• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bir İşletmeye Kalite Yönetim Sisteminin Kurulmasının Temel Aşamaları:

Caner İldeş

Kayıtlı Kullanıcı
Bir İşletmeye Kalite Yönetim Sisteminin Kurulmasının Temel Aşamaları:
1. İşletme bünyesinde görevlendirilmek üzere kalite yönetim temsilcisi istihdamı yapılır,
2. Kalite Yönetim Sistemi ile ilgili standardların temini yapılır,
3. İşletmenin kalite politikası ve kalite hedefleri belirlenir ve tüm personel tarafından benimsemesi sağlanır,
4. Tüm personele Kalite Yönetim Temsilcisi (veya anlaşmalı firma) tarafından;
a. kalite yönetim sistemi temel eğitimi,
b. sistemin kurulması ve belgelendirilmesi süreci ile ilgili konularda eğitimler verilir.
5. Standardın ön gördüğü şartlar doğrultusunda zorunlu prosedürler oluşturulur, bunlar;
a. Dokümanları kontrolü
b. Kayıtların kontrolü,
c. Önleyici Faaliyet,
d. Düzeltici Faaliyet,
e. İç Denetim,
f. Uygun olmayan ürün/hizmetin kontrolü, prosedürleridir.
6. Ayrıca diğer destek dokümanları (prosedürler, talimatlar, formlar, plan ve listeler) oluşturulur.
Örneğin; Eğitim prosedürü, Yönetimin gözden geçirmesi prosedürü, iletişim prosedürü, eğitim planı, eğitim katılım listesi, iç yazışma formu v.b…
7. İşletme iş dokümanları (prosedürler, talimatlar, formlar, plan ve listeler) oluşturulur.
Örneğin; Kalibrasyon ve doğrulama prosedürü, bakım onarım prosedürü, iletişim prosedürü, misafirle iletişim talimatı, Misafir İstek Öneri ve Şikayetleri Talimati, Ariza Takip Talimati, Resepsiyon Talimatı, Rezervasyon Talimatı, Kayıp Eşya Talimatı, v.b…
8. Personel Görev tanımları ve organizasyon şeması oluşturulur.
9. Oluşturulan dokümanların onaylanması sağlanır.
10. Onaylanan dokümaların kontrollü dağıtımı (onaylanmış orijinal dokümanın fotokopisi çekilir ve kontrollü kopya yazan tercihen kırmızı renkli kaşe ile kaşelenir ve ilgili bölümlere imza karşılığı adet bazında dağıtımı yapılır.) yapılır.
11. Dokümanların, kayıtların kontrolü yapılır (Rastgele denetimler v.b…).
12. Belirlenmiş personele (tercihen yönetim kadrosu) iç tetkikçi eğitiminin verilmesi.
13. Tüm personele departmanları ile ilgili iş talimatları, kalite hedefleri, kalite politikası, tutulması gereken kayıtlarla ilgili eğitimler verilir.
14. Belgelendirme fimaları ile görüşmeler yapılarak, teklifler alınır.
15. Üst yönetimin kararı ile belgelendirme firması ve belge akreditasyonu belirlenir.
16. Belgelendirme firmasından ön denetim ve belgelendirme denetimi için tarih belirlenir.
17. Sistem doğrulaması yapılır (Madde 7.4.3).
18. Proseslerin geçerli kılması yapılır (Madde 7.5.2).
19. Ölçme, analiz ve iyileştirme yapılır (Madde .
Örneğin: Müşteri memnuniyetini ölçmede kullanılan anketler,
20. İç tetkikçi eğitimi almış belirlenmiş personel tarafından iç denetim yapılır (Madde 8.2.2).
21. İç denetimde belirlenen uygunsuzlukların kapatılması sağlanır.
22. Belgelendirme firması tarafından ön denetim yapılır.
23. Ön denetimde belirlenen uygunsuzlukların kapatılması sağlanır.
24. Belgelendirme firması tarafından ana denetim yapılır.

Caner İLDEŞ
canerildes@canerildes.com
canerildes@gmail.com