• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Biyodisk boyutlandırılması

CMNet

Site Kurucusu
merhaba arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var. ELinde biyodısk boyutlandrıması projesı olan var mı, varsa paylaşırsa çok sevinirim.

dbd sistemi için proje yapan varmı arkadaşlar..proje başından sonuna kadar sırasıyla neler yapmak gerekiyor..hangi formüller hangi tablolar kullanılıyor..yardımcı olursanız sevinirim...

ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ'nden (Yayınlanma tarihi: 20 Mart 2010 CUMARTESİ)

2) Döner Biyolojik Disk;

Döner biyolojik disk (biyodisk) sistemleri, mikroorganizmaların üzerinde üremesi için uygun bir yüzeyi sağlayacak şekilde yapılmış, gelen atıksuyun muhtemel korozif özelliğinden etkilenmeyecek, plastik malzemelerin diskler halinde, döner bir şaft (mil) üzerine yerleştirildiği veya içi dolgu malzemesi ile dolu delikli tambur şeklindeki silindirik bir yapıdan oluşmaktadır. Oksijen ihtiyacı, dönme sırasında havadan sağlamaktadır. Disklerin yüzeylerinde mikroorganizmalar biyolojik film oluşturur. Diskler kısmen batırıldıkları için yüzeyde kalan (hava ile temas eden) döngüleri biyofilmlerin oksijen ihtiyacını karşılamaktadır. Biyodisklerde genelde uygulanabilir çaplar 1.5-3.0 m’dir. Şaftın her 1 metresine 2 cm aralıklarla 20-30 adet disk yerleştirilebilir ve uzunluk 6 m’ye kadar çıkabilir. Dolgulu tambur tiplerinde ise istenen toplam dolgu malzemesi yüzeyi sağlanacak şekilde boyutlandırma yapılmaktadır. Döner disk veya tambur şaftlarının her biri ayrı bir silindir haznesine (kanala), % 45’i su içinde batık olacak şekilde monte edilir.

Ayrıca Döner biyodisklerin tipik tasarım kriterleri (Metcalf & Eddy, 2003)

upload_2014-3-18_20-51-54.png

Elimde tasarıma ilişkin tablo, grafik ve formüllerin bulunduğu bir döküman var ancak buraya eklemek bayağı uzun sürecektir. Vaktim olursa onuda paylaşabilirim. Kolay gelsin...

teşekkür ederim..ben de bu bilgilere ve daha fazlasına ulaştım.ancak projelendirmeye girince işin ne kadar ciddi ne kadar yorucu ve kafa karıştırıcı olduğu bir kez daha anlaşılıyor..birkaç kamuda çalışan arkadaştan proje örneği aldım ancak onlarda kopyala yapıştırdan öte değil..oysa en basit ızgara yapısının bile yarım sayfa formülizasyonu var...eğimi yük kayıpları vs.. bu iş aslında çok kompleks..ben dipsiz bir kuyuda kaybolmuş hissediyorum kendimi..arıtım sistemleri maalesef ülkemizde çok yeni ve deneyimlerini paylaşabileceğimiz insan sayısı çok az....yinede teşekkürler...

formülleri merak ettim..kaynağını belirtseniz yeterli...ben bulurum...

Bendeki bilgiler de Dokuz Eylül Üniversitesi'nin yayınladığı "Atıksu Arıtma Sistemlerinin Tasarım Esasları" adlı kitaba ait. Gayet detaylı ve güzel bir şekilde anlatılmış. Eğer kitabı temin etme şansınız varsa göz atmanızı tavsiye ederim. İyi çalışmalar dilerim.