlu kişiler odanın başına geçmeli seçim sistemi nasıldır bilmiyorum ama mesleğime faydası olmayan insanların derhal görevinden istifa etmeli işin ehli sadece mesleğinin geleceği için çalışan insanlar başa geçmelidir.

Odanın birde sürekli aidat isteme durumu var az kaldı oda kaydımı sildirecek tim işsiz olduğum bir dönem kayıt dondurma diye bir şey de yok aidat sürekli işliyor. İşleri güçleri Yan gelip Yatmak mı acaba ....
Azda iş alanımızı genişletmeye ve haklarımızı savunmaya çalışsalar ya diğer odalar gibi ....