Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bor yağı hakkında

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında lutfi.polat tarafından paylaşıldı.

 1. lutfi.polat

  lutfi.polat CMNet Üyesi

  Makinalarda kullanılan bor yağı hakkında nasıl bir yöntem uygulayarak atabiliriz? Standartı var mı dır? geri dönüşüm olarak neler uygulanmalıdır kısaca bilgi verirmisiniz?
   
 2. Canan Erkan

  Canan Erkan CMNet Üyesi

  Bor yağı geri kazanımı konusunda CARDEV firmasıyla görüşebilirsiniz. Bu sistemi Türkiyede kullanan biri izmir'de diğeri İstanbul'da 2 şirket var. Çalışma prensibinde havalandırma ve ozonlama yapılarak tekrar kullanımı sağlanıyor.
   
 3. lutfi.polat

  lutfi.polat CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim bilgileriniz için. size kısa bir soru sormak istiyorum havalandırma ve ozonloma derken nasıl bir yöntem şeklidir. kusura bakmayın bu konu hakkında fazla bilgim olmadığı için soruyorum. Bir de bunlarla ilgili bir standart varmıdır?
   
 4. Canan Erkan

  Canan Erkan CMNet Üyesi

  Paket arıtma gibi düşünün tanklarda havalandırma yapılıyor üst kısma çıkan köpükler ve kirli kısım sıyrılıyor kirli yağ biriktirme tankına gidiyor. son tankta ozonlama yapılıp bakteriler öldürülüyor kirli kısmın bertarafı gerekiyor temiz kısım kullanılıyor. Fakat şöyle bir şeyi vardı bor yağı dereceleri var kullanım için arıtmadan çıkan yağ derecesi 0 oluyor. yükseltmek için yeni bor yağı bildiğim kadarıyla 12 derecesi . Yeni yağ varili bağlanıyor isteğe göre 3 farklı derece yağ ayarlanıyor ve benzin pompası gibi bir pompayla varile alınabiliyor. Eksik anlatmış olabilirim stajdayken kurulumunda bulunmuştum. Bu konuda çalışan arkadaşlar daha detaylı bilgi vereceklerdir.
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bor yağı delme kesme işlemlerinde soğutma için kullanılan suyun metal yüzeylerde oksitlenmeye neden olması yüzünden soğutma suyunda katkı olarak kullanılıyormuş. metale yapışıp ara yüzey oluşturuyormuş suyun temasını azaltıyormuş. bor elementi içermiyormuş. ingilizce bore/delmek fiilinden geliyormuş adı.
   
 6. munireacr

  munireacr CMNet Üyesi

  Atık yağ geri kazanım firmalarına verebilirsiniz ancak her geri kazanım firması bu yağı almak istemeyecektir. Çünkü bor yağı %95 su, %4 yağ, %1 emülgatörden oluşur,%4 yağı geri kazanmak çok karlı bir iş değildir. ayrıca bor yağını kimyasal arıtma yöntemi veya biyolojik arıtma yöntemleri ile arıtılması güçtür.(denedim...) İzmir'deki firma kabul edecektir.
   
  Emre Efe bunu beğendi.
 7. savaskolay67

  savaskolay67 CMNet Üyesi

  MRB Arkadaşlar

  Bor yağı tarzı atıklar, sene başına kadar geri dönüşüm firmaları tarafından alınıyordu, sonrasında bakanlık konu ile ilgili çalışma başlattı ve içerisinde barındırdığı su oranının yüksek olması nedeniyle bu işlemi gerçekleştiren geri dönüşüm firmalarının bor yağı kodunu (13 05 07) iptal etti, bakanlığının bu konudaki görüşü bor yağı tarzı atıkların bertarafa gönderilmesidir,

  Bu konuda sıkıntısı olan arkadaşlarımız var ise yardımcı olabilirim
   
 8. Gizem Özenç

  Gizem Özenç CMNet Üyesi

  Bildiğim kadarıyla bor yağı cnc tezgahlarından çıkıyor, ara depolama tesislerine veriliyor bunun içinde lisanslı firmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Bu firmalar size ulusal atık taşıma formu verecektir bu formla bakanlığa çıkış yapmanız gerekmektedir.
   
 9. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Bor yağ hangi kategoride değerlendiriliyor. 1 diye biliyorum ama.
   
 10. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  kesinlikle 3.kategori ve bertaraf... bakanlık görüşü vardır...
   
  Emre Efe bunu beğendi.
 11. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Emin misiniz? Biz bor yağ alımı ile ilgili sözleşme yapmışız.

  "1.1 Atık Üretici Şirket, atık yağların kontrolü yönetmeliği ve sair mevzuat uyarınca belirlenen
  kurum / kuruluşlar aracılığı ile atıklarının 1. ve 2. kategoride çıkması halinde analizini yaptıracaktır. Analiz sonucunda 1. ve 2. kategori çıkmayan atıklar Geri Kazanım Tesisi tarafından alınmayacaktır."

  diye bir madde var. Demekki 3. kategori değil, çünkü biz veriyoruz oraya.
   
 12. Elif Cihan

  Elif Cihan CMNet Üyesi

  bakanlığın görüşünü paylaşabilir misiniz acaba
   
  Funda Saltık bunu beğendi.
 13. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Bir kaç analiz sonucunun 1.sınıf olarak çıktığını bazı firmalardan duymuştum. Ancak su konsantrasyonu çok olduğu için 3. sınıf çıkması bana çok zor gözüküyor. Ancak 3. sınıf bir yağı su ile karıştırdıktan sonra yanlış tanımlamala çıkartılabilir gibi geliyor :)

  İyi haftalar dilerim
   
  Funda Saltık bunu beğendi.
 14. Erhan Güler

  Erhan Güler CMNet Üyesi

  http://www.ebso.org.tr/icerik.php?s_no=3402
  Ege Bölgesi Sanayi Odasının yazısına cevaben gelen Bakanlık yazısı mevcut. R5 geri kazanım lisansı olan 12 li kodlar ile alınması gerektiği görüşü var. Fakat böyle bir geri kazanım, geri dönüşüm firması mevcut mu? Bertaraf edecek firmalar mevcut fakat diğer firmalar nerededir? 12 01 09 kodlu taşlama sıvısı atığını bu firmalara gönderme şansımız var mı? Ayrıca yağlı su karışımı konusunda nasıl bir yol izleyebiliriz, hangi kodla çıkar, arıtmı maliyetli midir?
   
 15. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  msds' lerini inceleyiniz. Orada bertaraf bilgileri kısmında hangi kod ile bertaraf edilmesi gerektiği yazar. Sudan ayırma gibi bi şansımız yok maalesef. Olduğu gibi IBC tankına alıp firmaya göndermeniz gerekiyor.
   
 16. Erkan Karakaya

  Erkan Karakaya CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar ;

  Bakanlık boryağlarını artık R5 kodu ile geri kazanım yapan firmalara verilmesini istemektedir, bor yağları yollanırken atık yağ kategori analizine gerek yoktur, artık atık yağ kategorisine girmemektedir, tehlikeli atık sınıfına girmektedir, çalıştığım firmada atık emülsiyon sıvılarını 12 01 09 tehlıkelı atık kodu ile alınmaktadır.
   
 17. Özcan Akın

  Özcan Akın CMNet Üyesi

  Şu anda bor yağlarının bertarafı için lisanslı tek firma İZAYDAŞ tır arkadaşlar.
   
 18. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Bor yağın mı motor yağlarının mı tek bertarafçısı. Ben motor yağlarının diye biliyorum ama...
   
 19. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  bor yağlarını tehlikeli atık ara depolama olarak alan firmalar da bulunmaktadır. hele miktarlarınız çok azsa izaydaş ile muhatap olmanıza değmez. bölgeniz ege ise, aten ve sürekodan teklif almanızı öneririm.
   
 20. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  cansu hanım,
  danışmanlıgı yapmış oldugum tesiste atık bor yagını temizleyen içindeki farklı yağları ayıran ve içindeki suyu ayıran bir sistem kurdugunu hatırlıyorum. ayrıca çok basit bir düzenek ile bunları yaptıgını biliyorum.
   
  Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.