• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bitkisel Atık Yağ Posa Atıkları Hakkında...

alimecetin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Er Esila Çevre Danışmanlık
Merhaba arkadaşlar;
Bitkisel atık yağ posa atıkları tehlikeli atık olarak mı değerlendiriliyor? Eğer öyleyse atık kodu nedir? Yönetmeliğe baktım ancak göremedim. Mevzuattaki yeriyle alakalı yardımcı olursanız sevinirim..Şimdiden teşekkürler:)

Posa atıklarını ilk defa duydum. Ama kullanıldığı için tehlikelidir. Normal tehlikeli atık kodu ile 20.01.26 ile gönderin

Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelikte

02 03

Meyve, sebze, tahıl, yenilebilir yağlar, kakao, kahve, çay ve tütünün hazırlanmasından ve işlenmesinden; konserve üretiminden, maya ve maya özütü üretiminden, molas hazırlanması ve fermantasyonundan kaynaklanan atıklar

02 03 01

Yıkama, temizleme, soyma, santrifüj ve ayırma işlemlerinden kaynaklanan çamurlar

02 03 02

Koruyucu katkı maddelerinden kaynaklanan atıklar

02 03 03

Çözücü ekstraksiyonundan kaynaklanan atıklar

02 03 04

Tüketime ya da işlenmeye uygun olmayan maddeler

02 03 05

İşletme sahası içerisindeki atık su arıtımından kaynaklanan atıklar

02 03 99

Başka bir şekilde tanımlanmamış atıklar
[TBODY] [/TBODY]

Atık yağ ile birlikte 20.01.26 tehlikeli atık olarak gönderin hiç uğraşmayın

İşletmelerde bulunan yağ tutucularında (mutfak kaynaklı) zamanla oluşan bitkisel atık yağ ile kontamine olmuş posalar onu kastetmiştim.

@alimecetin

posa dediğiniz şey yağ tutucuda biriken çamurlar ise
19 02Atıkların Fiziki/Kimyasal Arıtımından Kaynaklanan Atıklar (Krom Giderme, Siyanür Giderme, Nötralizasyon Dahil)
[TBODY] [/TBODY]
19 02 05*Fiziksel ve kimyasal işlemlerden kaynaklanan tehlikeli maddeler içeren çamurlar
[TBODY] [/TBODY]

Merhabalar, yoğunluktan yeni görüyorum kusura bakmayın. Arşive baktım ama yazıyı bulamadım, üzgünüm :(.Zaten firmaya özel olarak cevap verildiği için paylaşmadığımı hatırlıyorum.