Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boru saç fabrikası atıkları

Konu, 'ARŞİV' kısmında Erhan Akkuş tarafından paylaşıldı.

 1. Erhan Akkuş

  Erhan Akkuş CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar malum yıl sonu yaklaşıyor ve herkes de bir atık çıkışı yapma çabası var. Bulunduğum ilde boyuna dikişli boru üreten bir fabrika var. Tam olarak doğru atık beyanında bulunabilmek için hangi atıklara çıkış yapmak gerekir. Bu tarz bir fabrikanız varsa çıkan atık kodlanırını paylaşırsanız sevinirim.
   
 2. Erhan Akkuş

  Erhan Akkuş CMNet Üyesi

  anlaşılmayan kısımlara açıklık getirselim ozaman...
   
 3. kısımları anlamadım, birikmiş atıklarınızın fotosunu çekip buraya eklerseniz yardımcı olmaya çalışırım.:)
   
 4. Erhan Akkuş

  Erhan Akkuş CMNet Üyesi

  Atık çıkışı yapma çabası ; Elimizde bir atık var 1 yıl boyunca geri kazanım tesisine vermedik şimdi verelim anlamında :) . Tam olarak doğru atık beyanında bulunabilmek için hangi atıklara çıkış yapmak gerekir; demek istediğim bir boru fabrikasından ne tür tehlikeli atıklar çıkıyor. Örneğin varili tankı çıkıyordu onları hallettik başka ne atığı çıkar. onları soruyorum.
  anlatamadıysam gene sorun :))
   
 5. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Erhan Bey,

  15 02 02 Kontamine atığınız çıkar, florasanınız çıkar, toner-kartuş çıkar, boyama işlemi de yapılıyorsa boya dış ambalajları da çıkar...

  Kolay gelsin
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 6. Erhan Akkuş

  Erhan Akkuş CMNet Üyesi

  Teşekkürler oğuz bey, Bunun dışında büküm işlemi sırasında metal tozlar çıkıyor buda bor yağıyla karışıyor. Böle çamur gibi bor yağı bulaşmış demir tozu karışımı olan bir çamur oluşuyor. Bunun Atık kodu nedir? biliyor musunuz. ?
   
 7. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Erhan Bey,

  Metal tozları ağırlıkta ve çamur haline gelecek kadar bor yağı bulaşmışsa 12 01 20 koduyla çıkış yapabilirsiniz. Tam tersi olarak bor yağının dibinde (IBC, Varil v.b.) tortu şeklinde metal tozları birikmişse 12 01 09 koduyla bor yağı olarak çıkışını yapmanız mümkün.

  Bununla beraber atığın bulunduğu ambalajda belirgin oranda metal tozu ve bor yağı varsa (Yarı yarıya, üçte bir oranda gibi) Size tavsiye kaba bir filtrasyonla her iki atığı ayrıştırmanız ve yukarıdaki kodlarda çıkış yapmanız daha doğru olacaktır. En azından ben bu atıklara talip olsaydım bunu firmadan rica ederim :)

  Şu anda sadece olasılık üzerine yazıyorum ancak atığın resmi falan varsa farklı fikirlerde çıkabilir diye düşünüyorum. Eğer firma İzmit-Edirne aralığındaki bir bölgedeyse malzemeyi görmek için uğrayabilirim.

  İyi haftalar dilerim.

  Kolay gelsin
   
  Fatih Kemal Dinçer ve Erhan Akkuş bunu beğendi.
 8. Erhan Akkuş

  Erhan Akkuş CMNet Üyesi

  Bir İki resim ekliyorum Oğuz bey

  IMG_1327.JPG

  IMG_1328.JPG

  IMG_1329.JPG
   
 9. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Oğuz DEDEHAYIR sizce (atık) bor yağını nasıl değerlendirmeliyiz?
   
 10. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Mjora Atık bor yağlarının yağ geri kazanım tesislerinde 12 01 09 koduyla kabul edilmesi bildiğim kadarıyla yasaklandı, bu sebeple R12 koduyla ya da D10 koduyla kabul edebilecek bir tesise çıkarmanız gerekecektir.

  Dilerseniz konuyla ilgili olarak sizlere yardımcı olabilirim.

  İyi haftalar dilerim

  Saygılarımla
   
 11. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bilgilendirme için teşekkür ederim. Yardımcı olursanız sevinirim.
   
 12. mnemonic

  mnemonic CMNet Üyesi

  12 01 14 Tehlikeli maddeler içeren işleme çamurları (Metalik çamur) 12 01 20 koduyla bu atığı kimse işleyemez çünkü metal talaşı değil. Öte yandan bor yağı olarak çıkış yaptığınızda da bertaf işlemi bu haliyle oldukça zordur. Atığınız için en doğrusu metalik çamur olarak değerlendirilmesidir.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...