Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Birliğimiz ile SGK arasında protokol imzalandı

Konu, 'ARŞİV' kısmında İbrahim Uysal tarafından paylaşıldı.

 1. İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal CMNet Üyesi

  TMMOB‘de 31 Temmuz 2012 tarihinde gerçekleştirilen imza töreninde protokol TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdür Vekili Cüneyt Olgaç tarafından imzalandı. Törene TMMOB II. Başkanı Züber Akgöl, Yürütme Kurulu Üyeleri H. Can Doğan, Ayşe Işık Ezer ve TMMOB Hukuk Danışmanı Nurten Çağlar Yakış ile SGK Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Dairesi‘nden Yakup Süngü ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Abdulkadir Kulu katıldı.
  Protokole göre, TMMOB her yıl mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin asgari ücret seviyesi belirleyerek Sosyal Güvenlik Kurumu‘na bildirecek. Mühendis, mimar ve şehir plancıları belirlenen asgari ücretin altında çalıştırılamayacak.
  Sosyal güvenlik hakkından yoksun bırakan kayıt dışı istihdam ve emeklilik haklarının eksik tesisine etki eden ücretlerin SGK‘ya eksik bildirimini önlemek amacıyla imzalanan protokolle mühendis, mimar ve şehir plancıların sosyal güvenlik haklarının ihlal edilmesinin önüne geçilmiş olacak.

  Benim anladığım SGK primleri yüksek yatacak ama maaş aynı kalacak?!?
   
 2. Miraç T.

  Miraç T. CMNet Üyesi

  Umarım sadece kağıt üzerinde kalmaz, denetimlerle birlikte sürekli kontrol altında tutulur.
   
 3. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Eğer uygulanırsa güzel bir şey. Çünkü bugün maaşı asgariden yatan bir çok meslektaşımız var aldığı ücret farklı bile olsa. Tabi bu bankalardan kredi almadan tutun da emekliliğe, işsizlik sigortasına kadar bir çok alanda sorun olacak. O yüzden zaten mümkün olduğunca bu konuda işverene izin vermemek gerekiyor. TMMOB ile SGK arasında böyle bir anlaşma olduysa ve uygulanabilirse çok iyi olur.
   
 4. Merve Özkan

  Merve Özkan CMNet Üyesi

  bu protokol ne zaman uygulamaya konulacak bilgisi olan var mı?
   
 5. Fatih Közen

  Fatih Közen CMNet Üyesi

  bu uygulamayı daha öncede duymuştum. aynı iş yerinde farklı iş kollarına aynı ücret ödenemez şeklinde geçiyordu.. buna göre aşcı ve buaşıkcı aynı maası alamaz gibi bir durum olmuştu. işini takip eden muhasebecilerde bunu görüp biz istemeden maaşımızı yüksekten aldığımızı gösterdiler sgk'ya zaten
   
 6. muratcglyn

  muratcglyn CMNet Üyesi

  bu uygulama ne zaman uygulamaya dökülecek ve düşünülen asgari ücret ne olacak bir çok arkadasım yüksek maas almasına rağmen asgari ücretten gösterilmekte maaşı...
   
 7. Ümit Ant

  Ümit Ant CMNet Üyesi

  bu uygulamayla mühendislerin işverene maliyeti yükselecek.ama 800 TL maaşa danışmanlık firmasında çalışan çevre mühendisleri bundan etkilenmez galiba :(( maalesef ağlanacak haldeyiz.çok merak ediyorum, 2.000 TL maaş alan çevre mühendisi var mı?
   
 8. Temel Atik

  Temel Atik CMNet Üyesi

  Biz Çevre Mühendisleri acıların çocuğu Emrah rolünden çıkmadığımız sürece zor o miktar. Ancak patron maaş vermez çalışan alır. Bizler hakkımızı aradığımız ve restimizi çektiğimiz sürece daha fazla bile alınabilir ki örnekleri çok. Ben sizin dediğiniz miktara çalışmam çünkü o paraya daha rahat ve riski az işler var. Patronda bunu bildiği için hakkını verecektir. Yeter ki istemeyi bilelim :kötü:
   
 9. Temel Atik

  Temel Atik CMNet Üyesi

  Ben bazen utanıyorum meslektaşlarımın iş yok bize kötü muamele ediyorlar dediğini duyduğum zamanlarda. Bu onun ayıbıdır çünkü kendini ve mesleğini iyi anlatamamıştır o nedenle bu konuma düşülmüştür.
  Artık bir çevre mühendisininde MÜHENDİS olduğunu kabul etmesi ağırlığını koyması gerekir ve hak ettiği paranın altında çalışmaması gerekir.
   
 10. Ümit Ant

  Ümit Ant CMNet Üyesi

  bu temenniler çok güzel, hepsine katılıyorum.mesleğimizi anlatmaya çalıştığımız kişi yani patron da bir çevre mühendisi.benim sınıf arkadaşım kurduğu firmada bana 800 TL maaş teklif etti.işte buda gerçekler.olması gerekir, yapılması gerekir, biz mühendisiz, bizi kimde yıkamaz diye yola çıktığımızda hep duvara çarpılıyor.pek çok firma zorunlu olmasa çevre mühendisi çalıştırmıyor.zaten istihdamı az olan mesleğimizin sgk primlerinin tam yatırılması ile birlikte iyice azalacağını düşünüyorum.çevre mühendisi çalıştırması zorunlu firmalar hariç.sırf sgk primi tam yatacak diye maaş düşürülmesine bile gidilebilir!bütün bunların mesleğimizi iyi anlatamamakla, ajitasyon yapmakla inanın alakası yok.işveren kendisi çevre mühendisi bile olsa personel maliyetine bakıyor ve minimum giderlerle çalıştırmak istiyor.maalesef bunlar gerçek!
   
 11. Temel Atik

  Temel Atik CMNet Üyesi

  İşte demek istediğim aslında bu firmalarda çalışmamak. Biraz dişimizi sıkmak ( ki bu tek kişinin başarabileceği birşey değil ) daha sonra mecbur kalacaklar. Özellikle yeni mezun arkadaşlar bu konuda dikkatli olmalı sen yenisin al sana bu para diyen firmalara hayır diyebilmeli yada şimdi bu para olur ama 2 ay sonra en az iki katını isterim diyerek işe başlamalı. Danışmanlık yapan arkadaşların ( en az parayı onlar alıyorlar) sorumlu olduğu firmalar ile ilişkilerini iyi tutmaları ve vazgeçilmez olmaları gerekiyor. Bu patron için gözdağıdır ve patron içinde vazgeçilmez olmanın yoludur. Bu sayede istenilen ücretler patrondan zorda olsa alınabilir.
   
  Ümit Ant bunu beğendi.
 12. Orhan Direk

  Orhan Direk CMNet Üyesi

  Arkadaşlar ben bunu 170 sgk yı arayarak sordum ama oradaki hiç kimsenin bu protokolden haberi yok ellerinde resmi bir kayıt olmadığını söylediler,anlaşılan hepsi yapılanların faso fiso.SGK kendi işlerini düzgün yapamıyorki kaldıki bizim sgk ödemelerini kontrol etsin benim sigorta yatanı askeri ücret yatıyor hani nerde bu SGK.
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...