• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bitkisel atık yağların bertarafı

Merve Mataracı

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba;
İşletmedeki yemek firması, yemekleri işletmenin bulunduğu arazi içinde bulunan yemekhane binası içinde yapıp daha sonra çıkan bitkisel atık yağları alıp kendi anlaşma yaptığı geri kazanım firmasına götürebilir mi? Yoksa yemekler işletme arazisi içinde yapıldığı için o bitkisel atık yağları işletmenin sözleşme imzaladığı firmaya mı vermesi gerekir? Yemek firmasıyla yapılan sözleşmedeki maddelere yemeklerden çıkan yağların geri kazanımıyla, yemek firması ilgilenecektir diye eklenebilir mi?
Bilgili olan birisi sorumu yanıtlayabilirse sevinirim.Teşekkürler.

Yemek firmasıyla yapılan sözleşmedeki maddelere yemeklerden çıkan yağların geri kazanımıyla, yemek firması ilgilenecektir diye eklenebilir mi?

Evet muhtemelen eklersiniz fakat geri kazanımla ne kadar ilgilenirler tartışılır.

Yemekleri işletmenin bulunduğu arazi içinde bulunan yemekhane binası içinde yapıp daha sonra çıkan bitkisel atık yağları alıp kendi anlaşma yaptığı geri kazanım firmasına götürebilir mi?

Yemek firmasıyla anlaşan kuruluş eğer yemek firmasına engel olmazsa olabilir.

Yinede bu konuyla ilgili çalışan arkadaşlarda cevaplarsa daha sağlıklı olacaktır. Bilginize.. Ben sorularınızın ters yönünde bilgi edinmediğin için bu şekilde cevaplandırdım..

Fatih Bey'in de dediği gibi yemek firmasının geri dönüşümle çok ilgileneceğini sanmıyorum.

Bir proje için gittiğim bir fabrikada fabrikanın kendisi yemekhanedeki atıkların geri kazanımından sorumluydu ve kendi anlaşma yaptığı bir geri dönüşüm firmasına gönderiyordu bitkisel atıkları. Atık yönetimi kapsamında işletme kendi alanındaki her türlü atıkın kontrolünü bizzat kendi yapıyor benim bildiğim.

Eğer yemek firmasının yağları geri dönüşüme gönderdiğinden emin olunsa bile yönetmelik gereği bizim mi geri dönüşümcülere ulaştırmamız gerek.Aslında daha çok öğrenmek istediğim denetimlerde sorun yaşanır mı ? bunu hangi kaynaktan öğrenebilirim ?

Bir tekstil fabrikasının yemekhanesinde oluşan atık bitkisel yağları,yine aynı işletme biyodizel üretiminde kullanırsa yönetmelik gereği aykırı bir durum oluşurmu?
Konu ile ilgili çalışan firmalar gibi lisans almak gerekirmi?

işletme içinde yemek yapıldığı için sorumlu işletme sahibidir. yemekci firma sadece yüklenici. denetim e gelindiği zaman işletme sahibinden bitkisel atık yağları nasıl bertaraf ettiğine dair belge istenir.
bitkisel atık yağlar lisanslı geri dönüşüm firmalarına verilmesi gerekir ve sizin de teslimat sırasında alıdğınız belgeyi saklamanız gereklidir. unutulmaması gereken bir konu artık denetime gelen kişiler geri dönüşüm firmalarının lisanslarını da görmek istiyorlar. çünkü piyasa da atık yağları toplayan bir çok lisansız firma var. o nedenle teslimatınız sırasında lisanlarının da birer örneğini alın.
tabi bitkisel atık yağlarınızı da geri dönüşüm firmasına verene kadar belirli koşullarda saklamanız gerekir. nasıl saklanması gerektiğinin ayrıntıları yönetmlikte var.