• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bir işveren ne ister???

Ercan Koca

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Karadeniz Holding
Değerli meslektaşlarım. Bu soruyu ilk mezun olduğum zamandan beri her zaman kendime sormaktayım. Ama hala mantıklı bir cevap bulamadım. Bir iş mülakatına gittiğimizde işveren sizden şunu şunu yapmanı istiyorum, deneyim istiyorum, sertifika istiyorum, yabancı dil istiyorum, kendini şu konularda geliştirmiş olmanı istiyorum, yurt dışı tecrübesi istiyorum. Tabi bunları yaparken belli bir yaşa gelmemeni istiyorum, şu şartlar altında çalışmanı istiyorum vs. vs. vs. Der de Der... İş veren her zaman bir şeyler ister. Ya arkadaş tamam siz istiyorsunuz da peki bu kadar şey istedikten sonra iş arayana ne vereceksiniz???
Size kendimden bu zamana kadarki görüşme yaptığım mülakatlarla ilgili örnekler vermek istiyorum...
Okuldan yeni mezun oldum ve doğal olarak iş arama sürecim ortaya çıktı. Belli bir süre iş aradım ve herhangi bir geri dönüş olmadı. Daha sonra birkaç yerden arandım ve görüşmeye gittim.
Benden istenilenler:
1- askerlik
2- yabancı dil ( varsa daha fazla, sadece bir tane değil )
3- belge (çevre görevlisi yada c sınıfı gibi )
4-tecrübe
Not: okuldan yeni mezun olduğumu söylememe rağmen
vs vs.
bunlar benden istenilenlerin bir kısmı. neyse bende doğal olarak bunların hiç biri olmadığı için pek olumlu olduğunu düşünmedim.
Bu gibi isteklerin hemen hemen aynısı gittiğim tüm mülakatlarda karşıma çıktı.
Bir gün işverene sordum. Eğer sizin istekleriniz hepsi bende olsaydı bana ne ne gibi sosyal haklar vericeksiniz diye...
Cevabı söyliyeyimmi arkadaşlar.???
asgari ücretten sosyal güvence, 1000 tl maaş (en fazla 1200 duydum). Sabah 8 akşam 7 , haftasonu da cumartesi tüm gün çalışma. ( sağolsunlar pazarı tatil ettiler. ) tabi bazı firmalar 2 haftada bir gün tatil veriyorlar.

İşte arkadaşlar ben bu sorunun cevabını bulamıyorum. BU NEDİR YA?

Ha arkadaşlar tüm işverenler mi böyle tabii ki hayır. Bazıları gerçekten karşındakinin durumunu anlıyor. Yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor. Ama bu çok nadir karşılacağınız bir olay...

Şuan ki halimi söyliyeyim size arkadaşlar. şimdide durum pek farklı değil.
Bende olanlar.
1- Askerliğim bitti
2- Bir yıla yakın yurt içi ve yurt dışı tecrübem var. ( iş güvenliği alanında) + 7 ay çevre danışmanlığı
3- C sınıfı uzmanlık ve çevre görevlisi
vs vs.
Bunları söylediğim zaman da hala eksikleri buluyolar. Ve şuan da 2000 lira bile vermeyi istemiyorlar. :) :)
( Hele ki geçen gün arandığım bir yerden benim istediğim miktarın çok azını vermek istedi ve yemeğin veriliyor yatacak yerde veriliyor, o yüzden çok paraya ihtiyacın olmayacak gibi bir şey söylendi :) :)

Tabi ki hala eksikliklerim var. Çok iyi bir yabancı dilim yok. ( çok iyi seviyede istiyorlar. Yurt içi yada dışı farketmiyor. Raporlama yapacak seviyede profesyonel bir yabancı dil istiyorlar. ) ve şuan yaptığım mülakatlarda da bu sebeple eleniyorum. eksiği bulmayı çok seviyorlar. ama olumlu yanları hiç dillendirme yok.

Evet arkadaşlar yorum sizin. Bir işveren ne ister???