Biyolojik atık su arıtımı

Alibey

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Alibey
Merhaba arkadaşlar çalıştığım işletmede bulunan atık su arıtım tesisinde yaşamış olduğum bazı problemler mevcut giderimi için yaptığım girişimler boşa çıkıyor ve düzen sağlamakta zorluk çekiyorum. Problemlerim maddeler halinde aşağıda mevcuttur. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

1- Anaerobik tankta SV30 deneyi yapıldığında 30dk oluşan çamur miktarı zaman geçtikçe azalıyor örnek vermek gerekirse 100 ml/L okunurken 50 dk sonra 80 ml/L okunuyor
2- Lamella tankında 3 plakadan savaklanma olurken 2 tanesinden savaklanma olmuyor.
3- Lamella tankında SV30 deneyinde çökelme olmuyor.Geri devir de SV30 yapıldığında eser miktarda çökme gözlemleniyor.
4- Nitrifikasyon havuzunda SV30 sonuçlarına göre çamur oluşumu yok fakat arıtma verimi mevcut.
5- Son çöktürme tankında çok az miktarda köpük mevcut.
6- Son çöktürme tankında savaklanma yok belli bir bölümden su savakların üstünden geçiyor diğet bölümde su taşkan seviyesine ulaşamıyor.
7- İlk defa bu gün FeCl3 dozlama yaptığım da yumaklaşma oluyor fakat çökme olmuyor.Yumaklar su üzerinde birleşerek kalıyor.
8- Azot giderimi yapamıyorum.
9- Çıkış suyunda sarımsı bir renk mevcut giderim yapamıyorum
Atık Su Arıtım tesisimin verimi :
KOI giderimi : %98.7
Askıda Katı Madde Giderimi: %93

Giriş

Hidroliz

ANAEROBİK

LAMELLA

Anaerobik Geri Devir

Denitrifikasyon

Nitrifikasyon

Son Çöktürme Çıkışı

Aerobik Geri Devir

Debi

KOI: 6935 mg/L
TAKM:490 mg/L
UAKM: 320 mg/L
Ntot: 3,5mg/L
NH4-N:0.9mg/L
PO4-P:3,80mg/L
pH:7,7
UOA:7407mg/L
CA+2:883mg/L
Sıcaklık:16 Derece

KOI: 6200 mg/L
TAKM:520 mg/L
UAKM: 340 mg/L
NH4-N:0,2mg/L
pH:6,9
UOA:6507mg/L
SV30:0,5mL/L
ALKANİTE:1543mg/L
Sıcaklık:39 Derece
PO4-P:3,94mg/L

KOI: 320 mg/L
TAKM:31700 mg/L
UAKM: 3480 mg/L
pH:6,8
UOA:38mg/L
SV30:110mL/L
ALKANİTE:974mg/L
Sıcaklık:37.5Derece
PO4-P:0.97mg/L
CA+2: 344mg/L

KOI: 250 mg/L
TAKM:733 mg/L
UAKM: 366 mg/L
SV30: 0mL/L
PO4-P:0.82mg/L
NH4-N:0,6mg/L
Ntot: 36,1 mg/L

TAKM:3280 mg/L
UAKM: 680 mg/L
SV30: 60mL/L

KOI: 165 mg/L
TAKM:154 mg/L
UAKM: 72 mg/L
PO4-P:0.82mg/L
NH4-N:0,3mg/L
NO3-N:1.6mg/L
NO2-N:16,4mg/L
Ntot: 38,5 mg/L

TAKM:60 mg/L
UAKM: 38mg/L
PO4-P:0.77mg/L
NH4-N:0,81mg/L
NO3-N:3,8mg/L
NO2-N:20,9mg/L
Ca+2:274mg/L
pH:7.8

TAKM:34 mg/L
UAKM: 28 mg/L
PO4-P:1.1mg/L
NH4-N:0,279mg/L
NO3-N:3,2mg/L
Ntot:37.1mg/L
Ca+2:248mg/L
pH:8.0
KOI: 90 mg/L

TAKM:50 mg/L
UAKM: 46 mg/L

Giriş : 175m3/saat

Arkadaşlar bu konu hakkında bilgisi olan yok mu?

ahmetsayar

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
torku
Anaerobik tankta N ve P oranı düşük gibi atıksuya imkanın varsa üre ve dap ver. Azaltabiliyorsan giriş koi si veya giriş debisini düşür biraz. Anaerobik reaktör içi ph ı 7 lerde tutmaya çalış Ali bey. Aerobik tarafına gelirsek büyük ihtimal bakteriler besinsiz kalıyor üreme olmuyor. Aynı şekilde dap ve üre verebilirsin aerobik tanka. Oksijen değeriniz kaç bilmiyorum ama 1.5-2 arasında olması lazım. Anaerobik geri devir akm değeri de çok düşük 31700 mg/l ye 3280 gibi geri devir var çamur kaçağınız mı var?

KS
A

Alibey

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Alibey
Çamur kaçağımız savaklarda ve çıkış suyunda görülmedi. Anaerobik ph 6,7 normal kabul edilir diye biliyorum fakat gelen atık suyumun ph belirsiz geliyor bu gün 7,02 geldi o yüzden müdahale edemiyorum kostik de vermek istemiyorum aerobik tarafta bakteri üretemiyor oluşumun yegane sebebi ço kontrolü yapamıyorum ayrıca otomasyon sistemim maalesef çalışmıyor. 2 gündür hidroliz tankından denitrifikasyona baypas yapıyorum bu günkü ölçümlerde çıkış KOI değerim 45mg/l
TAKM:30 mg/L UAKM: 21 olarak okudum.

maxiimuss

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
güner mühendislik
arkadaşlar biz de firmamız için atık su arıtma işlemi yaptırmak ve bir firma ile çalışmak istiyoruz. İnternetten çok yorum okudum firmalar hakkında ve gözüme şu su arıtma sistemleri firma çarptı. Bu firma ile çalışan firma ya da ürün alan birisi varsa yorum yazabilirmi lütfen. teşekkürler.

gamzesahin58

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Liquittech
Atık su arıtma işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz....

Liquittech (Sıvıtek) Çevre Teknolojileri A.Ş.
Feyzi KEFOĞLU Gsm: 0532 234 84 43

maxiimuss

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
güner mühendislik
Arkadaşlar teşekkürler yardımlarınız için. Ben aşağıdaki firmalardan gerekli desteği aldım ve işimi hallettim. Herkese önerebilirim.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yap veya üye ol.

Net arıtma

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Net arıtma imalat tic ltd şti
Kimyasal ve biyolojik arıtma tesisi montaj kurulum imalatı yapmaktayız. Referanslarımız çok var dilerseniz arıtmanız için bir teklif hazırlaya biliriz. Tesisin nerde konum olarak belki gelip yardımcı olabilirim. Otomasyon olarakta devreye alabiliriz

esra_herdem

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ŞEKER FABRİKASI
merhaba acil yardım istıyorum haftaya denetimimiz var elimizde tkn cihazı tüm çözelt,ler hazır nasıl yapacagız metodumuz ise 4500 norg-b

Net arıtma

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Net arıtma imalat tic ltd şti
Iyi günler dilerseniz size yardımcı olmak isterim

ZekiyeT

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
tavşanlı atık su arıtma
Arkadaşlar merhaba benim çalıştığım biyolojik atık su arıtma tesisinde ise;havalandırma havuzunda biraz açık renkte köpüklenme mevcut.havuzda organizma miktarı fazla.fakat şöyle bir durum var geri devir terfi merkezinde çamur tabanda üstü ise sulu durumda oluyor.yani tanka baktığımda üst tabaka bulanık sulu çamur dipte.bunun sebebi nedir? dekantör havuzuma çamuru alırken fazla çamur pompasından çamur ara ara seyreltik şekilde geliyor. yardımcı olabilirseniz sevinirim. iyi çalışmalar

cm.mervan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
zekiye hanım , köpük olması gayet normal . Mikroorganizma yaşamından kaynaklı oluşabilir , gelen atıksu içerisinde bulunan organik ve inorganik bileşiklere bağlı olarak bu tür köpüklerin oluşması normaldir. Sadece köpüklenmenin aşırı ve renginin koyu renkte olması sıkıntı yaratabilir. Diğer söylediğiniz gayet normal çünkü zaten geri devir çamuru ,floklaşan mikroorganizmanın geri çevrilmesi sistemde dengelenmesi demektir. çökmesi gayet normal . Çamurunuzun seyreltik gelmesinin bir nedeni kullanmış olduğunuz flok yapıcı kimyasalınız olabilir. Poli ise anynik* katyonik olmasına ve yoğunluğuna bakmalısınız. Kolay gelsin. Kısacası tesisinizde çok büyük sorun yok :)

Su mercimeği aslında oksijen seviyesi yüksek olan sularda yaşabilen bir canlıdır. Sizin çöktürme havuzunuzda bulunan bu canlı hem suyun kalitesini arıttırmaktadır , hem de suyunuzun oksijen seviyesinin gayet iyi olduğunu gösterir. Bu her tesiste olmuyor , bence kıymetini bilin :)))

Su mercimeği aslında oksijen seviyesi yüksek olan sularda yaşabilen bir canlıdır. Sizin çöktürme havuzunuzda bulunan bu canlı hem suyun kalitesini arıttırmaktadır , hem de suyunuzun oksijen seviyesinin gayet iyi olduğunu gösterir. Bu her tesiste olmuyor , bence kıymetini bilin :)))

zekiye hanım organizma yaşlı olsa , o çökmeyi göremezsiniz. yüzmeye kokmaya başlar. köpük vb olaylar arıtma tesislerinde olabiliecek şeyler. Dikakt edeceğiiz noktalar ;
1. Çöktürme havuzunda mikoorganizma kaçışı var mı ?
2. Havalandırma Havuzndaki SVI seviyesi.
3. Geri devir oranın ve buna bağlı çamur çekimin
bu yazdığım 3 madde biribrine bağlıdır ve bunları dengede tutabilirsen tesiste çok büyük sorun yaşamazsın . :)

Mustafa Bolat

Kayıtlı Kullanıcı
yakın zamanda geri devir oranı ile oynadınız mı veya pompalar nominal basma debilerini basabiliyor mu veya hatta bir tıkanıklık mevcut mu ? hat üzerinde kelebek vana mı var ?

ZekiyeT

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
tavşanlı atık su arıtma
geri devir oranımız uzunca süredir aynı.arada fazla çamur pompası su kaçağı arızası verip lokale düşüyor pompalar.sadece tek pompa %100 olarak alıyorum fazla çamuru.basma debilerinde basıyor

Mustafa Bolat

Kayıtlı Kullanıcı
peki bu durum uzun zamandır mı var yoksa anlık bir durum mu ,? çökeltim havuzu nasıl kaçak filan var mı ?

Onur Altun

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Orman ve Su İşleri Bakanlığı
@ZekiyeT

merhaba;
Eğer sisteminizde köpüklenme sorunu var ise size önerim ilk yapılacak işlerden bir tanesi biyolojik havalandırma havuzundan hem havuz oksijenirken hem de stabil durumda iken numune alınarak mikrobiyolojik analiz yapmak olacaktır. bu kısımda flamentli ve diğer bakteri türlerinin varlığını bulmanızda fayda vardır. flamentli bakteriler fazla ise köpüklenme bundandır diyebilirsiniz. buna göre geri devir ve çamur çekimini ayarlayabilirsiniz. havuzda çamur miktarı fazla demişsiniz. buna göre çamur çekimi arttırılabilir.
2. olarak nitrifikasyona göre oksijen miktarını ayarlamanızı öneririm. ama anladığım kadarıyla bakteri yoğunluğu aktif değil flamentli bakteriler daha fazla diye düşünüyorum.
çamur pompasından çamurun seyreltik gelmesinin temel sebebi de ilk etapta söylediğim sorunun temel kaynağı. bunun için çamuru çamur yoğunlaştırma tankında daha fazla bekletip oksijenlendirmenizle ve daha yoğun çamur elde etmenizle çözülecektir.

kolay gelsin...

ZekiyeT

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
tavşanlı atık su arıtma
Onur Bey aslında çamuru haftada max. 2 kez alıyoruz.bu paylaştığım görsel geri terfi merkezinde bulunan fazla çamur pompasından.şu an görseldeki havuz ise dekantör besleme havuzu.bu şekilde seyreltik geliyor.havalandırma havuzu organizması ise ortalama 500 ml.

Ekli dosyalar

Önceki cevapları görüntüle…

ZekiyeT

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
tavşanlı atık su arıtma
@Onur Altun Günlük debimiz 8000-9000 m3 şeklinde olup koi 600 civarı.500 mlss dediğimiz ise imhoff deneyindeki organizmamız.havalandırma havuzu mlss miz ise 3000-4000 arasında değişkenlik gösteriyor.

Onur Altun

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Orman ve Su İşleri Bakanlığı
@ZekiyeT SVI değeriniz 140-150 civarında bir şey çıkıyor ki buda çökelme problemi olan çamur sınıfında. organik yük bu debide uygun. ilk mesajda dediğim gibi mikrobiyolojik analiz yapmanız gerekecek. sistemi inhibe eden bakteriler vardır diye düşünüyorum. bu durum sizin son çöktürme tankında sıkıntıya neden olur. çamur kaçakları olması muhtemeldir.

atıksu kentsel mi endüstriyel mi acaba?

ZekiyeT

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
tavşanlı atık su arıtma
@Mustafa Bolat bir kaç aydır bu sorunu yaşıyoruz. organizmamızın yaşlı olduğunu düşünmüştük çamur alımı ne kadar yaparsak yapalım yeterli gelmiyor. üreme sürekli olarak mevcut. çökeltim havuzunda herhangi bir kaçak söz konusu değil

Alibey

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Alibey
öncelikle atık suya endüstriyel kimyasal karışma var mı kontrol et sonra bakteri türünün kontrolünü yap ve nitrifikasyon havuzunda çözünmüş o2 2-4 mg/l arasında tutmaya gayret göster. çökeltim havuzunda kaçak söz konusu olursa alüminyum sülfat veya FeCl3 ile çöktürmeyi hızlandırarak hızlı reaksiyon alabilirsin.

Ferhat Sime

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
öğrenci
Türkiye de ve yurt dışında anahtar teslimi işler yapmakla birlikte eğitim ve işletme rehberliği yapıyoruz.

@ZekiyeT Arıtma gece çalışıyor mu acaba? geri devir pompaları flatör veya sıvı seviye vb çalışma prensibi ne ? (çamur üretimi az ise çok beklemeden kaynaklana bilir aslında sistem gece kapanmıyorsa köpük nedeni geri devirde bulanan çamurun beklemesi olabilir.)

maxiimuss

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
güner mühendislik
Ben şahsen
bu firmadan satın aldım uzun süredir kullanıyorum bir sorun yaşamadım. Tavsiye edebilirim.

s.arslanagzi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
merhabalar, tesis dizayn kriteri: 8900 m3/gün olan ancak son 2 aydır 12-13.000 m3/gün debi alıyoruz. ve giriş analizlerinde KOİ birgün 400-500 lerdeyken ertesi gün 200-300 civarına düşmektedir. Havanlandırma havuzlarının ortalaması AKM:3200 mg/L ,UAKM: 2300 mg/L civarında SV: 300-350 arasında. son çöktürme havuzunun üstünde artık çok çok kalın bir tabaka çamur var. imhoff analizinde de çamuru koyar koymaz dibe çöküyor ancak üstte hiç çökelmeyen bir tabaka var. Havalandırma havuzu oksijen değeri de artmıyor max kapasite çalışmasına rağmen. ne yapmam gerekir?

KubilayDuman

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Della Plastik San. Tic. Ltd. Şti.
Arıtma tesisinin dizayn kapasitesinin yaklaşık 1,5 katı debi geliyor. Bu yüzden havalandırma kapasiteniz tam kapasite çalışsa da oksijen yetmiyor. Bakteriler havasız kalıyor.
KOİ değeriniz değişken olması ise bazen seyreltik sular yağmur suyu vb. suların fazla olmasından kaynaklı olur.
Çamur Hacim İndeksinin (SVI) değeriniz çok fazla ideal olanı 100-150 değerinde olması gerekirken sizde 300-350 yani şişkin çamur sorununuz var. Bu da filametli bakterinizin fazla olduğu gösterir.

Öneriler;

Benim görüşüm tesis kapasite kadar suyu tesise alın fazla suyu by-pass edin ve tüm bu sorunlarınızı tesis kendi tasarım debisinde çalışırken tekrar gözden geçirin daha sonra tekrar konuşalım

Öztürk Kaldı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AYDIN ASKİ
Ekli dosyayı görüntüle 22972

Arkadaşlar son çökeltim havuzunda bu problem bulunmaktadır. Tesise gelen atıksu hem dengeleme hem ön çökeltim hemde havalandırma havuzunda blower la hava verilmekte, bu doğru bir ugulamamı, ayrıca tesis ormanlık alanda çevre etkisi olabilir mi teşekkürler

Önceki cevapları görüntüle…

senaslan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Öğrenci
@KubilayDuman Merhabalar Kubilay Bey,
Öncelikle Çevre Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.Bir şey sormak istiyorum; Dengeleme havuzunda blower neden kullanılır,sadece tabana mikser kullanılması yeterli olmaz mı? Kafama takıldı sormak istedim.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

KubilayDuman

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Della Plastik San. Tic. Ltd. Şti.
@senaslan Havuzda Anaerobik şartlar oluşmasın ve çamur çökmesini engellemek için kullanılır. Mikser çökme problemini ortadan kaldırır ama dengeleme havuzundaki bekletme süresi çok işe anaerobik şartlar oluşur. Bunu kullanmak içinde atıksuya hava vermek gerekir. Ama bu hava miktarı havalandırma havuzdaki miktardan çok daha düşüktür.

s.arslanagzi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
KOİ dalgalanması aynı hava koşullarında yağmursuz bir hafta da bile dalgalanıyor ki onu geçtim yağmurlu günlerde bazen KOİ yüksek oluyor birleşik sistem olduğu için boru da biriken pisliği de alıp geldiği için su.

SVI seviyesi yüksek farkındayım ancak MLSS miktarını düşürdüğüm anda F/M oranını tutturamıyorum bu sefer. Mikroorganizma sayım düşük besin oranı yüksek oluyor. ayrıca by-pass yapmam yasal bir problem il müdürlüğü ile kabul etmezler yani ben bu suyu almıyor tesis kapasitemi aşıyor dediğimde. başka bir yöntem çözüm bulmam lazım.

bu iğne uçlu flok problemini nasıl çözebilirim? imhoff da yüzen çamur tabasını.

geri devir oranını arttırdım belki etki eder diye ama o da havalandırma havuzun oksijen seviyesini iyice düşürüyor. acaba geri deviri düşürerek bu ipliksi bakterilerden kurtulabilir miyim?