• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Biyolojik atık su arıtımı

Ali G.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Alibey
Merhaba arkadaşlar çalıştığım işletmede bulunan atık su arıtım tesisinde yaşamış olduğum bazı problemler mevcut giderimi için yaptığım girişimler boşa çıkıyor ve düzen sağlamakta zorluk çekiyorum. Problemlerim maddeler halinde aşağıda mevcuttur. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

1- Anaerobik tankta SV30 deneyi yapıldığında 30dk oluşan çamur miktarı zaman geçtikçe azalıyor örnek vermek gerekirse 100 ml/L okunurken 50 dk sonra 80 ml/L okunuyor
2- Lamella tankında 3 plakadan savaklanma olurken 2 tanesinden savaklanma olmuyor.
3- Lamella tankında SV30 deneyinde çökelme olmuyor.Geri devir de SV30 yapıldığında eser miktarda çökme gözlemleniyor.
4- Nitrifikasyon havuzunda SV30 sonuçlarına göre çamur oluşumu yok fakat arıtma verimi mevcut.
5- Son çöktürme tankında çok az miktarda köpük mevcut.
6- Son çöktürme tankında savaklanma yok belli bir bölümden su savakların üstünden geçiyor diğet bölümde su taşkan seviyesine ulaşamıyor.
7- İlk defa bu gün FeCl3 dozlama yaptığım da yumaklaşma oluyor fakat çökme olmuyor.Yumaklar su üzerinde birleşerek kalıyor.
8- Azot giderimi yapamıyorum.
9- Çıkış suyunda sarımsı bir renk mevcut giderim yapamıyorum
Atık Su Arıtım tesisimin verimi :
KOI giderimi : %98.7
Askıda Katı Madde Giderimi: %93

Giriş

Hidroliz

ANAEROBİK

LAMELLA

Anaerobik Geri Devir

Denitrifikasyon

Nitrifikasyon

Son Çöktürme Çıkışı

Aerobik Geri Devir

Debi

KOI: 6935 mg/L
TAKM:490 mg/L
UAKM: 320 mg/L
Ntot: 3,5mg/L
NH4-N:0.9mg/L
PO4-P:3,80mg/L
pH:7,7
UOA:7407mg/L
CA+2:883mg/L
Sıcaklık:16 Derece

KOI: 6200 mg/L
TAKM:520 mg/L
UAKM: 340 mg/L
NH4-N:0,2mg/L
pH:6,9
UOA:6507mg/L
SV30:0,5mL/L
ALKANİTE:1543mg/L
Sıcaklık:39 Derece
PO4-P:3,94mg/L

KOI: 320 mg/L
TAKM:31700 mg/L
UAKM: 3480 mg/L
pH:6,8
UOA:38mg/L
SV30:110mL/L
ALKANİTE:974mg/L
Sıcaklık:37.5Derece
PO4-P:0.97mg/L
CA+2: 344mg/L

KOI: 250 mg/L
TAKM:733 mg/L
UAKM: 366 mg/L
SV30: 0mL/L
PO4-P:0.82mg/L
NH4-N:0,6mg/L
Ntot: 36,1 mg/L

TAKM:3280 mg/L
UAKM: 680 mg/L
SV30: 60mL/L

KOI: 165 mg/L
TAKM:154 mg/L
UAKM: 72 mg/L
PO4-P:0.82mg/L
NH4-N:0,3mg/L
NO3-N:1.6mg/L
NO2-N:16,4mg/L
Ntot: 38,5 mg/L

TAKM:60 mg/L
UAKM: 38mg/L
PO4-P:0.77mg/L
NH4-N:0,81mg/L
NO3-N:3,8mg/L
NO2-N:20,9mg/L
Ca+2:274mg/L
pH:7.8

TAKM:34 mg/L
UAKM: 28 mg/L
PO4-P:1.1mg/L
NH4-N:0,279mg/L
NO3-N:3,2mg/L
Ntot:37.1mg/L
Ca+2:248mg/L
pH:8.0
KOI: 90 mg/L

TAKM:50 mg/L
UAKM: 46 mg/L

Giriş : 175m3/saat

Arkadaşlar bu konu hakkında bilgisi olan yok mu?

Anaerobik tankta N ve P oranı düşük gibi atıksuya imkanın varsa üre ve dap ver. Azaltabiliyorsan giriş koi si veya giriş debisini düşür biraz. Anaerobik reaktör içi ph ı 7 lerde tutmaya çalış Ali bey. Aerobik tarafına gelirsek büyük ihtimal bakteriler besinsiz kalıyor üreme olmuyor. Aynı şekilde dap ve üre verebilirsin aerobik tanka. Oksijen değeriniz kaç bilmiyorum ama 1.5-2 arasında olması lazım. Anaerobik geri devir akm değeri de çok düşük 31700 mg/l ye 3280 gibi geri devir var çamur kaçağınız mı var?

Çamur kaçağımız savaklarda ve çıkış suyunda görülmedi. Anaerobik ph 6,7 normal kabul edilir diye biliyorum fakat gelen atık suyumun ph belirsiz geliyor bu gün 7,02 geldi o yüzden müdahale edemiyorum kostik de vermek istemiyorum aerobik tarafta bakteri üretemiyor oluşumun yegane sebebi ço kontrolü yapamıyorum ayrıca otomasyon sistemim maalesef çalışmıyor. 2 gündür hidroliz tankından denitrifikasyona baypas yapıyorum bu günkü ölçümlerde çıkış KOI değerim 45mg/l
TAKM:30 mg/L UAKM: 21 olarak okudum.

arkadaşlar biz de firmamız için atık su arıtma işlemi yaptırmak ve bir firma ile çalışmak istiyoruz. İnternetten çok yorum okudum firmalar hakkında ve gözüme şu su arıtma sistemleri firma çarptı. Bu firma ile çalışan firma ya da ürün alan birisi varsa yorum yazabilirmi lütfen. teşekkürler.

Kimyasal ve biyolojik arıtma tesisi montaj kurulum imalatı yapmaktayız. Referanslarımız çok var dilerseniz arıtmanız için bir teklif hazırlaya biliriz. Tesisin nerde konum olarak belki gelip yardımcı olabilirim. Otomasyon olarakta devreye alabiliriz

Arkadaşlar merhaba benim çalıştığım biyolojik atık su arıtma tesisinde ise;havalandırma havuzunda biraz açık renkte köpüklenme mevcut.havuzda organizma miktarı fazla.fakat şöyle bir durum var geri devir terfi merkezinde çamur tabanda üstü ise sulu durumda oluyor.yani tanka baktığımda üst tabaka bulanık sulu çamur dipte.bunun sebebi nedir? dekantör havuzuma çamuru alırken fazla çamur pompasından çamur ara ara seyreltik şekilde geliyor. yardımcı olabilirseniz sevinirim. iyi çalışmalar

yakın zamanda geri devir oranı ile oynadınız mı veya pompalar nominal basma debilerini basabiliyor mu veya hatta bir tıkanıklık mevcut mu ? hat üzerinde kelebek vana mı var ?

geri devir oranımız uzunca süredir aynı.arada fazla çamur pompası su kaçağı arızası verip lokale düşüyor pompalar.sadece tek pompa %100 olarak alıyorum fazla çamuru.basma debilerinde basıyor

@ZekiyeT

merhaba;
Eğer sisteminizde köpüklenme sorunu var ise size önerim ilk yapılacak işlerden bir tanesi biyolojik havalandırma havuzundan hem havuz oksijenirken hem de stabil durumda iken numune alınarak mikrobiyolojik analiz yapmak olacaktır. bu kısımda flamentli ve diğer bakteri türlerinin varlığını bulmanızda fayda vardır. flamentli bakteriler fazla ise köpüklenme bundandır diyebilirsiniz. buna göre geri devir ve çamur çekimini ayarlayabilirsiniz. havuzda çamur miktarı fazla demişsiniz. buna göre çamur çekimi arttırılabilir.
2. olarak nitrifikasyona göre oksijen miktarını ayarlamanızı öneririm. ama anladığım kadarıyla bakteri yoğunluğu aktif değil flamentli bakteriler daha fazla diye düşünüyorum.
çamur pompasından çamurun seyreltik gelmesinin temel sebebi de ilk etapta söylediğim sorunun temel kaynağı. bunun için çamuru çamur yoğunlaştırma tankında daha fazla bekletip oksijenlendirmenizle ve daha yoğun çamur elde etmenizle çözülecektir.

kolay gelsin...

@Mustafa Bolat bir kaç aydır bu sorunu yaşıyoruz. organizmamızın yaşlı olduğunu düşünmüştük çamur alımı ne kadar yaparsak yapalım yeterli gelmiyor. üreme sürekli olarak mevcut. çökeltim havuzunda herhangi bir kaçak söz konusu değil

Türkiye de ve yurt dışında anahtar teslimi işler yapmakla birlikte eğitim ve işletme rehberliği yapıyoruz.

@ZekiyeT Arıtma gece çalışıyor mu acaba? geri devir pompaları flatör veya sıvı seviye vb çalışma prensibi ne ? (çamur üretimi az ise çok beklemeden kaynaklana bilir aslında sistem gece kapanmıyorsa köpük nedeni geri devirde bulanan çamurun beklemesi olabilir.)

merhaba acil yardım istıyorum haftaya denetimimiz var elimizde tkn cihazı tüm çözelt,ler hazır nasıl yapacagız metodumuz ise 4500 norg-b

Onur Bey aslında çamuru haftada max. 2 kez alıyoruz.bu paylaştığım görsel geri terfi merkezinde bulunan fazla çamur pompasından.şu an görseldeki havuz ise dekantör besleme havuzu.bu şekilde seyreltik geliyor.havalandırma havuzu organizması ise ortalama 500 ml.

Ekli dosyalar

• IMG_7963.JPG
    IMG_7963.JPG
    63.5 KB · Görüntüleme: 81
Zekiye hanım görselde göründüğü üzere çamur yoğunluğu çok az. havalandırma havuzu organizması 500 ml dediğiniz şeyi anlamadım.? mlss ise çok az bunu arttırmanız lazım. gelen kirlilik yükleri ve debi bilgilerini gönderirseniz daha net bir şey söyleyebilirim. haftada 2 kez çamur çekimi az ama buna rağmen seyreltik gelmesi anlamsız geliyor bana. bu bilgileri gönderin ona göre bakalım ;)

@Onur Altun Günlük debimiz 8000-9000 m3 şeklinde olup koi 600 civarı.500 mlss dediğimiz ise imhoff deneyindeki organizmamız.havalandırma havuzu mlss miz ise 3000-4000 arasında değişkenlik gösteriyor.