• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Biyolojik arıtma

Emine Kale

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
---
Merhaba arkadaşlar 150 m^3/günlük bir biyolojik arıtma tesisimiz var.1000 kişilik bir tesis. Atık suya öncelikle ön havalandırma yapıyoruz.Havalandırma işlemi sırasında da 45 dakika geri besleme yapıp 15 dakika durduruyorum. Ancak Koi değerini düşüremiyorum nasıl yol izleyebilirim?

Genel bilgi verdim sorun soyleyim nasil bi uslup bu anlamadim ki biyolojik aritma diyorum sadece evsel sanayi turuyle ilgisi yok cunku uretimden kaynakli atıksu yok bunun disinda ızgara ön havalandirma havalandirma cokturme den olusan bir biyolojik aritma gunluk imhoff degerleri 150 civari seyrediyor aritma cikis degeri ise koi 600 civari cikiyor akm232 boi ise 250de. aritma hakkinda verebilecegim bilgi bundan ibaret yardimci olacaksaniz duzgun bi uslupla bilmek istediginiz8 sorun derim bu sekilde gereksiz yaklasacaksaniz yardim etmeye calismayin selim bey

Sabah sabah soğuk duş etkisi yapan bu cevaptan sonra kendime geldim :) Emine Hanım çıkış değerlerinizin hepsi yüksek bu da arıtma tesisinizin çalışmadığını gösteriyor. normal şartlarda % 80 civarında bir giderim oranına sahip olmanız gerekiyor. Sanırım MO kaypı yaşamışsınız. size tavsiyem bekletme süresini uzun tutmanız. Yakındaki tesislerden aşı çamuru alarak normal işletme koşullarını sağlayınız. Geri devir oranını kontrol edip MO konsantrasyonunu 2500-3000 MLSS civarında tutmanız gerekiyor..
iyi çalışmalar...

Selim bey aynı etkiyi ben akşam akşam yaşadım değer görmenize gerek yoktu ztn değerlerimin yüksek olduğunu ve çalışmadığını ben söylemiştim :) ön havalandırmada bekletme süremi uzatmayı deniyorum şuan arıtmada teknik sorunlar vardı kapadık yeniden açtık 75 kg kadar bakteri aşılaması yaptık 1 ay geçti ama düzelme göremedim söylediğim gibi 45 dk geri devir yapıp 15 dk bekletiyorum bi saatte. giriş suru değerim de koi için 1400 Gülce Hanım. mikroorganizma değerimin teorik olarak kitaplardan baktığımda 2500 3000 civarı olması gerektiğini biliyorum ama o değerde nasıl tutacağımı bilmiyorum sorun orda :) ek olarak da su sarımtırak bi renkte

Giriş suyunuzun KOİ değeri de evsel suya göre biraz yüksek. Sizin bilginiz dışında kanala prosesten atıksu dökülüyor olabilir mi? (proses suyu yok demişsiniz fakat bir ihtimal olarak soruyorum)
Diğer arkadaşların da söylediği gibi, arıtmayı gerçekleştirebilmeniz için daha fazla mikrooganizmaya ihtiyacınız var. Geri deviri arttırabildiğiniz kadar arttırın ve bakteri aşılamasını tekrar yapın bence.

dökülüyor olamaz sisteme bağlı bir kanal yok. geri deviri durdurmadan yapıyorum şuan ve havalandırmaya almadan dengeleme havuzu var ön havalandırma yaptığımız, bekleme süresini orda uzatmaya başladım bugün. günlük imhoffla su almayada devam ediyorum bakalım nasıl bir ilerleme olcak