• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bitirme ödevi yardım lütfen

lady

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AQUAMATCH TÜRKİYE
bitirme ödevim bir sanayi kuruluşunda oluşabilicek problemleri çözmeye yardımcı olmak;kereste fabrikasında çevre müh. açısından nasıl problemler oluşabilir??

mevcut kereste fabrikasını mı bitirme konusu olarak ele alacaksınız, yoksa hayali bir fabrika üzerinden mi değerlendireceksiniz?

mevcut kereste fabrikasını,fabrikayı ziyarete gideceğim ama elimde hiç bir bilgi olmadan gitmek istemiyorum:/

Bence en iyi bilgiyi tesisten alabilirsiniz.
  • Tesisten ilk önce almanız gereken mevcutsa iş akım şeması ve fabrika yerleşim planı. Boş gününüz varsa mümkün olduğunca fabrikada bulunmanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.
  • Yerleşim planları üzerinden tezgahlara giren ham madde ve çıkan atıkları tek tek yerleşim planı üzerinde yazmalısınız.
  • Tesiste oluşan atık cinsine göre geri dönüşümlü tehlikeli ya da evsel diye gruplara ayırınız.
  • Çıkan atık cinsine göre aklınıza takılan olursa yardımcı olmaya çalışırım.
Benim de bitirme konum mevcut bir tesiste Çevre Yönetimini oluşturmaktı. Ben de bu şekilde çalışmaya başladım. Tabi bunları bitirdikten sonra yapmanız gereken bir çok iş var

benim bitirme ödevim tam olarak bir sanayi kuruluşunun problemini çözmek onlara bu konuda yardımcı olmak ilk olarak gittiğimde bir probleminiz var mı diye konuya girmeliyim yoksa dediğiniz gibi akış şeması şeklinde mi işe başlamalıyım bu ödevi aynı zamanda tübitak projesi olarakta değerlendireceğim

Bence ilk olarak bu çalışmayı yaptıktan sonra elinize bir fotoğraf makinesi alıp uygunsuzlukları fotoğraflayın. Uygunsuzlukları raporlayıp; ilgili kişiye kendiniz sunun. zaten bunu sunarken onların da fark ettikleri varsa sizinle paylaşabilirler. Çünkü işletmedikler her zaman yoğun oldukları için -maalesef ki- yardımcı olamayabilirler. Rapor aşamasına geldiğinizde ben size format gönderirim.

ilginize çok teşekkür ediyorum dediklerinizi tamamladıktan sonra tekrar yazıcam;)

Fakat tavsiyem şu ki, öncelikle kişisel bağınızın olmadığı bir işletmede bunları uygulamanız güç olabilir..Çünkü o işletme söz konusu çevresel olumsuzlukları sizden gizleyecek yada gizlemeye çalışacaktır. Öncelikle bu çalışmanın yasal anlamda işletmeye herhangi bir olumsuzluk yada cezai işlem getirmeyeceğini ikna etmelisiniz ki size hem gerçekçi hem de dürüst bir şekilde yardımcı olmaya çalışsınlar..Yoksa giren hammadde listesini dahi paylaşmayabilirler, yada eksik bir şekilde bunu size gösterebilirler..

slm.kereste fabrıkası ile iş akım şeması ve ya kereste fabrıkasından çıkan atıklar hakkında bilginiz varmı?