Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yürürlükte Bitkisel atık yağların kontrolü yönetmeliği

Konu, 'Çevre Mevzuatı' kısmında Kübra Ertaş tarafından paylaşıldı.

 1. Kübra Ertaş

  Kübra Ertaş CMNet Üyesi

  Resmi Gazete Tarihi: 06.06.2015

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığından:
  BİTKİSEL ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
  BİRİNCİ BÖLÜM
  Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
  Amaç
  MADDE 1 –
  (1) Bu Yönetmeliğin amacı; bitkisel atık yağların oluşumundan bertarafına kadar çevre ve insan sağlığına zarar vermeden yönetiminin sağlanması, yönetiminde gerekli teknik ve idari standartların oluşturulması ve buna yönelik prensip, politika ve programların belirlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. morgul

  morgul CMNet Üyesi

  Mesela a sanayi tesisi b catering şirketi ile anlaşıyor ve a firmasında yemek pişirerek tam zamanlı hizmet veriyor. bu durumda bildirim zorunluluğu a firmasında mi b firmasındamı
   
 3. Yusuf Özkır

  Yusuf Özkır CMNet Üyesi

  sözleşmede nasıl yazdığına bağlı, mevzuat yükümlülüğün yerine getirilmesine bakar, sözleşmede a sanayi tesisi b catering firmasına yüklemiş ise b bildirim yapar hiç değinilmemişse b de dir yükümlülük bence çünkü a sanayi tesisi sözleşmeyi öne atarak yükümlülükten kurtulur diye düşünüyorum.
   
 4. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği, İzin ve Lisans Süreci

  28.07.2015
  Bilindiği üzere, Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği 06.06.2015 tarih ve 29378 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
  Mülga Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında yağ içeriklerinden dolayı bitkisel atık yağ tanımına alınan soap-stock, tank dibi tortular ve yağlı topraklar, yeni yayımlanan Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği ile bu yönetmeliğin kapsamından çıkarılmış olup, söz konusu atıkların tehlikesiz atık olması sebebi ile 17.06.2011 tarihli ve 27967 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği kapsamına alınmıştır.
  Bu çerçevede, Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği’nin, “Mevcut Tesisler” bölümü, Geçici maddesindeki; “Bu Yönetmelik ile yürürlükten kaldırılan Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında soap-stock, tank dibi tortular ve yağlı toprak olarak belirtilen bitkisel atık yağları geri kazanmak/işlemek üzere geçici faaliyet belgesi, çevre lisansı belgesi alan işletmeler belge sürelerinin bitimine kadar faaliyetlerine devam ederler. Bu sürenin sonunda faaliyetlerine devam etmek isteyen işletmeler, belgelerini ilgili mevzuata göre yenilemek zorundadırlar. Başvuru yapma süresi Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği’nde belirtilen süreler dikkate alınarak yapılır.” hükmü gereğince faaliyetlerine devam etmek isteyen bahse konu tesisler, izin ve lisans süreleri bitimi itibari ile Tehlikesiz Atık Geri Kazanım konusunda izin ve lisans sürecinin başlatılması gerekmektedir.

  T.C. ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI - Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü
   
  Burcu Emlek bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.