Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Biyogaz tesisinde köpük problemi.

Konu, 'Enerji Kaynakları' kısmında s_zen tarafından paylaşıldı.

 1. s_zen

  s_zen CMNet Üyesi

  Merhabalar ,
  İşlettiğimiz biyogaz tesisinde beslediğimiz atıklardan dolayı köpük oluşumu artış gösterdi bu durumda çürütücüde bulunan emniyet valfini tıkadı ve çürütücü üstünde tabaka oluşturarak gaz çıkışını engelliyor. Elektrik üretiminde ciddi bir azalma var maalesef dışarıdan nasıl müdahale edilebilir yada biyogaz tesisi işleten kişiler bu durumda nasıl bir yol izledi öğrenebilir miyim?
   
 2. Ahmet Başpınar

  Ahmet Başpınar CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Köpük oluşumunun bir çok nedeni olabilir. Aşırı yağ-gres beslemesi, proteinli atık miktarının artması, sıcaklık düşüşünün kontrol edilememesi vs. Eğer köpükler büyük ise karıştırma prosesi ile kırabilirsiniz. (Sirkülasyon pompası ve ya mikseri çalıştırarak) Eğer köpükler ufak ise o zaman filamentli organizmaların varlığından bahsedebiliriz. Bu durumda sistemi yeni atıksu girişini azaltarak sistemden çamur atmayı denemek ya da sisteme bir miktar su basarak karıştırmayı sağlamak faydalı olabilir.
  Oluşan biyogaz bubble'ların içinde hapsolduğu için elektrik üretimi düşebilir. Bu nedenle biyogazın nem alma ünitesinden geçirilmesinde fayda var, onu da hatırlatmak isterim.
  İyi çalışmalar
   
 3. s_zen

  s_zen CMNet Üyesi

  teşekkür ederim Ahmet bey ,şöyle ki atık su arıtma tesisinden gelen gazda herhangi bir sıkıntı yok köpürmede yok fakat katı atık tesisinde besleğimiz atık asidik bir özellik gösterdiğinden dolayı sıcaklığın ve karıştırıcıların etkisiyle gaz çıkan hatları tıkamış ve gaz çıkışını tıkamış şuan karıştırıcılar çalışmıyor köpükte azalma var ama hat tıkalı hala mevcutta 3 çürütücümüz var sadece 1 çürütücümüzde bu durum mevcut.
   
 4. Ahmet Başpınar

  Ahmet Başpınar CMNet Üyesi

  Anlıyorum. Öncelikli konu tıkalı hattın açılması ve bunun en kısa sürede yapılmaması durumunda oluşan biyogaz daha fazla kısmi basınç oluşturacak ve sistemin alkalinite dengesini de bozacaktır. Tıkalı hattın açılması için öncelikle sistemin durdurulması gerekiyor, içerideki gazın mümkünse manuel olarak çekilmesi ve yeterli güvenlik sağlandıktan sonra tıkalı hatta müdahale edilmesi gerekecektir. Köpük kırıcı bazı kimyasallar var onlardan da bir süre sisteme besleyebilirsiniz. Gaz kaçakları çok muhtemel, lütfen tüm güvenlik önlemlerini almaya çalışın ve kesinlikle tek başına bir operatörü müdahale için talimatlandırmayın, çamur sirkülasyon pompalarının bulunduğu yerler genellikle zemin altında ve kapalı alanlarda olduğu için oralara da dikkat edin lütfen.
  İyi çalışmalar.
   
 5. s_zen

  s_zen CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim Ahmet Bey tavsiyenizi tüm titizlikle dikkate alacağım.
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...