• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bir firmada çevre görevlisi olarak işe başlasanız ilk yapacağınız şeyler nelerdir????

Yusuf Gkz

Kayıtlı Kullanıcı
Bizim çevre görevlisi dersinin hocasının sürekli sorduğu bir soru yanıtını burda bulabilmek ümidiyle

Cevap: Bir firmada çevre görevlisi olarak işe başlasanız ilk yapacağınız şeyler nelerdir????

burada çok güzel yanıtlar bulacağınıza eminim.
ben olsam; :) :)
1. masa - bilgisayar - yazıcı ve tlf. isterdim. nitekim istedim ama olmadı. baktım gördüm iş yapamıcam sabah git akşam gel boşuna gitmeyeyim bari dedim. ayrıldım. öyle danışmanlık firmaları var ki arkadaşlar çok çok berbat durumdalar işe başvururken gerçekten benim gibi körlemesine dalmayın. küçük bir tavsiye...

Cevap: Bir firmada çevre görevlisi olarak işe başlasanız ilk yapacağınız şeyler nelerdir????

Çevre görevlisi dersi nedir,içeriğinden bahsedermisin? Zaten bölüm ana konuları ve mevzuat dersi vardır,çevre görevlisi dersi mi olur muş ?? Çok merak ediyorum cevabı..

@tugbaco

Çevre görevliliği artık akademik alanda da kabul gördüyse yazık halimize..

bu ders zaten cevre muhendıslıgı bolumunde acıldı ve secmelı bır dersti bence baska bolumler bu dersi acarsa sorun olur
ders içeriği mevzuatlar izinler nasıl alınır,basvurular nasıl yapılır gibi..
burda işlediğimiz gibi detaylı bi mevzuat içeriği olan dersimizde yoktu bence bu dersin acılması isabetli olmustu

bu arada konu sapmaya başlıyor ..
soruma cevap bulabilmeyi umuyorum

öncelikle firmanın üretim/çalışma alanını kapsayan yönetmelikleri inceler, mevcut durumda yönetmelik kapsamında olan eksiklikleri saptardım. Bunun yanında tabi eğer yoksa çevre izini/lisansı için gerekli olan çalışmalara başlardım. tabi keşke bunlar söylenildiği gibi kolayca, hızlı bir şekilde işlese :)

ben ılk basladıgımda eskı evrakları ınceledım il çevreden gelen yazıları ınceledım , tesısı gezdım cıkan atıklar hangı fırmalara gonderılıyor fırmalar lınslımı degılmı vs. , hangı yonetmelıklere tabı, alınan ızınler suresı bıtenler vs derken ızın lısans ıslemlerı basladı.

Merhabalar;

çevre görevlisi olarak bir işe girdiğinizde büyük bir ihtimalle siz 3. çevre görevlisi olacaksınız. 3 kişiyi tamamladığınıza göre çevre danışmanlık yeterlilik belgesi için müraacatta bulunmalısınız. belgeniz gelene kadar izin ve lisanslarla ilgili 3 yönetmeliği çok iyi okuyup özümseme yapmalısınız. ayrıca bunun yanı sıra tesis ziyaretleri yaparak çevrede hangi sektörler var onu belirlersiniz. tesislerde ne tür atıklar oluşuyor onları belirlersiniz. ve böylece kendinize bir alt yapı oluşturursunuz. yine belgeniz gelene kadar tesislerin atık türlerine göre hangi yönetmeliklere tabi olduğunu çıkartırsınız. aynı şekilde o yönetmelikleri de incelemenizde fayda var çünkü size yol gösterecekler. belgeniz geldikten sonra gittiğiniz tesislere bu sefer belgenizi alarak gidip öncesinde hazırlamış olduğunuz teklifinizle tesis danışmanlığını almaya çalışacaksınız. aldığınızı varsayalım. bundan sonraki aşama gideceğiniz tesislere iç tetkik raporu hazırlayıp tesis hakkında genel bilgileri tek bir yerde toplarsınız. bu rapor sizin işinizi kolaylaştıracaktır. bunların dışında aldığınız tesislerde çevre konulu bir klasör oluşturmalısınız. aynı klasörden bir tane de siz de olmalı dosyalar tesise denetime gelindiğinde yetkililere gösterilmesi gerekmekte. bunun yanı sıra bakanlığın online işlemlerini öğrenip sisteme hangi konularda veri girişi yapılıyorsa bunun tespitini yapmalısınız. yine başta bahsettiğim yönetmeliklerde atık türlerinin sınıfları belirlenmiştir. bunların yorumlanması gerekmektedir. bütün bu saydıklarım dışında belli aralıklarla tesise gidip 1 gün boyunca oranın personeli gibi bulunup çalıştığınızı belgelemelisiniz. danışmanlık aldığınız tesiste ayrıca gördüğünüz eksiklikler varsa bunları tespit edip tutanak tutup tesis yetkilisine teslim etmelisiniz ve yazdığınız eksikliklerin yapılıp yapılmadığını kontrol etmeyi unutmayınız. çünkü bir taraftan tesisler denetlenirken danışmanlık firmaları da denetleniyorlar. tesisinizde ne tür atıklar oluşuyorsa bakanlığın sayfasında yaptıkları işleri belirten lisans almış firmalar bulunmakta yörenizde yakın olan firmalarla iletişime geçip tesisinizle onların arasında tampon oluşturup atıklarının alınması ile ilgili sözleşmeler yapmalısınız. ama bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bir husus şu ki eğer tesisiniz belediye mücavir alanı içinde yer alıyorsa belediyenin çevre müh.ile görüşüp belediye atık yönetim planları kapsamında atıkların toplanması ile ilgili sözleşmeler imzalamış olabilir. atıklarınızı belediyenin imzalamış olduğu firmalara vermek zorundasınız şimdilik aklıma bunlar geliyor.

ama bütün bunların dışında danışmanlık dısarıdan göründüğü kadar kolay değildir. bütün işlerde büyük bir sorumluluk aldığınızı unutmayın.

Not: danışmanlık firmasında 2 aylık bir tecrübem var yanlış olduğumu düşündüğünüz bir nokta varsa lütfen bildiklerinizi paylaşın.
saygılarımla...

@riday
bu yazıyı yeni okuyorum da merak ettim. Ne kadar süre içerisinde tam olarak mevzuatlara, yönetmeliklere, işlere vb. adapte oldunuz acaba? Ben işe başlayalı 2 hafta oldu yardımcı olursanız sevinirim.