Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir atıksu arıtma tesisinde kimler çalışır

Konu, 'ARŞİV' kısmında Canan Çırakoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. Canan Çırakoğlu

  Canan Çırakoğlu CMNet Üyesi

  AAT 'sinde çalışan veya çalışması gereken personelle ilgili bir sunum hazırlamaya çalışıyorum.Bununla ilgili bir yönetmelik var mı? Yada Olması gereken nedir sizce ? Öneriniz var mı? Bu personeller nasıl seçilir , nasıl eğitilir, çalışma kuralları nelerdir,başlarında kim durur , gibi konular mesela
   
 2. orhannbjk

  orhannbjk CMNet Üyesi

  1 çevre mühendisi, 1 laborant,1 makina teknikeri, 1 elektrik teknikeri bunlara ilaveten laboratuvara ve teknikerlere yardım edecek kapasiteye sahip elemanlar olmalıdır.Tesisin kapasitesine göre eleman ihtiyacı değişecektir.Eğitim olarak sizin tesisisnze yakın özelliklre sahip bir AAT de staj gibi çalıştırılabilirler.Sorumlu Çevre Mühendisidir.
   
 3. seyaher

  seyaher CMNet Üyesi

  tabiiiki eğer imkan varsa bunların arıtma tesisi operatörlüğü eğitimi almış olması.
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Atıksu arıtma tesisinde yönetici elemanların çevre mühendisi olması ve su kirlenmesi ve su tasfiyesi alanlarında tecrübe ve bilgi birikimine sahip olması gerekir.Diğer elemanlar düzgün yazı yazabilmeli, fiziksel ve biyolojik işlermlerden anlayabilmeli, gemel kimya bilmeli, basit matematiksel işlemlerden anlayabilmeli, kendisinin ve iş arkadaşının emniyetini düşünebilmeli, devamlı yaptığı işlerde aynı hassasiyeti gösterebilmelidir.Bütün elemanlar tesisi meydana getiren herbir ünitenin fonksiyonunu bilmeli ve birbiri ile ilişkilerini kavramalı, çeşitli orgnik ve katı madde yüklemelerinin tesise etkisini öğrenmelidir.Tesis büyüklüğüne göre personel sayısı değişir ama her vardiyaya bir Çevre mühendisi en güzeli olur.Elektirik Teknikeri/teknisyeni, makina teknikeri/teknisyeni ve işçiler olarak ayırabiliriz.Yedek parça için bir ardiye olması ve kayıt edilmesi önemlidir.Çalışma kartları hazırlanmalı, işin önceliği personel ve zaman kavramları gözden geçirilmelidir.
   
 5. Sinan Yıldız

  Sinan Yıldız CMNet Üyesi

  İstediğiniz bilgileri HİKMET TOPRAK hocanın AKTİF ÇAMUR SÜRECİNİN İŞLETİLMESİ kitabında bulabirsiniz...
   
 6. Canan Çırakoğlu

  Canan Çırakoğlu CMNet Üyesi

  teşekkür ederim yorumlarınız için,, sunumumu bitirdim sayılır.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...