• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bir firmada çevre mühendisi olarak başladım. sorumluluklar nelerdir?

A

Anonim (8c30)

herkese merhabalar, bir tesiste çevre mühendisi olarak işe başladım. tesis bulunduğu mevki sebebi ile ÇED evrakı alamıyor. doğal olarak Çevre İzni de yok.
ben burda sistem üzerinden kendimi tesis çevre görevlisi olarak atamalı mıyım?
aylık faaliyet ve iç tetkik yazmalı mıyım?

teşekkürler.

Anonim (8c30)Merhabalar,

Öncelikle yeni işiniz hayırlı olsun. Mevki sorununu çözüp ÇED Belgesi almanız lazım. Daha sonra yapılan faaliyete göre gerekli fiziksel şartları sağladıktan sonra sırayla il müdürlüğü uygunluk yazısına, Geçici faaliyet belgesine ve nihai izin olan çevre izni başvurusu yapmanız gerekir. İl müdürlüğü uygunluk yazısına başvuru yapmadan önce kapasite raporu, ticaret sicil gazetesi, kanal bağlantı izin belgesi vb. belgeleri firma adına tamamlanması gerekir. Başvuruda bu tür belgeler isteniyor.

Eğer firma danışmanlık yardımı almıyorsa ve Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği'nin ek-2 kapsamında yer alıyorsa sizin iç tetkik ve aylık faaliyet raporu hazırlamanız lazım. Eğer çevre yönetimi hizmeti yeterlik belgeniz varsa tesise sistem üzerinden atamanızın yapılması gerekir ve çevre izin süreçlerini sistem üzerinden yürütebilirsiniz.

Ayrıca bazı mevzuatları okumanızı tavsiye ederim. Bunlar;​

1- Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği
2- Atık Yönetimi Yönetmeliği
3- Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği
4- Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği​
5- Sıfır Atık Yönetmeliği
6- Su Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği
7- Çevre Yönetimi Hizmetleri Hakkında Yönetmelik
8- Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği

Arkadaşımızın paylaştığı çalışmada faydalı olacaktır.​

Şimdiden kolaylıklar dilerim.